text.skipToContent text.skipToNavigation

Syndrom chorego budynku – jak rozwiązać ten problem?

W pomieszczeniach spędzamy większość naszego życia. Zamknięci w czterech ścianach pracujemy, uczymy się, śpimy, jemy i odpoczywamy. Jednak długie przebywanie w budynku może być dla nas niebezpieczne. Po kilku godzinach możemy odczuwać zmęczenie, rozdrażnienie, bóle głowy lub oczu. Są to objawy syndromu chorego budynku.

Czym jest syndrom chorego budynku?

Syndrom chorego budynku to zespół dolegliwości, które pojawiają się w związku z częstym i długotrwałym przebywaniem w pomieszczeniach zamkniętych. W szczególności dotyczy to budynków mieszkalnych oraz miejsc pracy, np. biura czy hali produkcyjnej. Kilkugodzinny pobyt w tego typu budynku skutkuje m.in. bólem głowy, mdłościami, podrażnieniem dróg oddechowych i oczu, suchym kaszlem, zmęczeniem, problemem z koncentracją. Ponadto, ogromny wpływ na pojawianie się uporczywych dolegliwości ma nieodpowiednia wentylacja pomieszczenia. Niedostosowane do obiektu wentylatory nie usuwają formaldehydu z powietrza, przez co dostaje się on do naszych dróg oddechowych, powodując różne choroby i alergie. Badania nad syndromem chorego budynku zaczęto prowadzić już w latach 70. XX wieku. W roku 1983 Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport, w którym potwierdziła, że w około 30% nowo powstających budynków panuje niekorzystny dla człowieka mikroklimat. Oszacowano, że wśród osób przebywających w tego typu obiektach nawet 30% może doświadczać objawów chorobowych. Wymienione dolegliwości są skutkiem wpływu użytych do budowy materiałów. Mogą one wydzielać szkodliwe dla zdrowia człowieka związki chemiczne, tzw. lotne związki organiczne (np. formaldehyd). Znajduje się on w składzie płyt wiórowych, materiałów budowlanych, meblach, panelach podłogowych, dywanach, wykładzinach czy materiałach izolacyjnych. Uwalniany jest w trakcie codziennego użytkowania i ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • Tip

  Czyste powietrze w mieszkaniu – jak zredukować ilość formaldehydu w powietrzu

  Czyste powietrze jest człowiekowi niezwykle potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego coraz częściej mówi się o wprowadzeniu zmian technologicznych w przemyśle surowcowym, ograniczaniu transportu samochodowego czy zamianie pieców węglowych na kotły bio. Wiele osób pomija bądź nie dostrzega problemu zanieczyszczonego powietrza w mieszkaniu, uznając, że szkodliwe związki, np. dwutlenek węgla znajdują się tylko w powietrzu na zewnątrz. Nic bardziej mylnego. Większość domów i mieszkań jest również źródłem zanieczyszczonego powietrza, ze względu na zawarty w nim formaldehyd.

  dalej
 • Tip

  Jak samodzielnie wykonać dekorację przy pomocy farby tablicowej

  W aranżacjach pomieszczeń mieszkalnych od lat panuje moda na motywy zwierzęce. Pojawiają się dywany w panterkę, narzuty w paski zebry, czy kanapy ze wzorem skóry węża. Wzornictwo zwierzęce wprowadza drapieżny element do naszych spokojnych, domowych wnętrz. Do przedstawionego standardu zwierzęcych motywów dołączył kolejny, z pewnością nie taki dziki jak wymienione wyżej, ale równie wdzięczny, a jest nim motyw kota. Wielu z nas kocha koty. Symbolizują niezależność, indywidualizm, dumę. Jedni hodują żywe zwierzęta, drudzy ozdabiają ściany tapetą, zdjęciami lub obrazami o kociej tematyce, a jeszcze inni ozdabiają swoje wnętrza dekoracjami z motywem kota. Jeśli jesteś miłośnikiem tych pięknych zwierząt, spróbuj sam wykonać kota z drewna. Nasi eksperci poprowadzą Cię od momentu przygotowania wszystkich potrzebnych materiałów, aż do umieszczenia gotowej dekoracji w wybranym przez Ciebie pomieszczeniu. Dekoracją, jaką Ci proponujemy, jest kot kapelusznik. To ciekawa figura, którą można dowolnie kolorować i wykorzystywać w różnych wnętrzach, od salonu po łazienkę. Do wykonania kota kapelusznika potrzebujesz: kawałek sklejki (jej wielkość uzależniona jest od oczekiwanych rozmiarów kota),wyrzynarkę, Farbę Tablicową marki Magnat, ołówek, kuwetę, wałek, papier ścierny, folię malarską i kredę.

  dalej

Stay up to date with all inspirations, latest products, special offers andexpert tips

Subscribe to our newsletter

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A. with head office in Warsaw (00-854) at Al. Jana Pawła II 23 is the controller of personal data. Correspondence address: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (hereinafter Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A.) full text