text.skipToContent text.skipToNavigation

Jaki kolor ścian wybrać do pokoju z oknami od północy?

Światło jest czynnikiem, który decyduje nie tylko o estetyce mieszkania, ale przede wszystkim o komforcie i samopoczuciu jego mieszkańców. Źle doświetlone pokoje zawsze będą wydawały się mroczne, niezbyt przyjazne, chłodniejsze i niesprzyjające relaksowi. Z racji tego, że najlepsze jest naturalne światło dzienne, na przestrzenie, w których chcemy przebywać najczęściej, lepiej przeznaczyć południową stronę domu czy mieszkania. Jeśli jednak nie mamy wyboru, a nasz pokój dzienny lub gabinet posiada okna jedynie od północy, wykorzystajmy magiczną moc barw, które rozświetlają wnętrze. Jakie kolory w pokoju północnym sprawdzą się najlepiej? Zobacz porady naszych ekspertów!

Białe ościeżnice i parapety

Pierwszą zasadą, którą powinniśmy się kierować podczas malowania pokoju z oknami od północy, jest pomalowanie ościeżnic i parapetów na biało – w ten sposób automatycznie „wychwycą” i odbiją jeszcze więcej światła, przez co w pokoju zrobi się jaśniej. W tym celu sięgnąć można chociażby po trwałą i farbę ceramiczną MAGNAT CERAMIC - CERAMICZNA FARBA DO WNĘTRZ w odcieniu Białym (C45).
MAGNAT Care tajemniczy bronzyt A28 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Care tajemniczy bronzyt A28 2,5L

zł 94.99

 MAGNAT Ceramic CARE – to farba, która dba o Ciebie. Oczyszcza powietrze z formaldehydu, posiada antystatyczną oraz odporną na rozwój bakterii powłokę. Jest ceramiczna i plamoodporna. Idealna do pomieszczeń, w których spędzamy dużą ilość czasu.

MAGNAT Ceramic biały C45 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic biały C45 2,5L

zł 84.99

MAGNAT Ceramic – ceramic interior paint based on ceramic components and top-quality resins and pigments.

tytuł test

treść test

MAGNAT A26 Alabastrowy Jaspis

Jasne monochromy

Najlepszym rozwiązaniem w pokoju północnym będą duże, monochromatyczne płaszczyzny jasnego koloru. Chociaż najwięcej światła odbije śnieżna biel, przyjemniejsza w odbiorze będzie ta złamana kremową, waniliową czy beżową tonacją. W słabo oświetlonym salonie sprawdzą się ściany pomalowane farbą w odcieniach Kocie Oko (C13) albo Waniliowy Kryształ (C3) z kolekcji plamoodpornych farb ceramicznych MAGNAT CERAMIC - CERAMICZNA FARBA DO WNĘTRZ. Dobrym rozwiązaniem będą także ciepłe szarości, takie jak Alabastrowy Jaspis (A26).

MAGNAT C32 Błękitny Topaz

Uwaga na ściany!

Największą uwagę warto poświęcić ścianom znajdującym się naprzeciw okna. To one stanowić będą rodzaj ekranów odbijających światło i decydujących o ostatecznym rezultacie. Te mogą zostać pokryte farbą w odcieniu Białym (C45) z linii farb MAGNAT CERAMIC - CERAMICZNA FARBA DO WNĘTRZ bądź Perłowy Agat (A2) z kolekcji MAGNAT CERAMIC CARE - PLAMOODPORNA CERAMICZNA FARBA DO WNĘTRZ. Połączone z kremem, beżem lub wanilią, wspomnianymi w poprzednim punkcie, będą tworzyć spójną i elegancką całość, modelującą optycznie przestrzeń salonu.

Jasne podłogi i sufity

W pokoju północnym nie tylko kolory ścian mają znaczenie. Równie ważny jest pomalowany na biało sufit, który genialnie odbije światło i da efekt naturalnego, górnego oświetlenia. W tym celu świetna będzie chociażby trwała farba MAGNAT CERAMIC , dająca efekt mocnego krycia i nie chlapiąca podczas aplikacji. Jeśli chcemy rozświetlić pokój dzienny z oknami od północnej strony, zadbajmy też o to, żeby podłoga była jasna i najlepiej pokryta lśniącą powłoką. Parkiet z dębu, bielonego dębu, orzecha, jesionu lub klonu będzie wyglądał elegancko, podobnie jak monochromatyczna wykładzina lub nowoczesny laminat. Przy okazji warto pamiętać o unikaniu w słabo oświetlonym wnętrzu mocnych kontrastów: takie elementy, jak ciemne listwy przypodłogowe mogą niepotrzebnie optycznie zmniejszać pokój.
MAGNAT Care perłowy agat A2 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Care perłowy agat A2 2,5L

zł 94.99
MAGNAT Care promienny kwarc A54 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Care promienny kwarc A54 2,5L

zł 94.99

Dodatki i tekstylia

Na ostateczny efekt wpływ mieć będą nie tylko kolory ścian, parapetów, sufitów i podłogi, ale i tak niepozorne elementy wyposażenia wnętrza, jak narzuta i poduszki na kanapie, grafiki na ścianach, chodnik, rośliny, zasłony. Słabo doświetlonego pokoju lepiej nie przytłaczać nadmierną ilością elementów. Lepszy rezultat osiągniemy, łącząc kilka starannie dobranych dodatków, w pastelowej kolorystyce.
MAGNAT Care szlachetna biel A1 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Care szlachetna biel A1 2,5L

zł 94.99
MAGNAT Care jasny kalcyt A14 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Care jasny kalcyt A14 2,5L

zł 94.99
MAGNAT Ceramic alabast kryształ C62 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic alabast kryształ C62 2,5L

zł 84.99

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • Inspiration

    3 aranżacje jadalni w stylu skandynawskim - inspiracje

    Skandynawia to region w północno-wschodniej Europie, do którego zaliczamy Szwecję, Finlandię, Norwegię, Danię, Islandię i Wyspy Owcze. Państwa te wyróżniają się modą, pięknym wzornictwem i innowacyjnością. Wykształciły również swój specyficzny styl w aranżacji wnętrz, który łączy funkcjonalność z designem. Sprawdź, jak urządzić zniewalającą jadalnię w stylu skandynawskim.

    dalej

Stay up to date with all inspirations, latest products, special offers andexpert tips

Subscribe to our newsletter

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A. with head office in Warsaw (00-854) at Al. Jana Pawła II 23 is the controller of personal data. Correspondence address: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (hereinafter Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A.) full text