text.skipToContent text.skipToNavigation

Styl prowansalski. 3 pomysły na oryginalne dekoracje ścian

Styl prowansalski jest odbiciem charakteru regionu w południowo-wschodniej Francji, pokrytego polami lawendy i usianego wiejskimi, skąpanymi w słońcu posiadłościami. Ten kawałek świata jest tak niesamowity, że był inspiracją dla wielu wybitnych artystów: pisarzy i malarzy. Nazwa stylu nawiązuje do ducha prowincjonalnej Prowansji, do tamtejszej wygody i osobliwej prostoty. Te cechy stały się również głównymi zaletami tego stylu. Styl prowansalski pięknie prezentuje się w harmonizujących ze sobą okazałych willach i rezydencjach południowej Francji. Jednak wystarczy znać wytyczne, które pozwolą stworzyć bardzo przytulne wnętrza w tym stylu, by przenieść ten ciepły, sentymentalny kawałek Europy nawet na niewielką powierzchnię w mieszkaniu w mieście. Jak każdy nurt we wnętrzarstwie i ten ma swoje własne cechy obligatoryjne, gdzie każdy szczegół odgrywa wyjątkową rolę. Należy wziąć pod uwagę wiele detali, ostrożnie je dobierając. Szczególną uwagę należy zwrócić na kolorystykę. Ściany i sufity są często w jasnych, pastelowych kolorach, głównie białe. Stosuje się „szorstkie” tynki lub naturalne drewno. Użyte materiały to również bardzo ważny szczegół. Meble muszą być wykonane z drewna i malowane w jasnych lub jaskrawych kolorach łąk, błękitów, lawendy i turkusu. To co mocno wpisuje się w ramy Prowansji to stare rzeczy i meble. Jeśli nie masz okazji takich kupić, efekt postarzenia możesz osiągnąć własnoręcznie. Najważniejsze jest to, aby przedmioty wydawały się mieć zaklętą w sobie historię, by wyglądały na nadgryzione zębem czasu. Należy unikać eleganckich i nowoczesnych dodatków, ponieważ główną ideą jest, aby osiągnąć efekt rustykalnego, prostego życia.

Barwy zalane słońcem

Jak już zostało wspomniane, tworząc wnętrza prowansalskie należy postawić na jasne barwy i surowe pokrycia ścian. Akrylowa farba MAGNAT Style Velatura w kolorze Perły nadaje się idealnie do salonu urządzanego w tym duchu. Jej aksamitna powierzchnia subtelnie opalizuje światło, a w zależności jak i czym tę farbę naniesiemy na ścianę, uzyskamy specyficzne, niejednolite przebarwienia, zmieniające się w zależności od kąta padania światła, wyglądające jakby zostały wypalone słońcem. Można niejako zgadywać jego położenie względem gry promieni na ścianie, co pomaga stworzyć poczucie wiecznego lata i ciepła południowych zakątków Francji.

Produkty z inspiracji

ZESTAW MAGNAT STYLE VELATURA

255,47 zł

MAGNAT Style Velatura to akrylowa farba strukturalna przeznaczona do malowania ścian i detali architektonicznych wewnątrz pomieszczeń. Tworzy powłokę imitującą powierzchnię aksamitu, jednocześnie trwałą i odporną na zmywanie. W zależności od metody aplikacji uzyskujemy charakterystyczne, niejednolite przebarwienia, zmieniające się w zależności od kąta padania światła. W skład zestawu wchodzą: MAGNAT Style Velatura, MAGNAT Grunt, MAGNAT Pigment Barwiący. Możliwe jest wybarwienie efektu według 13 receptur kolorystycznych.

Magnat Style Stiuk Wapienny

Dekoracyjna struktura także w łazience

Sielski, przytulny klimat można stworzyć również w łazience. Do miejsc o zwiększonej wilgotności idealnie nadaje się cienkowarstwowa akrylowa farba strukturalna MAGNAT Style Stiuk Wapienny, tworząca efekt szlifowanego marmuru. Użyta w wersji oryginalnej niebarwionej, nada łazience surowy charakter. W połączeniu z bielonym drewnem, naturalnie drewnianą podłogą, białą głęboką wanną i innymi białymi dodatkami przeniesie nas podczas relaksującej kąpieli w przytulne miejsca, do których po cichu tęsknimy, tam gdzie człowiek jest blisko natury, nie ma pośpiechu i czas płynie inaczej.

W duecie z bielą

Nie trzeba specjalnie podkreślać faktu, że w stylu prowansalskim dominuje biel. Sama już w znacznym stopniu zaznaczyła swoją silną pozycje na liście jego cech charakterystycznych. Jeśli jednak będzie użyta jako jedyny kolor we wnętrzu, istnieje prawdopodobieństwo, że wszystkie meble, sprzęty i powierzchnie zleją się ze sobą i ogólny efekt straci na wartości. Dlatego warto użyć innego koloru, choćby na ścianach, który optycznie "odetnie" od siebie poszczególne elementy wyposażenia. Do tego zabiegu idealnie nadają się wszelkie jasne kolory pastelowe, które stanowią zgrany duet z bielą i wpisują się w założenia prowansalskiego nurtu dekoracji wnętrz. W naszej aranżacji użyliśmy akrylowej farby MAGNAT Style Samum w kolorze Perła, która tworzy przestrzenną dekorację o strukturze piasku naniesionego przez watr. Ma niejednorodny połysk w dwóch odcieniach tego samego koloru, co można uzyskać nanosząc ją na ścianę za pomocą rękawicy dekoracyjnej. Wiejska, sentymentalna Prowansja, choć odległa, bez problemu może zmaterializować się w naszych miejskich mieszkaniach. Biorąc pod uwagę jaki wpływ mają na nas wnętrza, ich kolorystyka i użyte materiały, nasz dom urządzony w stylu rodem z prowincjonalnej Francji, może nas skłonić nawet do zwolnienia tempa i wyciszenia w samym centrum miejskiej dżungli. A w tym wszystkim jak zwykle pomocny jest MAGNAT.

Produkty z inspiracji

ZESTAW MAGNAT STYLE PERLA SABBIA

646,94 zł

MAGNAT Style Perla Sabbia to akrylowa farba strukturalna tworząca przestrzenny efekt „z perłowym piaskiem”, a dzięki zastosowaniu metalicznych wypełniaczy uzyskujemy efekt z satynową poświatą. Przeznaczona do aplikacji wewnątrz pomieszczeń, tworzy powłokę odporną na zmywanie. W skład systemu wchodzą MAGNAT Style Perla Sabbia, MAGNAT Grunt, magnat Style Lakier Rustykalny, MAGNAT Style Pigment Barwiący. Do wybarwienia struktury dostępnych jest 13 receptur kolorystycznych

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • Inspiracja

  Sztuka dobierania kolorów. Praktyczne wskazówki

  Niezwykle pozytywny wpływ na to, jak wygląda i jak odczuwa się przestrzeń, może mieć zmiana koloru pomieszczenia. Zdarza sie jednak, że wybór odpowiedniej barwy okazuje się być niezwykle trudnym zadaniem. Nietrafiony kolor jest błędem, któremu łatwo zaradzić – wystarczy ścianę pomalować od nowa, jednak najczęściej, mimo wszystko, korzystamy z najbezpieczniejszych opcji, by po pierwszym razie mieć remont z głowy. Kolory pokryć ściennych, jak wszystko, mają tendencję do naśladowania trendów. Ulegamy im, zapominając czasem zupełnie o tym, co nam się podoba i dzięki jakim barwom poczujemy się naprawdę jak w domu. Klucz do sukcesu? Wybierz kolory, jakie lubisz i umiejętnie nimi operuj. Poniżej kilka wskazówek.

  dalej
 • Inspiracja

  Salon i sypialnia w jednym. Pomysły na ciekawe aranżacje

  Właściciele przestronnych domów i mieszkań zwykle nie mają problemów z brakiem miejsca. Nie każda osoba lub rodzina ma jednak możliwość posiadania zarówno sypialni jak i pokoju dziennego. Wtedy pojawia się problem stworzenia wnętrza uniwersalnego, przyjaznego zarówno codziennym aktywnościom, przyjmowaniu gości, jak i wypoczynkowi. Problem, którego rozwiązanie zależy tylko od naszej wyobraźni, ponieważ istnieje wiele sposobów na to, by umiejętnie połączyć ze sobą strefę sypialni i salonu.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść