text.skipToContent text.skipToNavigation

Kolory farb do ścian − jak wybierać z paletą barw MAGNAT

Na to, jak dany kolor będzie wyglądał na wnętrzu, wielki wpływ ma wielkość pomieszczenia, jego wysokość, doświetlenie, a nawet…obecność innych barw. Wybór koloru farby ściennej może się więc wydawać prawdziwym biegiem przez przeszkody.

Jak ułatwić sobie tę decyzję? W artykule wskazujemy najważniejsze zasady dobierania kolorów na ściany. Podpowiadamy też, jak proste i znane ze szkoły narzędzie, jakim jest koło barw pomoże Ci wybrać ze wzornika farb ten najlepszy odcień. Doradzimy również, w jaki sposób używać próbników kolorów farb MAGNAT.

Co nieco o kolorach farb. Dlaczego tak często popełniamy błędy przy wyborze odcienia z palety barw farb na ścianę?

Nie wszyscy widzimy kolory tak samo. Wpływ ma na to płeć, wiek i indywidualne cechy, czyli różny stopień wrażliwości na określoną barwę, który wynika z różnej liczby naszych komórek światłoczułych wrażliwych na określoną długość fal świetlnych.
Właśnie z tych powodów wybór koloru farby do ścian jest trudny. Nie ma czegoś takiego jak „obiektywny” i „zawsze taki sam” odcień farby. Będzie się on różnił nie tylko w zależności od tego, kto patrzy, ale także od tego, jaką powierzchnię danym kolorem pokryjemy i gdzie go użyjemy. 
Właśnie stąd biorą się częste problemy z niewłaściwym wyborem odcienia z palety kolorów farb. Widzimy go na internetowym zdjęciu albo w sklepie na małym wzorniku. W domu wybrany odcień najczęściej okazuje się znacznie różnić od naszych oczekiwań. 

Salon, w którym ciemne kolory umiejętnie połączono z jasnymi pastelami. Ściana pomalowana farbą MAGNAT Ceramic w kolorze C54 stylowy antracyt. 

MAGNAT Ceramic stylowy antracyt C54 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic stylowy antracyt C54 2,5L

124,99 zł

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

Koło kolorów – pożyteczne narzędzie, które pomoże Ci wybrać właściwy kolor farby ściennej

Pomocą w doborze właściwego koloru farby do ścian służy koło barw. To znane Ci na pewno ze szkoły graficzne wyobrażenie, w jaki sposób konkretne kolory układają się względem siebie nawzajem, co wprost wynika z tego, jak widzi je oko człowieka. 

Podstawowe kolory koła barw to czerwony, żółty, zielony i niebieski. Przenikają się one i mieszają ze sobą, przez co pozostałe kolory powstają i układają się względem siebie. 
Kolory, które stoją tuż obok siebie na kole barw, to odcienie harmonizujące ze sobą (np. zielony i turkusowy, żółty i pomarańczowy). Twój mózg traktuje takie połączenie jako spokojne i dopełniające, czyli pasujące do siebie. Podobnie nasze zmysły reagują na ten sam kolor, ale różniący się stopniem rozbielenia (czyli np. jasnozielony, zielony, ciemnozielony). Takie zestawienia są więc bezpieczne i pełne harmonii.
Jeśli chcesz z kolei skorzystać z siły kontrastu, wybierz do wnętrza kolory ustawione po obu stronach koła. Są kontrastowe, ale ożywiają przestrzeń (np. pomarańczowy i granatowy). W nadmiarze mogą jednak wywoływać wrażenie chaosu, trzeba więc używać ich z umiarem i wybrać jeden kolor jako dominujący
W aranżacji wnętrz ogromną rolę odgrywają też kolory neutralne, spoza koła barw. To czerń, biel i odcienie szarości. Pasują do każdej innej barwy i doskonale odnajdują się w każdym wnętrzu. 

Jak wybrać kolor, czyli najważniejsze zasady dobierania i łączenia odcieni farb do ścian

• W zdecydowanej większości wnętrz na ścianach sprawdzi się jasna paleta kolorów farb. Ciemne i nasycone barwy najbezpieczniej stosować w dodatkach, na ścianach stawiając na jasną bazę.     
• Jeśli okna pokoju zwrócone są na północ, pomieszczenie będzie słabo doświetlone, na dodatek niebieskawą poświatą. Trzeba więc wybrać na ścianę kolor jasny i ciepły. Jeśli wybierzesz ciemny lub jasny, ale chłodny, aranżacja będzie ponura.
• Pomieszczenia z południowymi oknami dobrze wyglądają z większością kolorów na ścianach, w tym także z tymi ciemniejszymi.     
• W pokoju z oknami wychodzącymi na wschód słońce bywa rzadko, dlatego lepiej wybrać jasną paletę kolorów farb.
• Jeśli Twoje okna wychodzą na zachód, po południu i wieczorem będziesz mieć sporo ciepłego czerwonego światła. Dobrym pomysłem będzie więc chłodna paleta kolorów farb.     
• Najbezpieczniejsze rozwiązanie to kolor neutralny lub bardzo jasny jako baza i dobór     dwóch-trzech dopełniających kolorów w dodatkach.
• Inna bezpieczna opcja to pomalowanie jednej ściany na mocniejszy kolor, pozostawienie pozostałych w jasnych i neutralnych barwach oraz dobranie dopełniających lub kontrastowych dodatków. 

Biała i pastelowa paleta kolorów farb do ścian to sprawdzone i bezpieczne rozwiązanie do sypialni. Na zdjęciu ściana pomalowana farbą MAGNAT Ceramic Care A1 szlachetna biel.

A1 szlachetna biel

B8 przejrzysty kalcyt

Paleta kolorów na ścianę farb MAGNAT. Sprawdź wzornik kolorów farb i znajdź swój wymarzony odcień

Podstawowym narzędziem, jeśli chcesz wybrać odcień farby MAGNAT jest wzornik kolorów farb. Znajdziesz go w każdym sklepie, w którym dostępne są produkty marki MAGNAT: MAGNAT Ceramic, MAGNAT Ceramic Care, MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka czy MAGNAT #kolorLove. 
Dostępne kolory farb MAGNAT warto sprawdzać także na naszej stronie internetowej. Wskazujemy tu zastosowanie każdego koloru oraz podpowiadamy, które kolory z palety barw farb MAGNAT najbardziej pasują jako barwy dopełniające (czyli harmonizujące) lub kontrastowe. Dzięki temu w łatwy sposób możesz sprawdzić, z czym kolor, który Ci się podoba, szczególnie warto łączyć lub jakiego koloru dodatki wybrać do ściany w określonym odcieniu. 
Paleta farb do ścian MAGNAT liczy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kolorów w danej kolekcji. Nasze barwy wyselekcjonowaliśmy tak, by pasowały do wielu różnych aranżacji, by były zgodne z najnowszymi trendami wnętrzarskimi, ale także, by pozwalały stworzyć przyjazne i przytulne wnętrze. 

Ściana w kuchni z farbą MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka w kolorze B8 przejrzysty kalcyt 

Jak w doborze koloru mogą pomóc Ci próbniki kolorów farb MAGNAT?

Jeśli wybierasz konkretny odcień z palety kolorów na ścianę MAGNAT, sam wzornik dostępny w sklepie czy na stronie, może nie wystarczyć. Dzieje się tak dlatego, że kolor na ścianie wygląda zwykle inaczej niż kolor w sklepie. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie farby najlepiej kupić tester z wymarzoną farbą i pomalować nią fragment ściany. 
Dzięki testerowi kolorów sprawdzisz, czy odcień wybrany na półce w sklepie będzie dobrze wyglądał w Twoim mieszkaniu. Testery MAGNAT dostępne są w postaci poręcznej saszetki, wypełnionej oryginalną farbą. Pozwala to przetestować kilka barw w danym otoczeniu i oświetleniu oraz wybrać kolor najlepiej wpisujący się w daną aranżację. Dzięki próbnikowi do malowania zobaczysz, jak dany kolor będzie wyglądał w Twoim wnętrzu bez konieczności kupowania dużej puszki farby.

Szeroka paleta kolorów na ścianę z kolekcji MAGNAT to najlepsza gwarancja, że wśród wielu różnych odcieni znajdziesz ten najlepszy do Twojej aranżacji. Już dziś sprawdź nowe, modne kolory farb MAGNAT i przetestuj je na swojej ścianie! Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci dobrać wymarzony kolor!

Kolorowy salon ze ścianą pomalowaną farbą MAGNAT Ceramic w chłodnym kolorze C70 surowy hematyt. 

MAGNAT Ceramic surowy hematyt C70 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic surowy hematyt C70 2,5L

124,99 zł

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • 1082142932 - 810x527px min.jpg

  Inspiracja

  Kolory ścian w pokoju przedszkolaka sprzyjające nauce i zabawie

  Kolor ma wielką moc. Inspiruje, pobudza, koi, a nawet leczy. Szczególnie wrażliwe na wpływ otaczających barw są dzieci. Dlatego urządzając pokój dla swojej pociechy powinieneś ostrożnie dobierać paletę kolorystyczną. Zobacz pomysły na pokój dla przedszkolaka, którego kolor będzie wspierał jego rozwój.

  dalej
 • Creative CR4.png

  Inspiracja

  Ciepłe kolory ścian we wnętrzach ̶ jak je dobrać do pomieszczenia?

  Kolory czerwony, pomarańczowy i żółty są uważane za ciepłe, ponieważ przywołują na myśl płomienie ognia i słońce. Te trzy barwy, ich przeróżne kombinacje, również te wpadające w brązy, oraz ciepłe odcienie bieli i szarości wniosą pozytywną energię do każdego pomieszczenia. Odkryj zalety ciepłych kolorów farb i maluj nimi ściany w swoich wnętrzach.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść