text.skipToContent text.skipToNavigation

Jak zapobiegać łuszczeniu się farby lateksowej? - porady eksperta

Malowanie ścian wydaje się być czynnością nieskomplikowaną, którą możemy z powodzeniem wykonać samodzielnie. Tym bardziej, kiedy mamy na rynku tak dużą ilość wysokiej jakości farb, które ułatwiają nam aplikację, np. farby lateksowe. Jednak nawet przy tak prostej pracy mogą pojawić się problemy. Jednym z najczęstszych jest łuszczenie się farby. W jaki sposób zapobiec łuszczeniu się farby lateksowej? Łuszczenie jest procesem, który polega na odspajaniu się farby od podłoża w wyniku utraty przyczepności. Na jego powstawanie może mieć wpływ kilka czynników. Dlatego w trakcie malowania ścian powinniśmy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które uchronią nas przed powstawaniem tego zjawiska.

Odpowiednio przygotuj podłoże

Za łuszczenie się farby odpowiada przede wszystkim niewłaściwe przygotowanie podłoża. Malowanie niedostatecznie suchej powierzchni, niedokładne oczyszczenie i odpylenie podłoża lub aplikacja zbyt dużej ilości warstw mogą przyczynić się do odspajania farby od powierzchni ściany.

Dlatego w trakcie przygotowania ściany do malowania i późniejszej aplikacji samej farby należy pamiętać o usunięciu starych warstw farby, umyciu jej powierzchni wodą z dodatkiem mydła malarskiego i odczekaniu aż powierzchnia całkowicie wyschnie. Tylko na tak przygotowane ściany możemy nakładać farbę lateksową.

Zagruntuj ściany

Najważniejszy etap pozwalający uniknąć łuszczenia się farby to gruntowanie. Aplikacja gruntu na ścianę wyrównuje chłonność podłoża i zapewnia lepszą przyczepność wyrobom malarskim. Zmniejsza się tym samym ryzyko odspajania farby od powierzchni ściany i ponownego remontu.

Jaki grunt powinniśmy stosować? Grunt wysokiej jakości od sprawdzonego producenta, np. ACRYL-PUTZ® GR43 GRUNT PRO, który wzmacnia słabe podłoża pod masy szpachlowe, kleje, farby i powłoki wyrównujące.

Grunt zwiąże luźne elementy podłoża i wzmocni jego strukturę. Dobrym rozwiązaniem jest ponadto wybór gruntu i farby tej samej marki. Stosując grunt firmy Śnieżka zaopatrzmy się również w farby lateksowe od tego producenta, np. Śnieżka Eko Plus

Maluj w odpowiednich warunkach

Samo malowanie należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach – temperatura powinna wynosić od +10 do +30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza nie może być niższa niż 60%.

W ten sposób mamy pewność, że ściany będą równo schły.  Do malowania używamy odpowiednich narzędzi – wałka lub pędzla przeznaczonego do produktów malarskich, dopasowanych do malowanych podłoży. W przypadku gładkich ścian używamy wałka o krótkim włosiu lub o dłuższym włosiu ale drobnej, zbitej strukturze włosia, z kolei do podłoży chropowatych pasuje wałek o długim włosiu.

Kolejne warstwy farby lateksowej aplikujemy w odstępach podanych przez producenta. Zastosowanie się do powyższych zaleceń uchroni nasze ściany przed nieestetycznym łuszczeniem się farby, zachowując ich piękny wygląd na długi czas.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • Porada

  Ściana jak tablica dzięki farbie tablicowej

  Najmodniejszy kolor ścian, który od kilku sezonów święci triumfy popularności? Oczywiście czarny! Czarny jak szkolna tablica! Powierzchnia ściany pomalowana farbą tablicową może pełnić funkcję notatnika w domu czy biurze. Dzięki niej w kuchni stworzymy miejsce na codzienne listy zakupów, przepisy ulubionych potraw, przypomnienia o ważnych sprawach dla domowników. W pokoju dziecka lub nastolatki ściana taka może się stać miejscem rozwijania umiejętności plastycznych. Uczniowie zaś z pewnością wykorzystają ją do powtórki trudniejszych słówek z angielskiego czy wzorów z fizyki. Ściana pomalowana czarną farbą tablicową niezwykle efektownie wygląda także w sypialni, szczególnie na ścianie, na której znajduje się zagłówek łóżka. Doskonale sprawdza się także w biurach i salach konferencyjnych, gdzie pomalowane nią powierzchnie są idealnym miejscem dla rysunków, notatek czy wykresów.

  dalej
 • Porada

  Jak sprawnie odciąć kolor sufitu od ścian? - porady malarskie

  Decyzja o odświeżeniu mieszkania i wybór odpowiednio odcienia farby to dopiero początek. Najważniejszym wyzwaniem jest umiejętne odcięcie barwnych płaszczyzn, szczególnie w przypadku oddzielania koloru ścian od sufitu. Jak umiejętnie odciąć kolor ściany od sufitu? Wystarczy zaopatrzyć się w kilka narzędzi i poznać nasze sprawdzone techniki.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść