text.skipToContent text.skipToNavigation

3 wskazówki, które ułatwią Ci malowanie pokoju na poddaszu

Poddasze użytkowe to miejsce szczególne ze względu na swoją specyfikę. Najczęściej jest to niskie wnętrze o pochylonych ścianach z oknami połaciowymi i stosunkowo niedużą powierzchnią ścian pionowych. Wszystkie te czynniki należy uwzględnić dobierając kolorystykę i planując wystrój.

Właściwy dobór koloru

Poddasza najczęściej wymagają optycznego powiększania przestrzeni. Tym bardziej jest to wskazane, im pomieszczenie jest niższe, gdy okna w pomieszczeniu są nieduże lub gdy brak okien dachowych (te zawsze doświetlają i zwiększają wrażenie przestrzeni). Takie wnętrze może wydawać się ciasne, ciemne i przytłaczające.

Możemy zminimalizować ten efekt właściwą aranżacją i stosownym doborem kolorów. Najważniejsza zasada to „umiar”. Niewielka przestrzeń z dużą ilością detali sprawia wrażenie jeszcze mniejszej. Na poddaszach sprawdza się styl minimalistyczny, gdzie dominują linie proste, jednolita kolorystyka i swoista, dobrze rozumiana monotonia w doborze mebli i elementów wyposażenia. 

Magnat Ultra matt biały 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

Magnat Ultra matt biały 2,5L

61,79 zł

MAGNAT Ultra Matt to lateksowa, matowa farba dedykowana do malowania ścian i sufitów. Wyprodukowana w oparciu o innowacyjną technologię opartą na kompozycji wyselekcjonowanych komponentów zapewnia matowość oraz odporność na działanie UV.

C36 fiołkowy ametyst

Stosowne połączenia barw

Pomysł na aranżację wnętrza wymaga niekiedy od nas zastosowania bardziej zdecydowanej kolorystyki.

Wybierając bardziej intensywne barwy pamiętajmy jednak, że na poddaszu sprawią one wrażenie bardziej intensywnych niż na wzorniku. Ciemniejszym kolorem malujemy ściany pionowe i możliwie najwyższe, a sufity i ściany pochyłe pozostawiamy jasne, najlepiej białe. Takie zaplanowanie kolorystyki ustrzeże nas przed wrażeniem przytłoczenia osaczenia we wnętrzu. 

Inspirację wykonano kolorem MAGNAT Ceramic C36 fiołkowy ametyst i C45 biały

Malowanie ścianek kolankowych

Pomalowanie jednak niskich ścianek kolankowych (poniżej linii wzroku) intensywnym kolorem, może przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego. Wnętrze wyda nam się niższe niż jest w rzeczywistości. Trzeba wtedy bardzo uważnie przyjrzeć się zagadnieniu i ostrożnie dobierać kolory oraz pozostałe elementy kompozycji wnętrza.

Inspirację wykonano kolorem MAGNAT Ceramic C29 szary piryt, C31 grafitowy marmur i C45 biały

C31 grafitowy mural

Dobra farba i precyzyjne malowanie

Ściany poddaszy poprzez łatwy do nich dostęp, są bardziej narażone na zabrudzenia i uszkodzenia. Oto kilka wskazówek wartych rozważenia przed malowaniem.

• Zabudowa skosów jest najczęściej wykonana z płyt gipsowo-kartonowych, które przy pracy więźby dachowej i w wyniku osiadania ścian nośnych, mają tendencje do pękania. Przed rozpoczęciem prac malarskich należy więc dokładnie przyjrzeć się powierzchniom i naprawić wszystkie uszkodzenia i ubytki.

• Farby do malowania ścian powinny być odporne na zmywanie, a najlepiej także na szorowanie, by nieoczekiwane wypadki nie skutkowały koniecznością ponownego malowania ścian.

• Prace malarskie powinny być wykonane ze szczególną starannością, gdyż ukośne ściany znajdują się w zasięgu wzroku i każda niedokładność jest wyeksponowana bardziej, niż w innych sytuacjach.

• Na poddaszu lepiej zrezygnować z wszelkich ozdób ściennych, naklejek, napisów czy sztukaterii. Zmniejszą one optycznie przestrzeń.

Aranżacja poddasza

Poddasze jest tym miejscem, gdzie wyjątkowo sprawdza się prostota aranżacji i jasna kolorystyka. W takiej odsłonie ciasne, ciemne i niekiedy przytłaczające wnętrza nabierają nowego blasku i zaskakują pozytywnie swym wyglądem.

Najlepszymi kolorami są biel (także w różnych swoich odcieniach), jasne szarości, beże i pastele. Także bardzo jasny błękit i zieleń, które szczególnie w swych chłodniejszych odsłonach wzmogą wrażenie przestrzeni.

MAGNAT Ceramic biały diament C1 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic biały diament C1 2,5L

124,99 zł

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • modne niskie poddasze użytkowe - 810x527px min.jpg

  Inspiracja

  Niskie poddasze użytkowe - jak urządzić i optycznie je powiększyć

  Niskie poddasze to prawdziwe wyzwanie aranżacyjne, dlatego wiele osób używa go jedynie do przechowywania niepotrzebnych lub sezonowych przedmiotów. Istnieje jednak wiele sposobów, by urządzić tam wygodną przestrzeń do życia. Zobacz, jak stworzyć przyjemne i funkcjonalne pomieszczenie na poddaszu.

  dalej
 • Aranżacja domowego biura na poddaszu - porady i inspiracje.jpg

  Inspiracja

  Aranżacja domowego biura na poddaszu - porady i inspiracje

  Rozwój technologii spowodował, że coraz częściej nasze życie zawodowe przenosimy do domu i korzystamy z możliwości pracy zdalnej. Potrzebna jest do tego odpowiednio zaaranżowana przestrzeń. Gdzie znaleźć spokojne miejsce? Wejdź na strych! Zobacz, jak urządzić funkcjonalne, nowoczesne domowe biuro na poddaszu.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść