Pędzel czy wałek - co wybrać do farb strukturalnych?

Zastosowanie farb strukturalnych w pomieszczeniu to sprawdzony sposób na nadanie wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Aplikacja takiej farby nie wymaga na szczęście żadnych specjalnych umiejętności, zatem można zająć się tym samodzielnie i czerpać satysfakcję zarówno z samej pracy, jak i z ostatecznego efektu. Jakich narzędzi użyć, aby był on jak najlepszy? Kupić wałek czy pędzel? Odpowiedź znajdziesz w instrukcji dołączonej do wybranej farby. MAGNAT do większości swoich farb strukturalnych zaleca użycie pędzla (poza Stiukami, do których używa się pacy),wałek przyda się do gruntowania ściany pod strukturę oraz do pokrycia ją warstwą ochronną. A jak to wygląda w praktyce w przypadku poszczególnych farb?


Glinkę Wenecką MAGNAT Style nakłada się pędzlem grubszą warstwą, sposobem krzyżowym tak, aby nie rozgnieść zawartych w wyrobie białych cząstek.

Każdorazowo po naniesieniu około 1 m² półsuchym pędzlem trzeba rozetrzeć warstwę farby tak, aby zlikwidować powstałe smugi.

Po około 30 minutach od nałożenia (uwzględniając warunki otoczenia),przeciera się całą powierzchnię plastikową pacą do Glinki Weneckiej, rozgniatając białe cząstki.

Struktura dekoracyjna w jadalni
Farbę strukturalną Grassi MAGNAT Style nakłada się podobnie: przy użyciu pędzla aplikuje się grubszą warstwę ruchami na krzyż tak, aby nie rozgnieść zawartych w wyrobie białych i brązowych cząstek. Tu też każdorazowo po naniesieniu ok. 1 m² półsuchym pędzlem rozciera się warstwę farby tak, aby zlikwidować powstałe smugi.

Po ok. 30 minutach od nałożenia, przeciera się całą powierzchnię plastikową pacą do Glinki Weneckiej, rozgniatając białe i brązowe cząstki. Czynność tę rozpoczyna się od miejsca, w którym farba została nałożona najwcześniej.

Struktura dekoracyjna w odcieniach zieleni

Dekoracyjną farbę Perla Sabbia MAGNAT Style należy nakładać 1-warstwowo za pomocą płaskiego pędzla (lub rękawicy dekoracyjnej).

Każdorazowo nanosi się równomiernie niewielką ilość farby na powierzchnię nie większą niż 1 m² i rozprowadza ją w różnych kierunkach.

Perla Sabbia na ścianie we wnętrzu

Strukturę Metallici MAGNAT Style aplikuje się za pomocą pędzla delikatnymi ruchami krzyżowymi tak, aby nie rozgnieść zawartych w nim metalicznych cząstek.

Po upływie ok. 30 od momentu nakładania, gdy powierzchnia zaczyna podsychać delikatnymi ruchami należy wygładzić powłokę za pomocą Pacy do Glinki Weneckiej.

Struktura dekoracyjna Metallici w salonie
Velatura MAGNAT Style wymaga podobnych zabiegów - na wcześniej przygotowaną suchą powierzchnię nakłada się pędzlem pierwszą warstwę farby.

Produkt nanosić należy równomiernie, najlepiej metodą krzyżową. Potem nakłada się drugą warstwę, a na koniec zaciera pacą.

Nowoczesne wnętrze w odcieniach szarości i fioletu

Farba strukturalna Samum MAGNAT Style wymaga użycia dwóch pędzli – mniejszego i większego. 


Za pomocą mniejszego pędzla nakłada się warstwę farby Samum MAGNAT Style, a szerszym pędzlem rozprowadza ją i nadaje wzór.

Efekt piasku na ścianie w salonie

Operowanie pędzlem zabiera więcej czasu niż użycie wałka, jednak to drugie narzędzie nie nadaje się do aplikowania farb strukturalnych MAGNAT Style na ścianie. Warto natomiast posłużyć się nim zabezpieczając gotową powłokę lakierem.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5,0 - Ilość głosów: 1

Zapisz się na newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z serwisu, zapisz sie do newslettera.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A. siedziba Spółki: 00-854 Warszawa, Al. Jana Pawła II 23; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A.).