text.skipToContent text.skipToNavigation

4 triki, które ułatwią Ci malowanie ścian i sufitu wałkiem malarskim

Podczas malowania, podobnie jak podczas większości technik dekorowania wnętrz, liczy się detal. Precyzja prac malarskich, niezależnie od stylu i wielkości wnętrza, zawsze powinna być najwyższej jakości. Czyni to bowiem wnętrze komfortowym i samo w sobie podwyższa jego wartość estetyczną.

Niekiedy jednak nawet wielką staranność i dokładność psuje nam tak zwana „złośliwość rzeczy martwych”. Oto kilka sztuczek, które pomogą nam wyeliminować zagrożenia podczas malowania wałkiem i sprawią że każdy detal wnętrza będzie wyglądał perfekcyjnie.

Prace przygotowawcze

Prace przygotowawcze są równie istotne jak samo malowanie. Wnętrze w którym wraz ze ścianami zostały pomalowane ościeżnice drzwi, włączniki światła czy listwy przypodłogowe, nie wygląda dobrze.

Warto więc zawczasu dokładnie przygotować pomieszczenie, by sama praca malarska przebiegała sprawnie i płynnie a efekt ostateczny był satysfakcjonujący. Folia i tektura malarska sprawdzają się na dużych płaszczyznach. Nieregularne kształty lepiej jest przykryć elastyczną folią spożywczą (nie zsunie się jak gazeta czy folia)i dokładnie dopasuje do każdego kształtu. Maleńkie śrubki, guziczki czy haczyki można posmarować wazeliną. Po malowaniu wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką by cała niepotrzebna farba wraz z tłuszczem zeszła. 

Przygotowanie narzędzi

Zabezpieczyć warto też te narzędzia, które mogą nam jeszcze posłużyć. Na przykład kuwetę malarską wystarczy owinąć folią, którą po malowaniu wystarczy zdjąć i wyrzucić bez konieczności domywania tacki z warstw zaschniętej farby.

Taśma malarska niekiedy potrafi zepsuć najznakomitsze poczynania nawet najzdolniejszych malarzy. Gdy nie chce się przyklejać warto ją włożyć na 10 sekund do… mikrofalówki. Po wyjęciu klej odzyska swoje właściwości. Trzeba też pamiętać o tym, by zdejmowanie taśm odbywało się wtedy gdy ściana jest jeszcze mokra.

Przygotowanie wałka

Niezależnie od tego czy używamy wałka taniego czy drogiego, przed pierwszym użyciem należy go oczyścić z drobinek kurzu, nitek i śmieci. Jeśli tego nie zrobimy, zostaną one na ścianie podczas malowania tworząc po wyschnięciu nieestetyczne grudki.

Wałek możemy oczyścić rolką do ubrań, dokładnie usuwając wszystkie drobinki lub po prostu go umyć w wodzie z dodatkiem mydła w płynie. Przesuwając dokładnie dłoń wzdłuż wałka eliminujemy luźne włókna, meszek oraz niepożądane drobinki. Dopiero tak oczyszczonym wałkiem możemy rozpocząć prace malarskie.

Wałki z dłuższym włosiem, lub te wcześniej używane, tworzą na brzegach trudne do oczyszczenia włókna. Podczas malowania krawędzie te rozkładają farbę po powierzchni nierównomiernie i to może stać się przyczyną smug lub widocznych na ścianie śladów. By uniknąć widocznych śladów można usunąć te niewygodne krawędzie nożyczkami.

Inspirację wykonano kolorem MAGNAT Ceramic C73 intensywny szmaragd

C73 intensywny szmaragd

Maluj we właściwym kierunku

Farbę należy nakładać równolegle do okna, rozpoczynając tam, gdzie jest najwięcej światła. Malujemy od góry do dołu i z powrotem, długimi ruchami lekko przyciskając wałek.

Malowanie krótkimi odcinkami w różnych kierunkach, spowoduje nierównomierne rozprowadzenie farby na powierzchni, a w konsekwencji mogą powstać widoczne smugi. Malujemy całą ścianę, bez dłuższych przerw, dopiero po pomalowaniu całej powierzchni, możemy odpocząć.

Właściwa taktyka jest niewątpliwie kluczem do sukcesu. Niekiedy drobiazgi czynią życie łatwiejszym i skracają drogę do celu. Uczymy się na cudzych błędach i korzystamy z ich doświadczeń. Kilka dobrych pomysłów i porad może zmienić remont z „drogi przez mękę” w ciekawe doświadczenie zakończone spektakularnym sukcesem.

MAGNAT Ceramic bezkres tanzanit C67 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic bezkres tanzanit C67 2,5L

124,99 zł

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • Bez nazwy.png

  Porada

  Mycie i czyszczenie ścian przed malowaniem ̶ praktyczne porady

  Planujesz remont? Pamiętaj, że zanim przystąpisz do malowania ścian, należy je umyć i dokładnie wyczyścić. Etap ten jest praktycznie tak samo ważny jak wybór koloru farby. Warto poświęcić trochę więcej czasu i zadbać o przygotowanie ścian przed pokryciem ich wybranym produktem. Dzięki temu uzyskasz znacznie lepsze wykończenie.

  dalej
 • B11.png

  Inspiracja

  Tłuste plamy na ścianach ̶ czym zmyć i jak je zamalować?

  Styl śródziemnomorski wywodzi się z krajów rozciągających się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, a jego cechą charakterystyczną jest inspiracja naturą. Łazienka w tym stylu pozwoli Ci się zrelaksować we wnętrzach przywołujących na myśl rezydencje położone tuż przy plażach Włoch, Hiszpanii czy Grecji.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść