text.skipToContent text.skipToNavigation

Klasyczne wnętrza w stylu kolonialnym

Z jednej strony purytańska prostota, z drugiej – tęsknota za wolnością i egzotycznymi podróżami. Styl kolonialny nadal pozostaje jedną z najbardziej inspirujących tendencji. Styl kolonialny to zaskakujący, a jednocześnie niezwykle udany mariaż wysmakowanej klasyki i egzotycznych akcentów. Wywodzi się z XIX wieku, z czasów podbojów brytyjskich kolonizatorów na ziemiach afrykańskich i azjatyckich. Brytyjczycy chętnie podpatrywali, jak mieszkają rdzenni mieszkańcy zdobywanych ziem, a najciekawsze elementy ich kultury adaptowali do wiktoriańskich tradycji w sposobie noszenia się czy urządzania wnętrz. Dzięki nim indyjskie i afrykańskie rękodzieło stało się obiektem pożądania dobrze sytuowanych mieszczan w centrum Londynu, a w brytyjskich domach, obok solidnych mebli o purytańskim charakterze, pojawiły się łóżka z baldachimem. Mimo upływu czasu moda na styl kolonialny nadal nie ma sobie równych.

Styl kolonialny. Jaką wybrać paletę kolorów?

Styl kolonialny charakteryzuje się bardzo ograniczoną paletą barw. Ściany w pomieszczeniach zazwyczaj są jasne – można pomalować je jednym z odcieni z palety trwałych farb ceramicznych Magnat Ceramic – Ceramiczna Farba do WnętrzMAGNAT CERAMIC - CERAMICZNA FARBA DO WNĘTRZ w takich odcieniach, jak: Biały (C45), Kalifornijski Morganit (C66), Pastelowy Opal (C14) czy Róża Pustyni (C21). Na ich tle pięknie wyglądać będą meble z drewna mahoniowego, hebanowego czy z palisandru, a także plecione z wikliny, bambusowe albo tapicerowane brązową skórą. W stylu kolonialnym przeważają naturalne materiały w jasnych kolorach – len, płótno, batyst, zarzucone na łóżko lub rozwieszone na dużych i jasnych oknach. Jeśli pojawia się kolor, to wyłącznie w detalach, na przykład na narzutach, chodnikach, dywanach, a także grafikach i makatkach zawieszonych na ścianach. Z gładkimi płaszczyznami sąsiadują wzory: lamparcie cętki lub romby z ludowych strojów. W pomieszczeniach w stylu kolonialnych nie może także zabraknąć ludowych dzieł sztuki, dekoracji z mosiądzu oraz roślin, najlepiej egzotycznych drzew zasadzonych w dużych glinianych donicach.
MAGNAT Ceramic biały C45 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic biały C45 2,5L

124,99 zł

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

Jak stworzyć pokój dzienny w stylu kolonialnym?

Styl kolonialny można zaadoptować do własnego salonu. W pierwszej kolejności należy przygotować bazę, malując ściany pokoju dziennego na jeden z odcieni dostępnych w kolekcji producenta farb ceramicznych Magnat Ceramic – Ceramiczna Farba do WnętrzMAGNAT CERAMIC - CERAMICZNA FARBA DO WNĘTRZ, na przykład w odcieniach: Białym (C45),Perła Północy (C4) lub Kamień Faraonów (C49). Oryginalną ozdobę, na przykład cenną mapę, warto powiesić na wydzielonej części ściany, pomalowanej z kolei kilka tonów ciemniejszym odcieniem, takim jak Blask Kalcytu (C18) czy Brązowy Jaspis (C7) z linii farb ceramicznych Magnat Ceramic – Farca Ceramiczna do Wnętrz, a obok ustawić wypełnioną albumami podróżniczymi szafę z przeszkloną witryną. Wnętrze wykończyć można, malując sufit białą lateksową farbą Magnat Ultra Matt do Sufitów MAGNAT ULTRA MATT - LATEKSOWA FARBA DO ŚCIAN i SUFITÓW.

C12 Kawowy Onyks

C21 Róża Pustyni

W salonie w klasycznym, kolonialnym stylu nieodzowny będzie solidny komplet mebli z rzeźbionymi detalami oraz wyeksponowane w widocznym miejscu pamiątki przywiezione z podróży lub znalezione na pchlim targu skarby. W takich pomieszczeniach spokojnie można łączyć elementy pochodzące z różnych stron świata, od chińskiej porcelany po afrykańską rzeźbę. Pamiętajmy jednak o umiarze – we wnętrzu powinno się wyczuwać surowego, brytyjskiego ducha.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • Inspiracja

  Salon w kolorze fioletowym i szarym - inspiracje

  Połączenie fioletów i szarości jest odważne, ale wygląda niezwykle elegancko i harmonijnie. Warto zastosować je w pokoju dziennym, jeśli zależy nam na nowoczesnym, zgodnym z najnowszymi trendami efekcie. Szare i fioletowe ściany w salonie będą stanowiły doskonałe tło zarówno dla designerskich, jak i stylizowanych mebli. Decydując się na zestawienie tych szlachetnych i nieco tajemniczych odcieni, warto wziąć pod uwagę kilka pomysłów na aranżację wnętrza.

  dalej
 • Inspiracja

  Odświeżenie pokoju - jak przywrócić śnieżną biel na ścianach?

  Za oknem wiosna - najpiękniejsza pora roku. To właśnie ona daje nadzieję, dodaje energii i sprawia, że świat pogrążony dotąd w zimowym śnie budzi się do życia. Wiosną mamy większą ochotę na podejmowanie różnorodnych aktywności, dlaczego więc nie zabrać się za odświeżenie pokoju? Mając do dyspozycji farby o wyjątkowych parametrach, nie musisz zawracać sobie głowy poszukiwaniem fachowców, bo niewielki i szybki remont możesz wykonać sam. Za oknem słonecznie i jasno, proponujemy Ci zatem biel na Twoich ścianach, abyś mógł się cieszyć taką wspaniałą jasnością również w pokoju. Biel ma wiele odcieni. Nasi eksperci pomogą wybrać Ci ten odpowiedni do Twoich wnętrz.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść