text.skipToContent text.skipToNavigation

Testery i próbniki farb MAGNAT − jak prawidłowo dobrać kolor?

Dlaczego wybór kolorów farb na ścianę jest tak ważny? Przede wszystkim dlatego, że kolory, którymi się otaczamy, decydują o tym, czy we wnętrzu czujemy się skoncentrowani, spokojni, optymistyczni lub wręcz przeciwnie – rozdrażnieni i smutni. Kolor rozjaśniają optycznie pomieszczenia lub zaciemniają je, powiększają lub zmniejszają, mogą też zniwelować wizualnie ich wady takie jak zbyt niski sufit czy złe proporcje.

W artykule przedstawiamy najważniejsze zasady łączenia barw i wyboru odpowiedniego koloru farby na ścianę. Pokażemy, w jaki sposób korzystać z podstawowego narzędzia, jakim jest koło barw. Omówimy paletę gotowych kolorów MAGNAT i poradzimy, jak dobrać odcień farby przy pomocy próbników kolorów i testerów MAGNAT.

Jak dobrać kolor farby? Podstawowe zasady i informacje

Aby dobrać odcień koloru farby z palety kolorów dostępnych w ofercie producenta, warto wiedzieć, w jaki sposób kolory się ze sobą harmonijnie łączą. Pokazuje to proste i znane Ci na pewno ze szkoły narzędzie, jakim jest koło barw. 
Koło barw to swego rodzaju karta kolorów dostępnych ludzkiemu wzrokowi. Ten wzór graficzny tłumaczy, w jaki sposób mieszają się ze sobą poszczególne odcienie kolorów podstawowych, drugorzędnych i trzeciorzędnych. Znajdziesz na nim kolory ułożone obok siebie podobnie jak na tęczy. 
Kolory sąsiadujące ze sobą na kole barw (np. zielony z żółtym, różowy z fioletowym) to tzw. kolory pokrewne, czyli harmonizujące. Zestawiając je ze sobą, masz pewność, że będą w swoim towarzystwie wyglądać dobrze, a aranżacja stanie się spokojna i pełna harmonii.
Kolory, które znajdują się na kole barw naprzeciwko siebie to tzw. kolory kontrastowe, inaczej zwane dopełniającymi czy przeciwstawnymi. Będzie to np. zielony i czerwony, niebieski i pomarańczowy. Ich połączenie przyciąga wzrok i dodaje dynamizmu, ale w nadmiarze może niepokoić. 

Aby dobrze połączyć ze sobą kolory wnętrz, trzeba znać podstawowe zasady kompozycji palety barw. Na zdjęciu kolorowy salon ze ścianą pomalowaną farbą C33 królewski diament z kolekcji kolorów MAGNAT Ceramic. 

MAGNAT Ceramic królewski diamen C33 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic królewski diamen C33 2,5L

124,99 zł

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

Oprócz tego na kole barw zobaczysz jeszcze kolory z tej samej palety (np. niebieskiej) ustawione od jaśniejszego (bardziej pastelowego, np. błękitnego) do najciemniejszego (np. granatowego). To tzw. kolory monochromatyczne, czyli te same odcienie z jednej rodziny kolorów. Możesz je śmiało stosować razem aranżacji wnętrza, bo będą zawsze do siebie pasować.

Na kole barw nie ma odcieni neutralnych, ale to one odgrywają ogromną rolę w aranżacji wnętrz. Kolory neutralne to czerń, biel i gama szarości. Zestawiając je z dowolnym kolorem z koła barw, masz pewność, że połączenie będzie udane.

O czym pamiętać, wybierając idealny odcień koloru farby na ścianę i kolory mebli oraz dodatków?

• Podstawą koloru ścian powinien być jeden, bazowy kolor, najlepiej, aby była to barwa biała, kolor off white lub inny jasny odcień neutralny. Do niej dobieramy kolory dopełniające.

Bezpieczniejsza opcja to kolory monochromatyczne (czyli np. zielony jasny i ciemny zielony) lub harmonizujące ze sobą.

• Nie używaj w pomieszczeniu więcej niż jednego (maksymalnie dwóch) mocnych kolorów, bo aranżacja stanie się zbyt chaotyczna.

• Mocne kolory tonuj, używając bieli, jasnej szarości lub koloru drewna.

• Wybieraj kolory farb względem tego, na którą ścianę wychodzą okna pokoju oraz biorąc pod uwagę jego wielkość.

• Weź też pod uwagę różne źródła światła, które mają duży wpływ na postrzeganie koloru danego producenta farby.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Kolorystyka ścian w mieszkaniu i łączenie kolorów − porady eksperta

KL18 szary

Wzorniki kolorów farb - do czego służą?

Każdy producent farby ma w swoim portfolio ograniczoną liczbę gotowych kolorów farb. W przypadku kolekcji MAGNAT nowe kolory pojawiają się co rok i uzupełniają dotychczasową paletę barw. 
Źródłem inspiracji przy ich wyborze była natura i jej piękno – przeważają więc jasne odcienie ziemi, czyli beże, kremy, szarości oraz kolory off white. 
Uzupełnia je paleta bardzo modnych teraz ciepłych pasteli, w tym róży oraz równie modne odcienie niebieskie, turkusowe czy zielone, od miętowej po głęboką szmaragdową zieleń. 
W równie popularnej kolekcji MAGNAT #kolorLove znajdziesz z kolei 40 znakomitych odcieni, najchętniej wybieranych na ściany. Intensywne barwy kolorów gotowych #kolorLove to gwarancja, że wnętrze będzie wyglądać niepowtarzalnie. Paletę kolorów MAGNAT uzupełnia kolekcja dedykowana kuchniom i łazienkom, czyli MAGNAT Ceramic Kuchnia Łazienka. 
Wzorniki farb z palety gotowych kolorów MAGNAT wykonane są w formie wachlarza, a na jednej karcie nadrukowany jest jeden kolor, co pomaga w ich wyborze. Wzornik mieści się w dłoni i można go zabrać ze sobą, będzie więc niezastąpiony zwłaszcza w pracy projektanta czy dekoratora.

Odcienie szarości to dobry pomysł do sypialni w stylu skandynawskim. Na zdjęciu ściana pomalowana farbą KL18 szary z palety MAGNAT #kolorLove

Jak używać testerów farb?

Problemem, z jakim się możesz spotkać, wybierając kolor farby na ścianę, jest to, że rzeczywisty kolor różni się od tego na opakowaniu. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiada za to usytuowanie pomieszczenia względem stron świata – pokój z północną ekspozycją jest ciemniejszy i wybrany odcień będzie wyglądał także ciemniej. Każda farba wewnętrzna będzie się też inaczej prezentowała w zależności od wielkości pomieszczenia i zastosowanych w nim materiałów. 
Jak uniknąć rozczarowania z powodu źle dobranej, np. zbyt ciemnej, zbyt jasnej, zbyt chłodnej farby? Odpowiedzią jest tester farby. To poręczna saszetka z próbką farby (czyli identycznym odcieniem farby), która mieści jej ok. 30 ml. Kupując tester, możesz wygodnie sprawdzić, jak wybrany przez Ciebie wstępnie kolor będzie się prezentował w Twoim pomieszczeniu. 

Kolory wnętrz należy dobierać do wielkości pomieszczenia i ilości źródeł światła. W małym salonie dobry pomysł to biel i jej odcienie. Na zdjęciu salon ze ścianą pomalowaną farbą MAGNAT #kolorLove KL06 biały 

KL06 biały

KL30 granatowy

Testery farb Magnat a dobór odpowiedniego koloru ścian

Jak najlepiej korzystać z testera farb MAGNAT? Farbą z saszetki pomaluj fragment ściany dokładnie tak, jakbyś korzystał z właściwej farby. Po wyschnięciu ocenisz, czy wybrany odcień jest taki, na jakim Ci zależy, a dodatkowo przetestujesz, w jaki sposób farbę się nakłada, jaką ma konsystencję oraz czy nie chlapie w trakcie aplikacji. 
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zakup kilku testerów, aby wybrać właściwy kolor spośród kilku odcieni podobnych do siebie. Malujesz wówczas na ścianie wąskie paski obok siebie kilkoma kolorami farby MAGNAT. Sprawdzi się to szczególnie, gdy podoba Ci się kilka zbliżonych do siebie barw i nie wiesz, czy wybrać cieplejszy, czy chłodniejszy. 
Taki pomysł jest doskonały np. gdy chcesz wybrać właściwy odcień szarości. W palecie MAGNAT Ceramic znajdziesz ich ok. 10. Każdy z nich na ścianie prezentuje się nieco inaczej, a testery pomogą Ci to sprawdzić w praktyce. 

Niebieska ściana pomalowana kolorem MAGNAT #kolorLove w odcieniu KL30 granatowy.

Gdzie kupić próbki farb Magnat?

Testery farb MAGNAT i wzorniki kolorów z różnych kolekcji kupisz w sklepach stacjonarnych oraz w Internecie. Zachęcamy do skorzystania ze sklepu firmowego producenta Dekoratorium, w którym dostępne są próbki wszystkich kolorów z szerokiej gamy MAGNAT. 
Odpowiednie kolory wnętrz warto wybrać, korzystając z koła barw i najważniejszych zasad łączenia kolorów. Dobierając kolor, należy pamiętać o pomocnych akcesoriach w postaci wzorników kolorów i próbek kolorów, które producenci farb przygotowują w oparciu o nowe palety kolorów oraz dotychczas istniejące kolekcje. Wybór odpowiednich farb będzie z nimi o wiele łatwiejszy!

Zielony kolor na ścianie w salonie. Użyta farba to MAGNAT #kolorLove w odcieniu KL25 zielony.

Magnat KLove KL25 zielony 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

Magnat KLove KL25 zielony 2,5L

88,99 zł

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • jak urządzić małą, podłużną sypialnię min.jpg

  Inspiracja

  Jak wybrać kolor ścian w małej, podłużnej sypialni w bloku?

  Większość mieszkań w bloku ma dość mały metraż i zdarza się, że rozplanowane na nich pomieszczenia mają kształty trudne do aranżacji. Jeżeli posiadasz mały, podłużny pokój, w którym chcesz urządzić sypialnię, mogą ci się przydać nasze wskazówki.

  dalej
 • butelkowa-zielen-kl25-zdj2.jpg

  Inspiracja

  Jakie kolory ścian pasują do butelkowej zieleni? − porady i inspiracje

  Marzysz, by wprowadzić butelkową zieleń na ścianę albo kupić dodatki w tym kolorze? Podobają Ci się eleganckie krzesła w kolorze ciemnej zieleni lub stylowe butelkowe zasłony? Co warto wiedzieć o barwie butelkowej zieleni i jaki kolor ścian dobrać do dodatków i innych elementów wyposażenia w tym kolorze? Podpowiadamy!

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść