text.skipToContent text.skipToNavigation

Wpływ kolorów wnętrz na nasze samopoczucie

Już w starożytności ludzie byli przekonani o wpływie kolorów na samopoczucie i zdrowie człowieka. W medycynie chińskiej stosowano koloroterapię, jako metodę na przywrócenie harmonii i równowagi ciała i umysłu. Podobnie w ajurwedzie – medycynie starożytnych Indii. Także w naszej kulturze kolory definiują nastroje, stan ducha, cechy charakteru. Jest to widoczne w sferze językowej, mówimy, że ktoś ma szare życie, ktoś inny zielono w głowie, jeszcze ktoś jest czarną owcą lub przeciwnie - ma złote serce. Kolory mogą działać uspokajająco, ale też powodować rozdrażnienie i wprowadzać niepokój. Warto to wiedzieć planując kolorystykę do swojego mieszkania. Czasami może się bowiem okazać, że ulubiona barwa na dłuższą metę będzie działała niekorzystnie na nasze samopoczucie. Lepiej więc nie malować farbą w tym kolorze dużych powierzchni. Oto nasz krótki przewodnik po kolorach z opisem ich wpływu na fizjologię człowieka.

Czerwony

Czerwień podnosi poziom adrenaliny, wzmaga ruchliwość gałek ocznych, aktywizuje mózg i podnosi ciśnienie. Wprawia w dobry nastrój, zachęca do pozytywnego myślenia, zwiększa libido, pobudza do działania. Ale może też wywoływać agresję i złość. Dobrze sprawdza się w pomieszczeniach, w których prowadzimy większą aktywność.

C20 Tygrysie Oko

Pomarańczowy

Pomarańczowy to kolor, który przywraca pozytywne myśli i pomaga uwolnić się od negatywnych emocji. Ma działanie lecznicze, co udowodnili naukowcy – pomaga przywrócić wiarę w siebie i uzyskać pogodne nastawienie do życia. Pomarańcz pobudza też produkcję soków trawiennych, co dobrze wpływa na trawienie. W jego otoczeniu będziesz częściej odczuwać głód. W aranżacji zastosowaliśmy połączenie kolorów MAGNAT Ceramic C20 Tygrysie Oko oraz C53 Jaspis Picasso.

Żółty

Kolor żółty to kolor optymizmu i radości, wszyscy czujemy się dobrze w jego otoczeniu. Żółty dodaje pewności siebie i zwiększa zdolności organizacyjne. Wpływa na procesy myślowe poprawiając zapamiętywanie. Dlatego dobrze stosować tę barwę w pomieszczaniach przeznaczonych do nauki. tym razem w naszej aranżacji zdecydowaliśmy się na użycie Farby MAGNAT Ceramic C16 Złocisty Topaz, C45 Biały, C30 Srebrzysty Granit oraz C56 Tajemnica Szafiru.

C16 Złocisty Topaz

Niebieski

Błękit działa uspokajająco, łagodzi napięcia, pomaga wyciszyć się w sytuacjach stresowych, ułatwia zapadnięcie w sen. Kolor niebieski obniża ciśnienie krwi, uśmierza ból, ma działanie przeciwzapalnie i przeciwbakteryjne. Obniża apetyt, ale pomaga zwiększyć intuicję, dlatego lubią go osoby nastawione na rozwój wewnętrzny. W przedstawionej inspiracji zastosowaliśmy MAGNAT Ceramic C39 Naturalny Turkus, C48 Perłowy Dolomit oraz C29 Szary Piryt.

Fioletowy

Działanie fioletu na psychikę jest bardzo silne – jego wyciszające właściwości są wykorzystywane w leczeniu zaburzeń nerwowych. Jednak jego działanie uspokajające może być zbyt silne, dlatego rzadko maluje się nim duże powierzchnie. Kolor fioletowy pobudza wyobraźnię, wpływa również na rozwój intuicji.

Zieleń jako kolor natury działa uspokajająco i odświeżająco. Zielony zmniejsza napięcie mięśni i obniża ciśnienie krwi, wręcz pomaga je regulować. Jest świetnym remedium na stres i przepracowanie. Kolor ten stosuje się w terapii klaustrofobii. W inspiracji połączyliśmy kolory MAGNAT Ceramic C42 Wytworny Malachit oraz C11 Kamień Księżycowy.

Brązowy

Jako kolor ziemi, daje poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Sprawia też, że zamykamy się w sobie i zaczynamy skrywać swoje emocje, dlatego nie jest polecany osobom nieśmiałym i wycofanym.

Produkty z inspiracji

ZESTAW MAGNAT STYLE MARMUR KLASYCZNY

226,47 zł

Marmur klasyczny Magnat Style to drobnoziarnista masa dekoracyjna na bazie akrylu. Przeznaczona jest do tworzenia struktur dekoracyjnych na ścianach wewnątrz pomieszczeń, oraz do zdobienia detali architektonicznych. Wygodna w aplikacji masa pozwala kształtować dowolne wzory uzyskując efekt naturalnego piaskowca. W skład systemu wchodzą MAGNAT Style Marmur Klasyczny, MAGNAT Style Lakier Rustykalny, MAGNAT Style Farba Podkładowa i MAGNAT Style Pigment barwiący. Możliwe jest wybarwienie efektu według 16 receptur kolorystycznych.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • Inspiracja

  Jakie kolory wybrać do pokoju dziecięcego? Porady architekta

  Wybór barw do dziecięcego pokoju jest prawdziwym wyzwaniem. Uciekając od standardowych różowych i niebieskich motywów, wielu rodziców rzuca się w świat kolorów i dobiera je raczej spontanicznie - co wpadnie w oko, to znajdzie się na ścianie. Należy jednak pamiętać, że barwy mają wpływ na nasz nastrój, myśli, emocje i zachowanie, pobudzają mózg i ciało, a nawet są jednym czynników budujących nasze zdrowie. Badania naukowe mówią również o tym, że niektóre kolory oddziałują na nasz sen, poprawiają pamięć oraz wyniki w nauce. Jednym słowem - dają doskonałe korzyści dla rozwijających się umysłów i ciał. Dlatego urządzając pokój dla naszych pociech, kolory dobierajmy w sposób przemyślany, kierując się czymś więcej, niż tylko kaprysem.

  dalej
 • Inspiracja

  Jak dobrać odpowiednie kolory ścian w małej sypialni?

  Nieważne, że mała. Ważne, że jest! Osobny pokój do spania jest niezbędny, jeśli chcemy zdrowo się wyspać. Warto urządzić go ze szczególną uwagą – zwłaszcza jeśli chodzi o dobór materiałów i barw.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść