text.skipToContent text.skipToNavigation

Gruntowanie ścian. Jak robić to prawidłowo?

Zanim przystąpimy do malowania ścian, powinnyśmy je wcześniej zagruntować. Gruntowanie wzmacnia ściany i przygotowuje je przed nałożeniem kolejnych powłok malarskich.

Dlaczego warto gruntować ściany?

Gruntowanie ścian ma wiele zalet.

Wyrównuje i wzmacnia podłoże, zmniejsza jego chłonność oraz zawiązuje luźne cząstki znajdujące się na jego powierzchni. Tym samym zwiększa przyczepność innych produktów malarskich, zmniejszając jednocześnie ich zużycie. Dodatkowo utrudnia rozwój pleśni i grzybów.

Magnat farba gruntująca 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

Magnat farba gruntująca 2,5L

48,49 zł

MAGNAT Grunt to produkt, który świetnie wyrównuje wszystkie niedoskonałości podłoża i bardzo dobrze je stabilizuje, dzięki czemu zwiększa wydajność oraz trwałość powłok farb nawierzchniowych.

Kiedy wykonywać gruntowanie?

Gruntowanie powinno być wykonywane zwłaszcza w przypadku nowych, niemalowanych ścian jak: - nowe tynki gipsowe, - nowe tynki mineralne, - nowe gładzie gipsowe, - niezaciągane płyty gipsowo-kartonowe.

W przypadku ścian starych, już malowanych dokonujemy gruntowania na:
- ścianie w stanie deweloperskim (czyli pomalowanej farbą słabej jakości),
- ścianie po zeskrobaniu starych powłok malarskich,
- ścianie, na której wystąpiły plamy lub zacieki (po wcześniejszym ich usunięciu),
- ścianie, na której wykonywane były miejscowe poprawki lub uzupełniane ubytki.

Jeżeli ściany były już wcześniej malowane farbami lateksowymi lub akrylowymi, a struktura podłoża wygląda jednolicie, może się okazać, że zabieg ten nie będzie konieczny, a wręcz niewskazany. W takim wypadku powierzchnia może się dodatkowo „zeszklić” i utrudnić nałożenie pierwszej warstwy emulsji, zmniejszając jej siłę krycia.

W jaki sposób możemy sprawdzić czy powierzchnia wymaga gruntowania?

Wystarczy wykonać bardzo prosty test. Należy suchą dłonią potrzeć ścianę. Jeśli ręka pozostaje czysta, możemy pominąć gruntowanie. Gdy na dłoni pojawił się biały osad, mamy wyraźny sygnał, że ściana nie jest wystarczająco związana i konieczne jest jej zagruntowanie.

C80 ciemnozielony malachit

Co powoduje brak gruntowania?

Zła ocena podłoża i brak zagruntowania, kiedy jest ono wskazane, może nas drogo kosztować.
Przede wszystkim pod względem finansowym oraz nakładu pracy. Brak gruntowania może znacznie utrudnić nam malowanie i doprowadzić do:

- powstawania przebarwień kolorystycznych,

- powstawania „pasów” widocznych pod światło na pomalowanej powierzchni,

- niejednorodnej struktury, połysku i wytrzymałości malowania,

- słabej przyczepności farby i zrywania jej podczas odklejania taśmy malarskiej,- pękania i łuszczenia się farby.

MAGNAT GRUNT

MAGNAT GRUNT to produkt, który stabilizuje malowane podłoże i wyrównuje jego niedoskonałości, zwiększając wydajność oraz trwałość powłoki farb nawierzchniowych.

MAGNAT GRUNT polecany jest do pierwszego, jednokrotnego, podkładowego malowania podłoży cementowych, cementowo-wapiennych, gipsowych, drewnianych i drewnopochodnych, a także tapet z włókna szklanego użytkowanych wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych, biurowych oraz użyteczności publicznej.

Szczególnie polecana jest do płyt gipsowo-kartonowych, pod farby ceramiczne MAGNAT CERAMIC, pod wybrane systemy dekoracyjne MAGNAT Style a także przy przemalowywaniu ciemnego, intensywnego koloru na jasny.

MAGNAT Ceramic bezkres tanzanit C67 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic bezkres tanzanit C67 2,5L

124,99 zł

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • Porada

  Zastosowanie stiuku perłowego – jak otrzymać efekt połysku na ścianie?

  Połysk to jeden z najciekawszych trendów w dekoratorstwie. Widoczny jest w wielu elementach wyposażenia wnętrz – meblach, tekstyliach i domowych dodatkach. Teraz z powodzeniem może zdobić także ściany jako oryginalny efekt dekoratorski. Wzbogaci wystrój pomieszczenia, czyniąc je bardziej nowoczesnym i designerskim. Zastosowany na wielu ścianach nada pomieszczeniu luksusowy charakter, zaaplikowany tylko na jednej – podkreśli wybrany detal wnętrza, np. kominek lub wezgłowie łóżka. W jaki sposób uzyskać efekt połysku na ścianie? Wybierając Stiuk Perłowy MAGNAT Style. Stiuk Perłowy MAGNAT Style to cienkowarstwowa masa akrylowa z dodatkiem perłowych wypełniaczy. Przeznaczona jest do zdobienia ścian wewnętrznych. Nadaje powierzchniom charakterystyczny perłowy połysk. Refleks, powstały na powłoce, zmienia się w zależności od kąta padania światła. Produkt ma wysoką odporność na zabrudzenia i jest łatwy w aplikacji. Do wykonania stiuku potrzebne będą: - farba gruntująca do wnętrz MAGNAT Primer, - Stiuk Perłowy MAGNAT Style, - Pigment Barwiący MAGNAT Style, - stalowa paca.

  dalej
 • Porada

  Malowanie ścian, czyli jak prawidłowo stosować farby strukturalne

  Malowanie ścian to prosty i szybki sposób na zmianę aranżacji wnętrza. Chcąc stworzyć oryginalne i stylowe miejsce, warto zdecydować się na farby strukturalne. Dzięki nim uzyskamy niezwykle ciekawe efekty dekoracyjne i nadamy pomieszczeniu niepowtarzalny charakter. Podpowiadamy, jak prawidłowo pomalować ściany farbą strukturalną na przykładzie farby Glinka Wenecka MAGNAT Style.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść