Porządki na strychu

Na strychu możemy urządzić praktycznie każde pomieszczenie. Dość często jest to nieco zapomniana przestrzeń przeznaczona do składowania bibelotów, starych zabawek, rzadko używanych rzeczy i książek, o których zdarza się nam nawet zapomnieć, czyli tak zwana graciarnia. W tej części domu porządki robimy z reguły niezbyt często, jednak po gruntownym sprzątaniu połączonym z odświeżeniem, możemy z powodzeniem urządzić tu pomieszczenie magazynowe, czy całkiem funkcjonalny składzik. Niejeden pan domu chętnie urządza tu sobie kącik do majsterkowania, z kolei niejedna pani domu wykorzystuje to pomieszczenie do przechowywania kwiatów zimą.


Poddasze to przestrzeń, w której spotykają się różne płaszczyzny: ścianki kolankowe, załamania połaci i kominy. Często występują tu skosy, belki stropowe, czasem w ogóle nie ma okien albo są niewielkie. Jeśli odpowiednio zadbasz się o wszystkie szczegóły, takie jak kolorystyka, czy oświetlenie i zagospodarujesz przestrzeń zgodnie z jego przeznaczeniem, wówczas pomieszczenie to będzie efektywnie spełniało swoją funkcję magazynową.

Farba na różne podłoża

Do pomalowania niewielkiej przestrzeni na strychu wybierz farbę Magnat Ceramic C38 Szmaragdowa Toń - kolor pasujący praktycznie do każdego pomieszczenia i stylu. Jest to farba odporna na szorowanie na mokro, ale przede wszystkim plamoodporna. Jej powłoka nie przyjmuje zabrudzeń i „trudnych” plam, co w składziku na strychu dobrze się sprawdzi, ponieważ miejsce to sprząta się zazwyczaj rzadko. Dodatkowym atutem tej farby jest to, że doskonale kryje i nie chlapie przy malowaniu. Belki stropowe pokryj tą samą farbą, ale w kolorze białym C45. Jasne belki optycznie powiększą tę niedużą przestrzeń, a dodatkowo będą kontrastować z sufitem i ścianami.

Skręcanie regału na strychu

Te charakterystyczne belki na strychu pomalowane na jednolity kolor będą pełniły również funkcję elementu ozdobnego. Do sufitu z kolei użyj lateksowej farby Magnat Ultra Matt, która idealnie wygładzi wszelkie nierówności, umożliwiając tym samym uzyskanie jednolitego, pozbawionego smug, refleksów i różnych niedoskonałości sufitu.

Przechowywanie na strychu

Porządkując na strychu pomieszczenie magazynowe, rozważ instalacje półek o odpowiedniej szerokości, tak aby zmieściły się na nich na przykład segregatory z dokumentami, pudła z książkami, skrzynki narzędziowe, czy donice z cebulami kwiatów. Jeżeli wstawienie półek sprawi Ci problem, zastanów się może nad umieszczeniem tu zwykłych drewnianych palet, dzięki którym przechowywane przedmioty nie będą składowane bezpośrednio na podłodze. Z pewnością przydadzą Ci się również kartonowe pudła, które można opisać i różnej wielkości kosze na przeróżne drobiazgi nie od kompletu. Nie zapomnij też zadbać o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, aby odszukanie potrzebnej w danym momencie rzeczy nie sprawiało trudności.

Uporządkowana przestrzeń na strychu

Nasz składzik na rzeczy nieużywanych na co dzień, na który przeznaczyliśmy pomieszczenie na strychu, jesteśmy w stanie uporządkować i odnowić niewielkim nakładem pracy i środków. Kolorystyka, sprzęty, oświetlenie - wszystko to współgrając ze sobą pozwoli nam osiągnąć zamierzony cel.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 5,0 - Ilość głosów: 2

Zapisz się na newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z serwisu, zapisz sie do newslettera.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A. siedziba Spółki: 00-854 Warszawa, Al. Jana Pawła II 23; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A.).