text.skipToContent text.skipToNavigationTłuste plamy na ścianach - czym zmyć i jak je zamalować?

 

Jak sobie radzić z plamami

Nawet jeśli będziesz bardzo uważać, nie unikniesz plam w swoim domu. Użytkowanie przestrzeni narażone jest na różnego rodzaju zanieczyszczenia i brud. Najbardziej uciążliwe są tłuste plamy na ścianie, które potrafią przeniknąć przez wszystkie warstwy powłok malarskich, tynki, aż do betonowej płyty lub cegły. Zobacz, jak pozbyć się tłustych plam ze ściany.
MAGNAT Cer KŁ stalowy hematyt B11 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Cer KŁ stalowy hematyt B11 2,5L

134,99 zł

MAGNAT CERAMIC Kuchnia, Łazienka to ceramiczna farba tworząca powłoki o hydrofobowych właściwościach, która polecana jest szczególnie do dekoracyjno­ochronnego malowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń narażonych na okresowo zwiększające się zawilgocenie

Tłuste plamy na ścianie w kuchni

Plamy tłuszczu na ścianie to dość poważny problem, zwłaszcza jeśli nie pomalowałeś ich wcześniej farbą o właściwościach oleofobowych, np. produktem MAGNAT Creative Kitchen&Bathroom. Miejscem, w którym najczęściej pojawiają się tłuste zabrudzenia jest kuchnia, ponieważ to tutaj przygotowujesz posiłki – smażysz i gotujesz. Niemożliwe jest uniknięcie odprysków z sosów i oleju czy osadu, który stopniowo zaczyna zbierać się na ścianach w trakcie użytkowania pomieszczenia. Plamy z tłuszczu są nie tylko nieestetyczne, ale również trudne do usunięcia. Im starszy tłuszcz, tym trudniej się go pozbyć, ponieważ ma tendencję do trwałego łączenia się z powierzchnią, na której się pojawił. Nawet jeśli uda Ci się zmyć lepki osad, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że pozostanie po nim ciemniejsze przebarwienie. Twoja ściana będzie wymagała wówczas ponownego malowania.

KB2 Mroźna Biel


Czym zmyć tłuste plamy na ścianie?

Zanim jednak podejmiesz się malowania, powinieneś usunąć tłuste plamy z powierzchni ścian. Możesz to zrobić domowymi sposobami. Poniżej wymieniliśmy kilka artykułów gospodarstwa domowego, pomocnych w usuwaniu plam z tłuszczu ze ścian pomalowanych farbą:

•    Ocet – w butelce z rozpylaczem wymieszaj jedną część białego octu spirytusowego 10% z jedną częścią wody. Rozpyl go na zatłuszczoną powierzchnię, pozostaw na kilka minut, a następnie wytrzyj czystą szmatką. Proces ten powtórz, aż do całkowitego oczyszczenia zabrudzonego miejsca.

•    Płyn do mycia szyb – jeśli Twoja ściana pokryta jest farbą lateksową lub akrylową, skuteczny w walce z tłuszczem możesz się okazać zwykły płyn, którego używasz do mycia okien. Spryskaj tłuste zabrudzenie, odczekaj kilkanaście minut, następnie umyj to miejsce gąbką zmoczoną ciepłą wodą. 

•    Mydło malarskie - jest mieszaniną soli sodowych i potasowych wyższych kwasów tłuszczowych, gliceryny oraz wody. Ma formę gęstej pasty, którą dodaje się do wody, uzyskując w ten sposób roztwór myjący. Mydło malarskie rozpuszczamy w ciepłej wodzie, następnie przygotowany w ten sposób roztwór nanosimy na ścianę w miejscach pokrytych zabrudzeniami lub warstwą starych farb i kleju. Aplikacje można przeprowadzić przy użyciu szerokiego pędzla, tzw. ławkowca lub większej gąbki. 

•    Ciekawostką jest pianka do golenia – to dość nietypowy, ale skuteczny sposób na walkę z tłustymi plamami. Nanieś piankę na tłusty obszar, poczekaj 2-3 godziny, a następnie zmyj produkt za pomocą wilgotnej szmatki.

Jak zamalować tłuste plamy na ścianie?

Chcąc zamalować tłuste plamy na ścianie? Na początku należy je zneutralizować. Dlaczego? Ponieważ istnieje ryzyko, że próbując zamalować farbą miejsce ubrudzone tłuszczem, po jakimś czasie plama zacznie prześwitywać spod nowej powłoki. Może się nawet zacząć łuszczyć, przez niewystarczającą przyczepność do podłoża. 
Czasami jednak usuwanie tłustych plam domowym sposobem jest nieskuteczne z uwagi na różne ich pochodzenie. W takiej sytuacji warto sięgnąć po produkt MAGNAT Zacieki Plamy. To farba do podkładowego malowania najtrudniejszych plam i zabrudzeń oraz renowacji ścian i sufitów. Polecana jest szczególnie do zamalowywanie trudnych plam po zaciekach wodnych, sadzy, nikotynie, a także oleju oraz innych tłuszczach. Dodatkowo zabezpiecza powłokę przed rozwojem grzybów, dlatego nadaje się do malowania pomieszczeń szczególnie narażonych na działanie wilgoci, takich jak kuchnie czy łazienki. MAGNAT Zacieki Plamy bardzo dobrze kryje tłuste plamy i doskonale przyczepia się do tak trudnego podłoża, neutralizując tłuste ślady oraz co najważniejsze izolując je od nowej warstwy powłoki malarskiej. 
 
MAGNAT zacieki i plamy 0,8L

Produkt z inspiracji

MAGNAT zacieki i plamy 0,8L

72,99 zł
 
 
PORADA 

Jeśli zatłuszczoną wcześniej ścianę pokryjesz tym produktem, możesz już spokojnie nałożyć na nią warstwę nowej farby w wybranym kolorze. Bez lęku, że dawna tłusta plama zacznie spod niej prześwitywać. Chcąc uniknąć w przyszłości podobnych problemów wybierz nawierzchniową, plamoodporną farbę o oleofobowych właściwościach, odporną na plamy z tłuszczu.


 

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • ściana nad blatem kuchennym - pas nad blatem min.jpg

  Inspiracja

  Ściana nad blatem kuchennym - 5 pomysłów na jej wykończenie

  Projektując kuchnię zwracamy uwagę nie tylko na estetykę, ale również na aspekt funkcjonalności. Jednym z ważnych punktów, który należy uwzględnić w swoich planach jest pomysł na ścianę nad blatem kuchennym. Zobacz, co dać nad blatem w kuchni, by gotowanie było jeszcze przyjemniejsze.

  dalej
 • Babcia z wnuczką.png

  Inspiracja

  Jak dobrać kolor ścian w kuchni do jasnych mebli?

  Kupiłeś niedawno nowe szafki kuchenne i chcesz również odświeżyć ściany, by pasowały do nowej zabudowy? A może planujesz remont i marzą Ci się jasne meble? Zobacz, jak dobrać kolor ścian w kuchni do jasnych mebli, by stworzyć harmonijną kombinację, która sprawi, że chętniej niż do tej pory będziesz spędzać czas w swojej kuchni.

  dalej