text.skipToContent text.skipToNavigation

Urządzamy pokój dziecięcy dla dwóch dziewczynek − porady i inspiracje

Sypialnia, w której musi zamieszkać dwójka rodzeństwa, powinna być funkcjonalna i wygodna. Liczy się też jednak, by podobała się dzieciom. Jeśli dysponujesz małym pokojem dla dziewczynek, może być to sporym wyzwaniem. Na niewielkiej przestrzeni trzeba zmieścić miejsce do pracy, dwa łóżka i sporo miejsca na przechowywanie ubrań, zabawek i dziecięcych skarbów. W artykule podpowiemy, jakie meble, dodatki i dekoracje wybrać do pokoju dziecięcego dla dziewczynek.
Odpowiemy też na pytanie, które kolory będą najlepsze na ściany oraz do elementów wyposażenia, a także dlaczego inwestycja w róż nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Pokażemy również kilka dobrych propozycji aranżacji pokoju dla dwóch dziewczynek.

Pokój dziecięcy dla dziewczynek – dlaczego tak trudno go urządzić?

Idealną sytuacją jest ta, w której każde dziecko w domu ma swój własny pokój. Można wtedy dopasować przestrzeń do potrzeb każdego młodego człowieka z osobna. Miejsca starczy na wygodne łóżko, szafę, biurko, regały i przechowywanie licznych zabawek i dziecięcych skarbów. Nie trzeba godzić różnych, czasem przeciwstawnych upodobań, wysłuchiwać wzajemnych żalów i pretensji. 
Niestety – jak to z ideałem bywa – zdarza się rzadko. Zwłaszcza w mieszkaniach w bloku często musimy podzielić jeden pokój pomiędzy dwoje rodzeństwa.
Czy jeśli są to siostry, sytuacja jest prostsza? W pewnym sensie tak. Dziewczyny mają często podobny gust, hobby i sposób spędzania wolnego czasu. Chętniej też przebywają we własnym towarzystwie. Wyzwaniem na pewno będzie pewna rywalizacja między nimi – przestrzeń trzeba podzielić tak, by każdy miał jej tyle samo. 
Problem pojawia się też wtedy, gdy między siostrami jest spora różnica wieku – zwłaszcza starsza dziewczynka może mieć problemy, by zaakceptować u siebie „malucha”. Warto wtedy szczególnie zadbać o jej emocje i potrzeby. 
 
MAGNAT Care perłowy agat A2 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Care perłowy agat A2 2,5L

 MAGNAT Ceramic CARE – to farba, która dba o Ciebie. Oczyszcza powietrze z formaldehydu, posiada antystatyczną oraz odporną na rozwój bakterii powłokę. Jest ceramiczna i plamoodporna. Idealna do pomieszczeń, w których spędzamy dużą ilość czasu.

A1 szlachetna biel

Urządzamy pokój dla dziewczynek – tych błędów nie popełnij!

Jakie błędy najczęściej popełniają rodzice, aranżując pokój dla dwóch dziewczynek? Podstawowy to brak czytelnego wydzielenia stref przeznaczonych dla dwójki dzieci. Mitem jest to, że rodzeństwo (zwłaszcza siostry) chcą i powinny mieć wszystko wspólne. Wręcz przeciwnie, aby dziecko rozwijało się harmonijnie, miało poczucie własnej wartości, bezpieczeństwa i pewności siebie, musi czuć, że jest ważne, potrzebne i że jest kimś zupełnie odrębnym od swojego rodzeństwa. 
Nawet w małym pokoju dla dwóch dziewczynek musi być więc strefa przeznaczona tylko dla jednego dziecka. Może to być nawet niewielki kąt – ważne, by zadbać, by była urządzona ładnie i zgodnie z gustem każdej z sióstr. 

Pokój dla dziewczynek urządzony w stylu skandynawskim. Ściany pomalowane farbą MAGNAT Ceramic Care w kolorze A1 szlachetna biel.

Pamiętaj o osobnych meblach

Wielkim błędem jest też brak oddzielnych łóżek. Dziewczynki muszą spać każda w swoim, wygodnym i komfortowym łóżku, z materacem wysokiej jakości, który pozwala właściwie rosnąć i wspiera układ kostny. 
Kolejny błąd to brak oddzielnego biurka dla każdej z sióstr. Jeśli nie ma miejsca, możesz znaleźć fajne pomysły na podwójne biurko lub podzielić na pół duży blat czy stół. Ważne, by każde dziecko miało swoją własną przestrzeń. To samo dotyczy też miejsca do przechowywania „trofeów”, czyli dziecięcych skarbów, które dziewczyny uwielbiają zbierać – muszelek z wakacji, plakatów czy pocztówek, maskotek itd. 

Sprytny patent na zabudowę meblową pokoju dla rodzeństwa z piętrowym łóżkiem. Ściany pomalowane farbą MAGNAT Ceramic Care w kolorze A55 czuły morganit. 

A55 czuły morganit

A17 nietuzinkowy kwarc

Pokój dla dwóch dziewczynek – najważniejsze zasady aranżacji

 • Poszczególne strefy wydzielisz w łatwy sposób np. malując ściany na różne, wybrane przez dziewczyny kolory i pozwalając każdej z nich urządzić kącik po swojemu.
 • Inna opcja to pomalowanie ścian na neutralny kolor (np. biały lub jasnoszary) i wydzielenie stref za pomocą kolorów dodatków i mebli.
 • Jeśli między siostrami jest większa różnica wieku lub jeśli miejsca w pokoju naprawdę mało, dobrym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe.     
 • Poszukaj fajnych pomysłów na meble wielofunkcyjne, np. łóżka z biurkiem czy regałem. Każda dziewczynka będzie miała swoją własną „bazę”, a pokój łatwo utrzymają w czystości, co w dziecięcej sypialni jest sporym wyzwaniem.     
 • W przypadku nastolatek każda dziewczyna marzy, by mieć już własne, „dorosłe” miejsce do spania. Najlepsza opcja to dwa oddzielne łóżka, a obok zbudowana strefa, w której nastolatka może trzymać swoje rzeczy i wyrazić siebie. Koniecznie zrób miejsce na plakaty i grafiki!
 • Pamiętaj, że absolutna podstawa to materac wysokiej jakości, wygodne biurko, ergonomiczne krzesło do pracy i oświetlenie miejsca odrabiania lekcji i nauki.
 • Dzieci przyjmują gości! Aranżując nawet mały pokój dla dziewczynek zadbaj, by ich przyjaciele mieli wygodne miejsce do spędzania czasu wspólnie. Mogą to być np. kolorowe poduchy do siedzenia na podłodze!

Ściany pomalowane farbą MAGNAT Ceramic Care w kolorze A17 nietuzinkowy kwarc

Najlepsze kolory do pokoju dla dziewczynek – inspiracje z paletą farb MAGNAT Ceramic Care

Jak urządzić pokój dla dwóch dziewczynek? Jedna z najważniejszych decyzji to wybór odpowiedniej farby na ściany. Polecamy farbę MAGNAT Ceramic Care. To ceramiczna farba o wielu zaletach, szczególnie polecana do pomieszczeń, w których spędza się wiele czasu, w tym właśnie do pokojów dziecięcych. 
Innowacyjna receptura farby zapewnia redukcję poziomu formaldehydu (nawet o 98%) mogącego występować w powietrzu wewnątrz pomieszczeń. Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny. Farba MAGNAT Ceramic Care jest również odporna na zmywanie i wielokrotne szorowanie oraz plamy, zabrudzenia (w tym dotykanie brudnymi rękami) i promieniowanie UV. 
Jakie kolory wybrać do pokoju sióstr? Wbrew pozorom – nie powinien to być mocny róż niczym z pokoiku dla lalek. Intensywne kolory lepiej zarezerwować dla dodatków i dekoracji, które łatwo wymienić na inne. Ściany powinny pozostać w jasnych, czystych, raczej neutralnych kolorach. Idealna opcja to klasyczna i ponadczasowa biel, kolory off white, czyli złamane biele, kremy, beże, ewentualnie bardzo jasna szarość. Jeśli róż – to łagodny, stonowany i bardzo jasny. 
Jeśli dziewczynkom jednak zdecydowanie podoba się róż, nie warto odmawiać im tej przyjemności. Wybierz wtedy pastelowy odcień, taki jak np. A55 czuły morganit czy A38 uroczy morganit i zrównoważ róż dodatkami w kolorze białym lub jasnego, naturalnego drewna. 
MAGNAT Care szlachetna biel A1 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Care szlachetna biel A1 2,5L

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • pokoj dzieciecy.jpg

  Inspiracja

  Sprawdzone patenty na urządzenie dziecięcego pokoju.

  Efektowne ale i praktyczne zaaranżowanie pokoju dla dziecka to niełatwe zadanie. Dowiedz się co w tej kwestii poleca Dorota Szelągowska.

  dalej
 • sciany-do-pokoju-zajaw.jpg

  Inspiracja

  Ściany do pokoju chłopca i dziewczynki − aranżacja pokoju dla rodzeństwa

  Aranżacja pokoju dla rodzeństwa może być trudna. Jak pogodzić różne oczekiwania dwójki dzieci? Jak właściwie wybrać kolory do pokoju chłopca i dziewczynki? Przygotowaliśmy kilka przydatnych wskazówek.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść