text.skipToContent text.skipToNavigation

Nakładanie tynku dekoracyjnego na sufit. Poradnik krok po kroku

Perfekcyjnie wykonany sufit stanowi dopełnienie każdego pomieszczenia. Pomalowany klasyczną bielą stanowi doskonałe tło dla ścian pokrytych różnokolorowymi farbami, tapetami czy oryginalnymi dekoracjami. Może on jednak sam stać się głównym elementem aranżacji wnętrza. Wystarczy, że zdecydujemy się na inne rozwiązanie niż tradycyjna biała farba, np. tynk dekoracyjny. Tynk dekoracyjny jest oryginalnym sposobem na nadanie wnętrzu designerskiego charakteru. Dzięki swoim właściwościom użytkowym i estetycznym może z powodzeniem zdobić nie tylko ściany, ale także sufit. Jego dodatkowym atutem jest łatwość aplikacji, dzięki czemu każdy może go wykonać sam.

Zabezpieczenie pomieszczenia

Nakładając tynk dekoracyjny na sufit, musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu pomieszczenia przed zachlapaniem. Na początku należy wynieść meble i inne sprzęty. Te, których nie jesteśmy w stanie przenieść, musimy okryć folią malarską i szczelnie okleić taśmą. Ważne jest także zdemontowanie oświetlenia – by nie utrudniało ono pracy. Następnie zabezpieczamy podłogę grubą folią, by nie podarła się, kiedy będziemy po niej chodzić. Przyklejamy ją taśmą do listwy podłogowej. Podobnie postępujemy z każdą ścianą. Taśmę malarską przyklejamy do połowy jej szerokości wzdłuż górnej krawędzi, a potem przyklejamy do niej folię. W ten sposób unikniemy zachlapania ściany produktem. Istotną kwestią jest przygotowanie rusztowania – możemy je zbudować bądź wypożyczyć. Dzięki niemu będziemy mogli swobodnie się poruszać i z łatwością pokryjemy sufit tynkiem. Zwykła drabina nie sprawdzi się przy tego typu pracy. Podczas wykonywania czynności dekoratorskich będziemy mieli ograniczone ruchy, co w konsekwencji niekorzystnie wpłynie na efekt końcowy naszej pracy.

Przygotowanie sufitu

Sufit należy odpowiednio przygotować. Musi być on gładki i równy, wolny od kurzu, brudu, resztek farb i klejów. Powierzchnię trzeba zagruntować jedną warstwą Farby Podkładowej MAGNAT Style. Zapewni ona dobrą przyczepność nakładanemu później tynkowi dekoracyjnemu. Farbę nakładamy wałkiem, a w przypadku narożników i krawędzi – małym pędzlem. Całość pozostawiamy do wyschnięcia na ok. 2-4 godziny.

Przygotowanie tynku na przykładzie tynku dekoracyjnego MAGNAT Style BETON

Suchy tynk mieszamy mechanicznie, zalewając go wodą. Ilość wody wynosi 0,35l-0,45l na 1kg masy. Po wymieszaniu masy odstawiamy ją na godzinę w zamkniętym opakowaniu i ponownie mieszamy. W ten sposób przygotowany produkt nakładamy na sufit.

Wykonanie dekoracji – efekt deskowania

Tynk dekoracyjny Beton MAGNAT Style pozwala na stworzenie unikatowego wzoru na suficie. Możemy uzyskać np. efekt deskowania. Dekoracja wykonywana jest na jednej warstwie zarobionej masy.
Magnat Style Beton 10KG

Produkt, którym wykonano inspirację

Magnat Style Beton 10KG

Nakłdanie tynku

Tynk nakładamy warstwą grubszą niż grubość ziarna. Następnie, za pomocą gumowego stempla wykonujemy wzór ”słoi drewna”. Stempel prowadzimy z góry do dołu, wykonując jednocześnie miarowe ruchy nadgarstkiem. Produkt najwygodniej jest nakładać na szerokość, np. trzech szerokości gumowego stempla, po czym wykonywać wzór słoi. Kolejne fragmenty wykonujemy w ten sam sposób, łącząc je „mokro na mokro”. Wykonaną w ten sposób dekorację pozostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin.

Zabezpieczenie lakierem

Po wyschnięciu całość należy zabezpieczyć Lakierem Rustykalnym MAGNAT Style. Lakier nakładamy za pomocą wałka lub pędzla i pozostawiamy do wyschnięcia. Pokryty tynkiem dekoracyjnym sufit stanie się oryginalnym elementem w aranżacji każdego pomieszczenia. Dzięki niemu uzyskamy nowoczesne i wyrafinowane wnętrze.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • Porada

  Jak uzyskać efekt marmuru na powierzchni ściany?

  Marmur jest kamieniem, który wprowadza elegancję i design do każdego wnętrza. Jest jednak drogi i może sprawiać problemy podczas montażu, zwłaszcza w przypadku instalacji na ścianie. Istnieje jednak tańsza, a równie efektowna alternatywa dla tego kamienia. Efekt marmuru na ścianie uzyskamy stosując tynk strukturalny Marmur Klasyczny MAGNAT Style. Marmur Klasyczny MAGNAT Style to struktura dekoracyjna imitująca powierzchnię naturalnego, nieoszlifowanego kamienia. Drobnoziarnista masa na bazie akrylu pozwala na uzyskanie różnych efektów końcowych w zależności od sposobu aplikacji. Przeznaczona do tworzenia powłok dekoracyjnych wewnątrz pomieszczeń, idealnie wpasowuje się w aranżację wnętrza w dowolnym stylu – zarówno klasycznym jak i nowoczesnym. Do wykonania dekoracji potrzebne będą: - Farba Podkładowa MAGNAT Style, - Marmur Klasyczny MAGNAT Style, - Lakier Rustykalny MAGNAT Style, - Pigment Barwiący MAGNAT Style, - stalowa paca, - paca gąbkowa.

  dalej
 • Porada

  Gruntowanie ścian. Jak robić to prawidłowo?

  Zanim przystąpimy do malowania ścian, powinnyśmy je wcześniej zagruntować. Gruntowanie wzmacnia ściany i przygotowuje je przed nałożeniem kolejnych powłok malarskich.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść