text.skipToContent text.skipToNavigation

Malowanie ścian, czyli jak prawidłowo stosować farby strukturalne

Malowanie ścian to prosty i szybki sposób na zmianę aranżacji wnętrza. Chcąc stworzyć oryginalne i stylowe miejsce, warto zdecydować się na farby strukturalne. Dzięki nim uzyskamy niezwykle ciekawe efekty dekoracyjne i nadamy pomieszczeniu niepowtarzalny charakter. Podpowiadamy, jak prawidłowo pomalować ściany farbą strukturalną na przykładzie farby Glinka Wenecka MAGNAT Style.

Charakterystyka farby strukturalnej Glinka Wenecka MAGNAT Style

MAGNAT Style GLINKA WENECKA  jest farbą strukturalną na bazie akrylu. Tworzy ona na ścianie strukturę przetartego tynku. To wysokiej jakości produkt przeznaczony do dekoracji ścian wewnątrzbudynków – będzie pięknie prezentować się zwłaszcza w sypialni, salonie czy przedpokoju oraz do podkreślenia wybranych detali architektonicznych, np. kolumn lub kominka.

Można ją aplikować na podłoża cementowe, cementowo-wapienne, gipsowe oraz z płyt g-k. Dostępna w 16 unikatowych kolorach daje użytkownikowi wiele możliwości aranżacyjnych.  Do malowania powierzchni farbą strukturalną Glinka Wenecka MAGNAT Style nie są wymagane szczególne umiejętności malarskie, dlatego produkt można aplikować samodzielnie.

Magnat Style Glinka wenecka 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

Magnat Style Glinka wenecka 2,5L

Glinka Wenecka MAGNAT Style to jednowarstwowa, strukturalna farba na bazie akrylu, dzięki której uzyskujemy strukturę „przetartego tynku”. Świetnie prezentuje się na detalach aranżacyjnych.

Potrzebne narzędzia i przygotowanie podłoża

Do aplikacji farby strukturalnej potrzebne będą:
- Farba Podkładowa MAGNAT Style
- Glinka Wenecka MAGNAT Style
- Pigment Barwiący MAGNAT Style
- Pędzel do glinki
- Plastikowa paca

Przed przystąpieniem do malowania, należy odpowiednio przygotować podłoże. Musi być ono równe, czyste, suche, wolne od brudu, kurzu, tłuszczów, resztek klejów. Powierzchnia powinna być także gładka, dzięki czemu uzyskamy prawidłowy efekt dekoracyjny. 

Powierzchnie nowe lub już gruntowane malujemy Farbą Podkładową MAGNAT Style. Produkt zapewni farbie strukturalnej odpowiednią przyczepność. Za pomocą wałka nanosimy 1-2 warstwy produktu, aby podłoże było jednolite pod względem struktury i koloru.

Barwienie farby strukturalnej i aplikacja farby strukturalnej Glinka Wenecka

Do Glinki Weneckiej dozujemy odpowiednią ilość wybranego Pigmentu Barwiącego MAGNAT Style. Po wyciśnięciu całej zawartości tubki, mieszamy ręcznie oba produkty do momentu uzyskania jednolitego koloru. Całość mieszamy w ten sposób, aby nie rozgnieść białych cząstek zawartych w Glince Weneckiej.

W przypadku barwienia kilku opakowań farby strukturalnej należy wykonywać to w jednym pojemniku zbiorczym, aby uzyskać jednolity efekt kolorystyczny.

Produktu nakładamy w 1 warstwie przy użyciu specjalnego pędzla. Zaczynamy od trudno dostępnych miejsc, jak krawędzie, styki ścian. Nabieramy optymalną ilość farby na pędzel, a następnie rozprowadzamy ją na powierzchni delikatnymi krzyżowymi ruchami.

KROK 1

Ze względu na aplikację tylko 1 warstwy Glinki Weneckiej, nakładamy ją grubszą warstwą i w taki sposób, aby nie rozgnieść zawartych w niej białych cząstek.

Każdorazowo, po naniesieniu 1 metra kwadratowego półsuchym pędzlem rozcieramy warstwę farby, aby zlikwidować powstałe smugi i uzyskać wycieniowaną strukturę.

Pracując na dużych powierzchniach, należy często mieszać produkt, aby drobinki nie osiadały na dnie pojemnika.

KROK 2

Po upływie około 30 minut przy pomocy plastikowej pacy delikatnie rozgniatamy białe cząstki. Ruchy pacy powinny być zgodne z kierunkiem nakładania farby strukturalnej. Przecierając powierzchnię pacą, należy zwrócić uwagę na to, czy cząstki przywierają do narzędzia. Jeśli tak się dzieje, powierzchnia niedostatecznie wyschła i należy odczekać jeszcze kilka minut. Jeśli powierzchnia glinki jest odpowiednio sucha, wtedy w czasie pracy widać wyraźne białe cząstki.

Aplikację glinki na nowej płaszczyźnie wykonujemy tak samo, jak na poprzedniej. Należy unikać przy tym zbyt długich przerw – w ten sposób uzyskamy jednolitą dekorację, bez widocznych łączeń.

Gotową dekorację pozostawiamy do wyschnięcia na około 2 godziny. Pełne właściwości użytkowe oraz odporność na zabrudzenia farba uzyskuje po 28 dniach od aplikacji. W przypadku aplikacji farby strukturalnej w miejscach narażonych na intensywne zabrudzenia, np. przedpokój, zaleca się pokrycie farby Lakierem Rustykalnym MAGNAT Style – dzięki temu wzmocnimy właściwości powierzchni dekoracyjnej. Lakier Rustykalny aplikujemy po całkowitym wyschnięciu farby, tj. po upływie 24 godzin. Nakładamy 1-2 warstwy produktu za pomocą wałka lub pędzla.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • Porada

  Stiuk. Jak samodzielnie udekorować ścianę?

  Pomysłów na dekoracyjne wykończenie ścian jest wiele. Wybór odpowiedniej metody zależy głownie od aranżacji pomieszczenia i naszych preferencji. Jednym z prostszych sposobów na uzyskanie szybkiego i trwałego efektu jest pokrycie ścian lub sufitów stiukiem, czyli cienkowarstwową masą dekoracyjną.

  dalej
 • Porada

  Syndrom chorego budynku – jak rozwiązać ten problem?

  W pomieszczeniach spędzamy większość naszego życia. Zamknięci w czterech ścianach pracujemy, uczymy się, śpimy, jemy i odpoczywamy. Jednak długie przebywanie w budynku może być dla nas niebezpieczne. Po kilku godzinach możemy odczuwać zmęczenie, rozdrażnienie, bóle głowy lub oczu. Są to objawy syndromu chorego budynku.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść