text.skipToContent text.skipToNavigation

Wydajność farby MAGNAT – jak obliczyć, ile litrów farby potrzeba na m2

Zaplanowałeś odświeżenie czy zmianę koloru ścian pokoju dziennego, kuchni, a może sypialni? Wybrałeś już swój wymarzony kolor? Teraz czas na zakupy! Oprócz wałka, pędzla, kuwety, taśm i innych akcesoriów malarskich potrzebujesz oczywiście odpowiedniej farby. Ile farby na m2 zużyjesz? Czy kupić duże, 10-litrowe wiadro czy może starczy Ci mniejszy 5-litrowy pojemnik? Nie warto zgadywać. Możesz to bardzo precyzyjnie policzyć. W artykule podamy prosty wzór i pokażemy na przykładzie, jak obliczyć, ile farby potrzeba na pomalowanie pokoju.

Co warto wiedzieć o wydajności farb?

Czym jest wydajność farby na m2? To ilość farby, której musisz zużyć, by jeden raz pomalować metr kwadratowy powierzchni. Każdy producent farby wie, że to jeden z najważniejszych parametrów jakości produktu, dlatego oznaczenia wydajności farby produkowanych znajdziesz np. na stronie internetowej w widocznym miejscu, puszce każdej farby oraz na karcie technicznej produktu.
Jaką wydajność mają farby Magnat? Wypracowana receptura i zaawansowany sposób produkcji powodują, że nasze farby wyróżniają się nie tylko doskonałym kryciem i powierzchnią odporną na plamy, szorowanie czy ścieranie, ale także wysoką wydajnością. Dlaczego to tak ważne? Bo dzięki temu możesz kupić mniej farby na metr kwadratowy powierzchni i oszczędzić pieniądze. 

Jaką wydajność farby na m2 mają produkty MAGNAT?

To zależy od rodzaju farby! Poniżej podajemy zestawienie. Weź pod uwagę, że wydajność (np. farby MAGNAT Ceramic czy każdej innej) dotyczy jednokrotnego malowania powierzchni. Do zalecanego, dwukrotnego malowania, będziesz więc potrzebował jej dwa razy tyle.

• Farba MAGNAT Ceramic Care – wydajność do 16 m2 na litr

• Farba MAGNAT Ceramic – wydajność do 16 m2 na litr

• Farba MAGNAT Ceramic Kitchen&Bathroom – wydajność do 16 m2 na litr

• Farba MAGNAT Creative – wydajność do 14 m2 na litr • Farba MAGNAT Creative Kitchen&Bathroom – wydajność do 14 m2 na litr

• Farba MAGNAT Non-Reflex – wydajność do 12 m2 na litr

• Farba MAGNAT Ultra Matt – wydajność do 14 m2 na litr

• Farba MAGNAT Magnetyczna Farba Tablicowa – wydajność do 5 m2 na litr

• Farba MAGNAT Farba Tablicowa – wydajność do 10 m2 na litr

• Farba MAGNAT Passion – wydajność do 14 m2 na litr

• Farba MAGNAT Impressive White – wydajność do 14 m2 na litr

• Farba MAGNAT Perfect Matt – do 14 m2 na litr

Ile farby potrzeba na m2 Jak obliczamy wydajność farby?

Ile farby na m2 będziesz potrzebować do malowania? Oto prosty sposób na policzenie.

Krok 1. Zmierz powierzchnię ściany do malowania

Zmierz szerokość i wysokość każdej ściany. Pomnóż je przez siebie, aby otrzymać powierzchnię ściany w metrach kwadratowych (m2). Dodaj do siebie metraż każdej ściany, którą chcesz pomalować daną farbą.

Przykład: Powiedzmy, że chcesz pomalować salon, który ma dwie ściany o długości 3 i wysokości 3 m i dwie ściany o długości 5 i wysokości 3 m.

3 x 3 + 3 x 3 = 18 m2 – to powierzchnia dwóch krótszych ścian
5 x 3 + 5 x 3 = 30 m2 – to powierzchnia dwóch dłuższych ścian.
18 + 30 = 48 m2 – to całkowita powierzchnia wszystkich ścian w Twoim pokoju.

Krok 2. Zmierz powierzchnię okien i odejmij je od liczby, którą otrzymałeś w kroku 1 

Jeśli w Twoim pokoju są okna czy drzwi, musisz odjąć ich powierzchnię od całkowitej powierzchni ścian, aby nie kupić niepotrzebnie za dużo farby. Zwykle okna i drzwi to 10% powierzchni ścian, ale najlepiej zmierzyć je tak, jak to robiłeś w przypadku liczenia powierzchni ścian. Ważna wskazówka – przy oknach są też szpalety, czyli połączenie ramy okiennej z glifem. Maluje się je farbą, więc w praktyce od powierzchni ścian nie odlicza się 10% na okna, tylko połowę tej liczby. Możesz też nie odliczać okien dla bezpieczeństwa.

Przykład:

Powiedzmy, że w Twoim salonie są dwa okna i jedne drzwi wewnętrzne. Okno ma wymiary 1,4 m x 0,94 m. Drzwi mają wymiary 2,1 x 0,9 m.
2 x (1,4 m x 0,94 m) = 2,632 m2, czyli ok. 2,6 m – to powierzchnia Twoich okien
2,1 x 0,9 m = 1,89 m2, czyli ok. 1,9 m2 – to powierzchnia Twoich drzwi
2,6 + 1,9 = 4,5 m2 – to powierzchnia okien i drzwi, którą musisz teraz odjąć od powierzchni całkowitej ścian w pokoju.
48 m2 – 4,5 m2 = 43,5 m2, czyli będziesz potrzebował farby na ściany MAGNAT na 43,5 m2 powierzchni ścian.

Krok 3. Sprawdź wydajność wybranej farby i oblicz, ile litrów farby potrzeba na pomalowanie pokoju

Przyjmijmy, że malujesz ściany farbą MAGNAT Ceramic. Sprawdź, jaką ma wydajność – znajdziesz tę liczbę w naszym artykule, ale przede wszystkim na opakowaniu produktu, na stronie internetowej MAGNAT w opisie farby i w karcie technicznej. Wydajność farby Magnat Ceramic to do 16 m2 na litr. Pamiętaj jednak, że to wydajność w idealnych warunkach. Wpływ na nią ma stan podłoża, zagruntowanie i Twoje umiejętności – dla bezpieczeństwa załóż więc wydajność nawet o 20% mniejszą.

Przykład:

43,5 m2 : 16 m2 = ok. 2,72 litra
Do jednokrotnego pomalowania ścian w pokoju w tym przykładzie wystarczy Ci 2,72 litra. Pamiętaj jednak, że potrzebujesz dwóch warstw.
2,72 x 2 = 5,44 litra Oznacza to, że musisz kupić 5,44 litra farby na ściany w salonie o wymiarach, które podaliśmy wcześniej. W tym konkretnym przykładzie będziesz więc potrzebować jednego 5-litrowego pojemnika i jednego 2,5-litrowego pojemnika farby.

Krok 4. Oblicz powierzchnię sufitu

Jeśli planujesz też malowanie sufitu, musisz obliczyć, ile litrów farby na m2 potrzebujesz na sufit.

Przykład:

Przyjmijmy, że malujesz sufit w tym samym salonie farbą Magnat Ultra Matt, która ma wydajność 14 m2 na litr.
Twój salon ma sufit o szerokości 3 m i długości 5 m. 3 x 5 = 15 m2 Powierzchnia do malowania to 15 m2.
15 m2 : 14 m2 = ok. 1,1 litra 1,1 litra x 2, bo przecież sufit malujesz dwa razy = 2,2 litra – tyle farby MAGNAT Ultra Matt potrzebujesz do pomalowania sufitu w tym przykładzie. Oznacza to, że do pomalowania sufitu wystarczy Ci puszka 2,5-litrowa farby.

Ile litrów farby potrzeba na pomalowanie pokoju?

Praktyczne porady

• Wydajność farby to podstawowy parametr, który świadczy o jakości produktu. W sklepach znajdziesz farby o mniejszej i większej wydajności. Te z mniejszą wydajnością mają zazwyczaj niższą cenę, ale będziesz potrzebować z kolei więcej litrów farby. Lepsze rozwiązanie to zakup droższej farby, ale o lepszej wydajności.

• Pamiętaj, że wydajność podawana przez producenta to wartość orientacyjna. Ogromne znaczenie ma też sposób przygotowania ściany, np. pomalowanie jej wcześniej gruntem, który ogranicza chłonność ściany i sprawi, że właściwej farby finalnie pójdzie Ci mniej. Liczą się też umiejętności malarskie. Od wydajności podawanej przez producenta najbezpieczniej będzie odjąć nawet 20%.

• Jeśli masz problemy z samodzielnym policzeniem, ile farby na m2 potrzebujesz, skorzystaj z naszego kalkulatora online. Wejdź na stronę naszego sklepu Dekoratorium.pl. Przy każdym produkcie (np. MAGNAT Ceramic Care) odnajdź kalkulator zużycia. Jeśli obliczyłeś wcześniej powierzchnię, wystarczy, że ją wpiszesz, a kalkulator poda Ci, ile farby w jakich pojemnościach musisz kupić. Jeśli nie masz obliczonej powierzchni ścian, kalkulator obliczy ją za Ciebie – podaj wysokość i szerokość ścian, wysokość i szerokość okien oraz liczbę warstw farby. Kalkulator podpowie Ci, ile farby potrzeba na pomalowanie pokoju.

• W sklepie Dekoratorium.pl (to sklep producenta marki MAGNAT) kupisz też od razu farbę MAGNAT i wybierzesz jej kolor!

• Pamiętaj o marginesie błędu – zawsze lepiej kupić trochę więcej farby niż zamówić ilość „na styk” i potem w połowie remontu szukać dodatkowej farby w sklepach!

Paleta kolorów farb MAGNAT

Wydajność farby, czyli liczba litrów farby, której potrzebujesz do pomalowania ściany czy sufitu, to podstawowy parametr. Musisz go poznać zanim zaczniesz remont, żeby uniknąć niepotrzebnych kosztów. Mamy nadzieję, że nasze porady pozwolą Ci szybko obliczyć, ile farby MAGNAT musisz kupić, a malowanie ścian będzie dzięki temu łatwiejsze! Poznaj już dziś ofertę farb MAGNAT, które wyróżniają się nie tylko plamoodpornością, siłą krycia i pięknymi kolorami, ale także wysoką wydajnością!
MAGNAT Ceramic mglisty krzemień C58 2,5L

Produkty, którymi wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic mglisty krzemień C58 2,5L

124,99 zł
MAGNAT Ceramic biały C45 2,5L

Produkty, którymi wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic biały C45 2,5L

124,99 zł

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • C10 zdj.jpg

  Porada

  Farby plamoodporne. Czy wytrzymają szorowanie, zmywanie i brudzenie?

  Problem brudzących się, trudnych do utrzymania w czystości ścian istniał od zawsze. Jeszcze kilka lat temu można było jedynie marzyć o tym, by ściana nie przyjmowała zabrudzeń, łatwo się myła, a w trakcie szorowania nie zmywał się pigment i nie powstawał efekt wybłyszczenia. Dziś takie produkty, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, istnieją i są dostępne dla każdego w przystępnej cenie.

  dalej
 • walek.jpg

  Porada

  4 triki, które ułatwią Ci malowanie ścian i sufitu wałkiem malarskim

  Podczas malowania, podobnie jak podczas większości technik dekorowania wnętrz, liczy się detal. Precyzja prac malarskich, niezależnie od stylu i wielkości wnętrza, zawsze powinna być najwyższej jakości. Czyni to bowiem wnętrze komfortowym i samo w sobie podwyższa jego wartość estetyczną. Niekiedy jednak nawet wielką staranność i dokładność psuje nam tak zwana „złośliwość rzeczy martwych”. Oto kilka sztuczek, które pomogą nam wyeliminować zagrożenia podczas malowania wałkiem i sprawią że każdy detal wnętrza będzie wyglądał perfekcyjnie.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść