Co zrobić gdy farba lateksowa odchodzi płatami? - porady eksperta

Farba lateksowa cieszy się dużą popularnością na rynku produktów malarskich. Jest ceniona za trwałość i odporność na zabrudzenia. Dostępna jest w szerokiej gamie kolorów i można ją stosować w różnych pomieszczeniach. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy farba lateksowa pęka i zaczyna odchodzić od ściany. Dlaczego tak się dzieje? Co w takim wypadku należy zrobić?

Odpadająca farba

Za odpadanie lateksowej farby najczęściej winne jest niewłaściwie przygotowane podłoże. Dzieje się tak zarówno w przypadku nowych, jak i starych ścian. Pominięcie którejkolwiek czynności na etapie przygotowania podłoża lub zbyt duża ilość warstw malarskich sprawi, że farba nie będzie trzymała się podłoża i zacznie od niego odpadać. Co w takiej sytuacji zrobić?

Co zrobić, gdy farba odchodzi od nowych ścian?

Mieszkanie od dewelopera to wnętrza w stanie surowym, które wymagają wykończenia. Wybór materiałów i cała aranżacja zależy już od samego inwestora. Wiele osób nie pozostawia białych ścian, tylko maluje je farbą w wybranym przez siebie kolorze. Zdarza się jednak, że farba po wyschnięciu zaczyna pękać i odpadać od podłoża.

Taka sytuacja ma miejsce w przypadku niedopasowania farby do użytej przez ekipę dewelopera gładzi lub nieprzestrzeganiu zaleceń producenta gładzi dotyczących czasu schnięcia (należy odczekać 6 – 8 tygodni zanim przystąpi się do malowania). Odpadanie farby może wiązać się również z brakiem gruntowania, które jest niezwykle ważne w budynkach deweloperskich, ponieważ zmniejsza chłonność nowych podłoży i wiąże luźne powłoki przed aplikacją produktów malarskich. Na stan ścian wpływ mogą mieć także warunki, w jakich malowane były ściany – wysoka temperatura lub niska wilgotność powietrza mają niekorzystny wpływ na wygląd powłok malarskich. Optymalne warunki dla malowania to: temperatura od 18 do 25°C oraz wilgotność powietrza na poziomie 60%.

Malowanie ściany białą farbą

Jeżeli doszło do pominięcia któregokolwiek z tych kroków, farba lateksowa będzie odchodzić od ściany. W takiej sytuacji należy usunąć wszystkie odpadające fragmenty. Możliwe, że usunięcia będzie wymagała cała powierzchnia. Farbę najłatwiej usunąć metalową szpachelką. Następnie należy dokładnie przeszlifować ściany, aby pozbyć się resztek farby oraz oczyścić je z nagromadzonego pyłu. Następnie gruntujemy powierzchnię, np. używając gruntu ACRYL-PUTZ® GU 40 GRUNT POLIMEROWY UNIWERSALNY. Zwiąże on luźne powłoki, wyrówna chłonność podłoża, zwiększy przyczepność farby i zapewni jej lepsze wysychanie. Grunt aplikujemy za pomocą dużego pędzla lub szerokiego wałka. Bardzo chłonne podłoża wymagają nałożenia dwóch warstw. Zagruntowane ściany należy pozostawić do wyschnięcia na 24 godziny. Następnie na ściany nakładamy lateksową emulsję podkładową, np. Śnieżka Grunt, która poprawia krycie farby nawierzchniowej i zwiększy jej wydajność. Stanowi ona niezbędną bazę dla farb lateksowych, które aplikujemy na nowe podłoża. Nakładamy jedną warstwę produktu za pomocą wałka lub pędzla i pozostawiamy do wyschnięcia na minimum 2 godziny (W wskazanych przez producenta warunkach – duża wilgotność i niska temperatura wydłuży ten czas dlatego trzeba mieć to zawsze na uwadze). Tak przygotowane podłoże możemy ponownie pomalować wybraną przez siebie farbą lateksową.

Co zrobić, gdy farba odpada od starych podłoży?

A co w przypadku odpadającej farby lateksowej, którą nałożyliśmy na ściany stare, które był już kilka razy malowane? Tu winą jest również brak właściwego przygotowania podłoża. Najczęstszym błędem jest zbyt duża ilość warstw, jakie znajdują się na powierzchni ściany. Problemem może okazać się również wilgoć panująca w domu czy mieszkaniu, która prowadzi do powstawania siedlisk grzybów i pleśni. Na takich ścianach farba lateksowa mimo swoich wysokich właściwości użytkowych, nie będzie się dobrze trzymała.

Skrobanie sufitu

W przypadku odpadania farby musimy usunąć nie tylko warstwę wierzchnią, ale również stare powłoki malarskie. W tym celu należy zeskrobać farbę metalową szpachelką lub zeszlifować całość mechanicznie za pomocą szlifierki. Następnie oczyszczamy ściany i gruntujemy. W tym celu stosujemy grunt ACRYL-PUTZ® Polimerowy Uniwersalny lub Głęboko Penetrujący – w zależności od chłonności podłoża. Po wyschnięciu wyrównujemy wszystkie ubytki i nierówności, np. elastyczną masą naprawczą ACRYL-PUTZ® LT 22 LIGHT, którą po wyschnięciu można bez problemu malować. Jeżeli mamy do czynienia z podłożami, na których w wyniku długo utrzymującej się wilgoci pojawiła się pleśń lub grzyb, należy po zdarciu starych powłok zastosować preparat grzybobójczy. Środek nanosimy zgodnie z zaleceniami producenta i pozostawiamy do wyschnięcia na czas określony w karcie technicznej produktu. Należy również zastosować wszelkie możliwe środki, które zmniejszą ilość wilgoci w mieszkaniu, np. zainstalować system wentylacyjny. Oczyszczone ściany możemy zagruntować, a po upływie doby pomalować farbą lateksową.

Oceń artykuł:
Średnia ocena: 4,4 - Ilość głosów: 5

Zapisz się na newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje z serwisu, zapisz sie do newslettera.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A. siedziba Spółki: 00-854 Warszawa, Al. Jana Pawła II 23; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka S.A.).