text.skipToContent text.skipToNavigation

Zestawienie kolorów ścian. Jak odpowiednio wybrać dwa kolory?

Zestawienie dwóch różnych kolorów we wnętrzu jest atrakcyjnym i często stosowanym zabiegiem dekoracyjnym, jednak by dobrze go wykonać, należy przestrzegać kilku zasad. Najważniejsza kwestia to wybór właściwych odcieni. Kierujemy się tutaj nie tylko charakterem wnętrza, jego funkcją i własnymi preferencjami, lecz także powinniśmy wziąć pod uwagę wzajemne oddziaływanie kolorów na siebie i warunków oświetlenia, które będą miały wpływ na ich percepcję.

Kolory kontrastujące

W oparciu o teorię barw, wybierając dwa kolory możemy robić to tak, by wzajemnie się one dopełniały, a więc kontrastowały ze sobą. Kolory takie leżą po przeciwnych stronach koła barw.
Kolory kontrastujące zawsze wprowadzają do pomieszczeń pewnego rodzaju dynamikę. Im nasycenie koloru jest większe, tym to wzajemne oddziaływanie barw jest silniejsze. Tak zestawione barwy wzajemnie się jeszcze podbijają, a więc mamy wrażenie, że są jaskrawsze niż gdyby występowały niezależnie.
Dobrze jest zastosować takie połączenia w miejscach do pracy, kuchniach i wszędzie tam, gdzie czujemy, że dodatkowa porcja energii może nam się przydać.

C70 surowy hematyt

Kolory harmonizowane

Innym sposobem łączenia barw jest ich harmonizowanie. To parowanie ze sobą we wnętrzach kolorów leżących obok siebie na kole barw. Takie połączenia wniosą do wnętrza spokój, zatem świetnie sprawdzą się w salonach, sypialniach i pokojach dzieci.

Inspirację wykonano kolorem MAGNAT Ceramic C70 surowy hematyt

Porada

Malowanie ścian dwiema różnymi barwami to także zagadnienie techniczne dotyczące sposobu prowadzenia prac malarskich. Kombinacje kolorów wydłużają realizację prac. Trzeba bardzo dokładnie wydzielić i za pomocą taśmy malarskiej zabezpieczyć krawędzie stref danego koloru. Od dokładności naklejenia taśm zależeć będzie efekt końcowy. Granice łączenia się kolorów muszą być idealnie równe. Wszelkie niedoskonałości wpłyną negatywnie na estetykę pomieszczenia. Taśma malarska powinna być dobrej jakości i odpowiedniej szerokości. Naklejając należy dobrze przykleić jej powierzchnię, szczególnie jednak zwracając uwagę na krawędzie. Tak zabezpieczoną ścianę malujemy, po czym zdejmujemy taśmę. Lepiej jest zaczynać malowanie od kolorów jaśniejszych. Gdy ściana jest już całkowicie sucha, przystępujemy do oklejania i malowania drugim kolorem. Taśmy zdejmujemy natychmiast po zakończeniu malowania, odklejając ją pod jak najmniejszym kątem względem ściany.

Kolory neutralne i odcienie tej samej barwy

Najczęściej stosowane jednak zestawienia kolorystyczne do wnętrz powstają w oparciu o kolory neutralne lub różne odcienie tej samej barwy. Takie kolory jest po prostu najłatwiej dobrać, nie popełniając błędu. Szarość, beż, brąz, biel i czerń to barwy neutralne i można je komponować z nawet bardzo intensywnymi plamami kolorystycznymi. Ten sam kolor w różnym nasyceniu tworzy wnętrze harmonijne, spokojne i piękne. Dobrane w tym samym kolorze wyposażenie i dodatki stworzą eleganckie wnętrze monochromatyczne.
MAGNAT Ceramic szary piryt C29 2,5L

Produkty, którymi wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic szary piryt C29 2,5L

124,99 zł
MAGNAT Ceramic grafitow marmur C31 2,5L

Produkty, którymi wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic grafitow marmur C31 2,5L

124,99 zł
MAGNAT Ceramic stylowy antracyt C54 2,5L

Produkty, którymi wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic stylowy antracyt C54 2,5L

124,99 zł

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • jak urządzić małą, podłużną sypialnię min.jpg

  Inspiracja

  Jak wybrać kolor ścian w małej, podłużnej sypialni w bloku?

  Większość mieszkań w bloku ma dość mały metraż i zdarza się, że rozplanowane na nich pomieszczenia mają kształty trudne do aranżacji. Jeżeli posiadasz mały, podłużny pokój, w którym chcesz urządzić sypialnię, mogą ci się przydać nasze wskazówki.

  dalej
 • Babcia z wnuczką.png

  Inspiracja

  Jak dobrać kolor ścian w kuchni do jasnych mebli?

  Kupiłeś niedawno nowe szafki kuchenne i chcesz również odświeżyć ściany, by pasowały do nowej zabudowy? A może planujesz remont i marzą Ci się jasne meble? Zobacz, jak dobrać kolor ścian w kuchni do jasnych mebli, by stworzyć harmonijną kombinację, która sprawi, że chętniej niż do tej pory będziesz spędzać czas w swojej kuchni.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść