text.skipToContent text.skipToNavigation

Klasyczne wnętrza w stylu kolonialnym

Z jednej strony purytańska prostota, z drugiej – tęsknota za wolnością i egzotycznymi podróżami. Styl kolonialny nadal pozostaje jedną z najbardziej inspirujących tendencji. Styl kolonialny to zaskakujący, a jednocześnie niezwykle udany mariaż wysmakowanej klasyki i egzotycznych akcentów. Wywodzi się z XIX wieku, z czasów podbojów brytyjskich kolonizatorów na ziemiach afrykańskich i azjatyckich. Brytyjczycy chętnie podpatrywali, jak mieszkają rdzenni mieszkańcy zdobywanych ziem, a najciekawsze elementy ich kultury adaptowali do wiktoriańskich tradycji w sposobie noszenia się czy urządzania wnętrz. Dzięki nim indyjskie i afrykańskie rękodzieło stało się obiektem pożądania dobrze sytuowanych mieszczan w centrum Londynu, a w brytyjskich domach, obok solidnych mebli o purytańskim charakterze, pojawiły się łóżka z baldachimem. Mimo upływu czasu moda na styl kolonialny nadal nie ma sobie równych.

Styl kolonialny. Jaką wybrać paletę kolorów?

Styl kolonialny charakteryzuje się bardzo ograniczoną paletą barw. Ściany w pomieszczeniach zazwyczaj są jasne – można pomalować je jednym z odcieni z palety trwałych farb ceramicznych Magnat Ceramic – Ceramiczna Farba do WnętrzMAGNAT CERAMIC - CERAMICZNA FARBA DO WNĘTRZ w takich odcieniach, jak: Biały (C45), Kalifornijski Morganit (C66), Pastelowy Opal (C14) czy Róża Pustyni (C21). Na ich tle pięknie wyglądać będą meble z drewna mahoniowego, hebanowego czy z palisandru, a także plecione z wikliny, bambusowe albo tapicerowane brązową skórą. W stylu kolonialnym przeważają naturalne materiały w jasnych kolorach – len, płótno, batyst, zarzucone na łóżko lub rozwieszone na dużych i jasnych oknach. Jeśli pojawia się kolor, to wyłącznie w detalach, na przykład na narzutach, chodnikach, dywanach, a także grafikach i makatkach zawieszonych na ścianach. Z gładkimi płaszczyznami sąsiadują wzory: lamparcie cętki lub romby z ludowych strojów. W pomieszczeniach w stylu kolonialnych nie może także zabraknąć ludowych dzieł sztuki, dekoracji z mosiądzu oraz roślin, najlepiej egzotycznych drzew zasadzonych w dużych glinianych donicach.
MAGNAT Ceramic biały C45 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic biały C45 2,5L

zł 84.99

MAGNAT Ceramic – ceramic interior paint based on ceramic components and top-quality resins and pigments.

Jak stworzyć pokój dzienny w stylu kolonialnym?

Styl kolonialny można zaadoptować do własnego salonu. W pierwszej kolejności należy przygotować bazę, malując ściany pokoju dziennego na jeden z odcieni dostępnych w kolekcji producenta farb ceramicznych Magnat Ceramic – Ceramiczna Farba do WnętrzMAGNAT CERAMIC - CERAMICZNA FARBA DO WNĘTRZ, na przykład w odcieniach: Białym (C45),Perła Północy (C4) lub Kamień Faraonów (C49). Oryginalną ozdobę, na przykład cenną mapę, warto powiesić na wydzielonej części ściany, pomalowanej z kolei kilka tonów ciemniejszym odcieniem, takim jak Blask Kalcytu (C18) czy Brązowy Jaspis (C7) z linii farb ceramicznych Magnat Ceramic – Farca Ceramiczna do Wnętrz, a obok ustawić wypełnioną albumami podróżniczymi szafę z przeszkloną witryną. Wnętrze wykończyć można, malując sufit białą lateksową farbą Magnat Ultra Matt do Sufitów MAGNAT ULTRA MATT - LATEKSOWA FARBA DO ŚCIAN i SUFITÓW.

C12 Kawowy Onyks

C21 Róża Pustyni

W salonie w klasycznym, kolonialnym stylu nieodzowny będzie solidny komplet mebli z rzeźbionymi detalami oraz wyeksponowane w widocznym miejscu pamiątki przywiezione z podróży lub znalezione na pchlim targu skarby. W takich pomieszczeniach spokojnie można łączyć elementy pochodzące z różnych stron świata, od chińskiej porcelany po afrykańską rzeźbę. Pamiętajmy jednak o umiarze – we wnętrzu powinno się wyczuwać surowego, brytyjskiego ducha.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • Inspiration

  Salon w kolorze fioletowym i szarym - inspiracje

  Połączenie fioletów i szarości jest odważne, ale wygląda niezwykle elegancko i harmonijnie. Warto zastosować je w pokoju dziennym, jeśli zależy nam na nowoczesnym, zgodnym z najnowszymi trendami efekcie. Szare i fioletowe ściany w salonie będą stanowiły doskonałe tło zarówno dla designerskich, jak i stylizowanych mebli. Decydując się na zestawienie tych szlachetnych i nieco tajemniczych odcieni, warto wziąć pod uwagę kilka pomysłów na aranżację wnętrza.

  dalej
 • Inspiration

  Odświeżenie pokoju - jak przywrócić śnieżną biel na ścianach?

  Za oknem wiosna - najpiękniejsza pora roku. To właśnie ona daje nadzieję, dodaje energii i sprawia, że świat pogrążony dotąd w zimowym śnie budzi się do życia. Wiosną mamy większą ochotę na podejmowanie różnorodnych aktywności, dlaczego więc nie zabrać się za odświeżenie pokoju? Mając do dyspozycji farby o wyjątkowych parametrach, nie musisz zawracać sobie głowy poszukiwaniem fachowców, bo niewielki i szybki remont możesz wykonać sam. Za oknem słonecznie i jasno, proponujemy Ci zatem biel na Twoich ścianach, abyś mógł się cieszyć taką wspaniałą jasnością również w pokoju. Biel ma wiele odcieni. Nasi eksperci pomogą wybrać Ci ten odpowiedni do Twoich wnętrz.

  dalej

Stay up to date with all inspirations, latest products, special offers andexpert tips

Subscribe to our newsletter

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A. with head office in Warsaw (00-854) at Al. Jana Pawła II 23 is the controller of personal data. Correspondence address: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (hereinafter Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A.) full text