text.skipToContent text.skipToNavigation

Różne odcienie zieleni na ścianach − kolor zielony we wnętrzach

Moda na kolor zielony trwa najlepsze. Pokochaliśmy żywą zieleń roślin doniczkowych, zielone ściany, dodatki, a nawet meble, a style jak boho czy urban jungle biją prawdziwe rekordy popularności. Co warto wiedzieć o kolorze zielonym? Jakie są najbardziej lubiane nazwy odcieni zieleni na ścianach i które z nich nadają się do salonu, sypialni czy innych wnętrz? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Pokażemy również kilka znakomitych aranżacji z farbami MAGNAT!

Kolor zielony – znaczenie w psychologii kolorów

Skąd tak duża popularność zieleni? To kolor, który kojarzy się przede wszystkim z naturą, a więc z odprężeniem, ukojeniem, spokojem, ale także wsią, wakacjami czy wszystkim, co ma posmak klimatu slow i bliskości z przyrodą. 
Nasz mózg odbiera zieleń jako kolor uspokajający i łagodzący złe emocje. Zielony poprawia nastrój i kojarzy się z nadzieją, wiosną, życiem, ale także dostatkiem i zamożnością – to w końcu kolor pieniędzy! Właśnie z tego powodu o zieleni mówi się, że jest barwą szeroko rozumianego szczęścia – spotyka się ten kolor nie tylko na banknotach, ale także na okładkach wielu przewodników, jak osiągnąć życiowy i finansowy sukces. 
Jako kolor utożsamiany z wiosną i życiem, postrzega się zieleń również jako kolor zdrowia, witalności, życia, roślin i wzrostu

Pokój dzienny z kolorem zielonym. Na ścianach farba MAGNAT Ceramic w kolorze C43 zwycięski aleksandryt. 

MAGNAT Ceramic zwycięski aleks C43 2,5L

Produkty, którymi wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic zwycięski aleks C43 2,5L

119,99 zł

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

MAGNAT Ceramic nostalgiczny opa C72 2,5L

Produkty, którymi wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic nostalgiczny opa C72 2,5L

119,99 zł

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

KL25 zielony

Zieleń to jeden z najlepszych pomysłów we wnętrzach. Dlaczego?

Odcienie zieleni bardzo chętnie wykorzystują również architekci wnętrz, projektanci, dekoratorzy i styliści. To jeden z najmodniejszych kolorów w aranżacji mieszkań domów. Skąd taka kariera zieleni? 
Pierwszy trop to nieustająca moda na naturę, którą we wnętrzach obserwujemy od kilku dobrych sezonów. Chcemy mieszkać w otoczeniu przyrody, a jeśli to niemożliwe, pragniemy mieć ją po prostu jak najbliżej. Właśnie dlatego sukces odnoszą we wnętrzach wszystkie wzory i kolory czerpiące z natury. Zieleń, motywy liści, kwiatów, łąki, drzew, naturalne materiały – to trendy, które są dziś zdecydowanie na topie. 

Zielona ściana w salonie. W aranżacji użyto farby MAGNAT #kolorLove w odcieniu KL25 zielony. 

Aranżacje wnętrz z zielonym kolorem

Zieleń jest chętnie wybierana do wnętrz także dlatego, że jest kolorem uniwersalnym. W zależności od wyboru odcienia i tego, z czym zielony połączymy, można przy pomocy tej barwy stworzyć aranżację nowoczesną i klasyczną, boho i skandynawską, glamour i modern classic, rustykalną lub miejską. Zieleń potrafi być też bardzo elegancka i stylowa, zwłaszcza w ciemnym, nasyconym wydaniu!
We wnętrzach zieleń wycisza, uspokaja i łagodzi, Sprawdzi się więc na ścianach w sypialni, ale także w salonie czy nawet kuchni. Zielona sofa, zielone meble kuchenne, zasłony, dywan czy ściana za telewizorem lub sofą to najlepsze pomysły na wprowadzenie zieleni do wnętrz, podobnie jak żywe rośliny doniczkowe!

Zielona sypialnia. Ściana pomalowana farbą MAGNAT #kolorLove w odcieniu KL26 morski turkus. 

KL26 morski turkus

Zielony – odcienie, na które warto zwrócić uwagę. Odcienie zielonego – nazwy

Oto najpopularniejsze i najczęściej spotykane nazwy odcieni zieleni. Która z nich to Twój ulubieniec?

 • Butelkowy – elegancki, ciemny odcień zieleni, który powstaje przez pewną domieszkę czerni. Jeden z najmodniejszych obecnie pomysłów do wnętrz, także jako kolor na ścianę w salonie, sypialni czy przedpokoju. Jest modny i intensywny, ale klasyczny jednocześnie. Sprawdzi się jako kolor obicia sofy, a także w dodatkach jak dywan czy zasłony.
 • Szmaragdowy – ciemna nasycona zieleń wpadająca w kolor morski. Najmodniejszy obecnie, oprócz butelkowej zieleni, odcień zieleni we wnętrzach. Bardzo często występuje w roli koloru farby na ścianie, choć można go też spotkać jako kolor tapicerowanych mebli i w dodatkach.
 • Malachitowy – podobny do szmaragdowego, ciemna zieleń wpada tu w tony niebieskie. Powściągliwy, nowoczesny, bardzo elegancki i chłodny.
 • Limonkowy – kolor zielony, w którym sporo jasnych, żółtych tonów. Energetyczny, poprawia nastrój, dodaje otuchy, ale w nadmiarze może nieco męczyć. Dobrze łączy się z brązem i bielą.
 • Pistacjowy – ciekawy, jasny i żywy odcień zieleni, często pojawia się w kuchniach lub pokojach dziecięcych, kojarzy się z radością i optymizmem.
 • Miętowy – pastelowy, stonowany i bardzo łagodny odcień zieleni wpadający w błękit. Bardzo modny w aranżacjach retro, boho, vintage, ale także np. Hamptons. Kojarzy się z morzem, popularny w kuchniach i pokojach dziecięcych.
 • Oliwkowy – stonowany odcień zieleni wpadający w brąz, łagodny, poprawia apetyt, kojarzy się z krajami śródziemnomorskimi i wakacjami.
 • Khaki – nieco ciemniejszy odcień niż oliwkowy, ale dalej w brązowych tonach, kolor kojarzący się z wojskiem i harcerstwem. Czasem używa się także określenia „zgniła zieleń”.
 • Groszkowy – jasny odcień zieleni, wesoły, radosny, żywy, nieco wpada w żółty.

KL22 pistacjowa zieleń

Zielony kolor w aranżacji wnętrz – inspiracje z farbą MAGNAT

Szukasz inspiracji na wprowadzenie koloru zielonego do wnętrza? Możliwości masz całkiem sporo. Dziś polecamy przede wszystkim ścianę pomalowaną na zielono. Możesz tak wykończyć ścianę w salonie, sypialni, przedpokoju, jadalni, a nawet kuchni czy w łazience – w tym ostatnim wypadku wybór powinien paść na farbę MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom.
O czym pamiętać, zanim pomalujesz ścianę jednym z odcieni zieleni MAGNAT? Zielony ma pewną wadę – sprawia, że wnętrze wydaje się ciemniejsze. Jeśli więc Twój pokój jest mały i źle doświetlony, a okna wychodzą na północ lub na zachód, zieleń wprowadź w ograniczonym stopniu i koniecznie zrównoważ ją jaśniejszymi kolorami. Dotyczy to zwłaszcza ciemniejszych odcieni na ścianie jak butelkowy, szmaragdowy, malachitowy. W ciemnym pokoju będą wpadać w ponurą szarość. 

Elegancki zielony salon. Ściana pomalowana farbą MAGNAT #kolorLove w odcieniu KL22 pistacjowa zieleń.

Z czym zestawiać kolor zielony?

Z bielą, szarością i naturalnym jasnym drewnem.  Zielony bardzo dobrze wygląda też z czarnymi akcentami i dodatkami w kolorach metali – miedzi, złota, mosiądzu. Inny świetny trop to odcienie błękitu, turkus i granat. Jeśli chcesz ożywić wnętrze, połącz zielony z jasnym stonowanym różowym, np. z brudnym różem. Zieleń pasuje również do swojego własnego towarzystwa – np. butelkowy możesz zestawiać z miętowym. 

Elegancki salon na zdjęciu niżej to prawdziwa gratka dla miłośników zieleni w klasycznym wydaniu. Ścianę za sofą w kolorze pistacjowym wykończono subtelną sztukaterią i pomalowano na zielono – to piękny odcień KL22 pistacjowa zieleń MAGNAT #kolorLove. Zielono-zielone wnętrze nie spodoba się wszystkim, ale jeśli lubisz taki styl, uzupełnij całość botanicznymi zasłonami i domieszką drewna w dodatkach

Jeśli jednak wolisz bardziej stonowane klimaty, na ścianę wybierz odcień KL23 delikatna mięta z palety MAGNAT #kolorLove. To łagodny, subtelny odcień – połącz go z bielą, beżem lub gołębią szarością. 

Wiesz już, jakie znaczenie w psychologii kolorów i aranżacji wnętrz mają różne odcienie zieleni. To piękny i bardzo lubiany we wnętrzach kolor. Z szerokiej palety farb MAGNAT z łatwością wybierzesz najlepszy odcień na Twoją ścianę!

Magnat KLove KL23 delikatna mięta 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

Magnat KLove KL23 delikatna mięta 2,5L

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • oliwkowy-kolor-scian-w-sypialni-zaj.jpg

  Inspiracja

  Oliwkowy kolor ścian w sypialni − do jakich wnętrz pasuje?

  Oliwkowy kolor ścian w sypialni kojarzy się ze spokojem, relaksem i wprowadza w wakacyjny nastrój. Jak urządzić sypialnię z oliwką jako kolorem ścian? W jakich aranżacjach ten odcień się sprawdzi i z czym go zestawiać?

  dalej
 • odczywczy malachit.png

  Inspiracja

  Zielona łazienka ̶ pomysły na aranżację łazienki w kolorze zielonym

  Zieleń wycisza emocje, zmniejsza napięcie, pomaga osiągnąć stan relaksu i wprowadza do wnętrza harmonię, dlatego jest doskonałym kolorem do łazienki. Takie odcienie zapewnią Ci chwilę spokoju na samym początku dnia lub tuż przed pójściem spać. Zobacz inspiracje łazienki w kolorze zielonym.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść