text.skipToContent text.skipToNavigation

5 faktów o farbach funkcyjnych do pokoi dziecięcych

Farby funkcyjne to takie, które poza właściwościami dekoracyjnymi mają dodatkowe atrybuty. Mogą one m.in. regulować wilgotność w powietrzu bądź zapobiegać powstawaniu pleśni i grzybów. Innowacyjne połączenie kilku parametrów pozwala stworzyć nie tylko piękne, ale przede wszystkim bezpieczne wnętrze. Jest to szczególnie ważne w przypadku aranżacji pomieszczeń w których przebywają dzieci i gdzie spędzają dużo czasu. W takich wnętrzach muszą panować odpowiednie warunki. Jakie fakty przemawiają za wyborem farb funkcyjnych do sypialni najmłodszych członków rodziny?

1. Farby funkcyjne są odporne na uszkodzenia mechaniczne

Farby funkcyjne są przede wszystkim trwałe i wytrzymałe. Wysoka jakość produktu i jego odporność na uszkodzenia mechaniczne są niezwykle ważne w pokoju, w którym nasze dzieci spędzają większość czasu. Tu uczą się, odpoczywają i bawią. W trakcie zabawy często dochodzi do nieoczekiwanych wypadków. Zwłaszcza gdy nasze pociechy rozpoczną harce z piłką bądź zainicjują bitwę na poduszki. Wytrzymałość powłoki, jaką osiągają farby funkcyjne, zapobiega wszelkiego typu zarysowaniom i uszkodzeniom, zachowując atrakcyjny wygląd ścian (np. farba MAGNAT CERAMIC CARE)

2. Farby funkcyjne są plamoodporne

Dzieci uwielbiają malować i rysować. To zajęcie pobudza ich wyobraźnię i pozwala w kreatywny sposób spędzić czas. Bywa jednak tak, że kartka papieru nie wystarcza do utrwalenia swoich pomysłów. Wtedy idealnym „płótnem” do tworzenia obrazów staje się ściana. Dzięki właściwościom farb funkcyjnych, które są zmywalne i plamoodporne z łatwością usuniemy niechciane malunki ze ścian, utrzymując je w idealnej czystości. Wysoka jakość farb funkcyjnych zapobiega ponadto uszkodzeniu powłoki w trakcie zmywania, zachowując jej kolor w nienaruszonym stanie (np. MAGNAT CERAMIC, MAGNAT CERAMIC CARE).

3. Farby funkcyjne są bezpieczne dla zdrowia

Farby funkcyjne to również często produkty hipoalergiczne. Malując nimi ściany w naszych domach mamy pewność, że są nieszkodliwe dla naszego zdrowia i zdrowia naszych dzieci. Mogą być z powodzeniem stosowane w pomieszczeniach, w których przebywają alergicy, gdyż farby funkcyjne nie uczulają. Nie zawierają rozpuszczalników i lotnych związków organicznych. Mają także właściwości antystatyczne, które ograniczają osiadanie kurzu na ścianach. W takim pokoju nasze dzieci będą zawsze czuły się dobrze (np. MAGNAT CERAMIC CARE).

4. Farby funkcyjne oczyszczają powietrze

Producenci określają farby funkcyjne jako produkt „inteligentny”, którego właściwości ułatwiają codzienne życie domownikom. O jakich wyjątkowych właściwościach mowa? Temat dotyczy tego, że wiele farb funkcyjny oczyszcza powietrze w naszych domach. Zapobiegają one powstawaniu bakterii, pleśni i grzybów, neutralizują nieprzyjemne zapachy oraz toksyny znajdujące się w powietrzu. Nowością na rynku jest farba MAGNAT CERAMIC CARE, która redukuje z powietrza formaldehyd (nawet o 98%)*. Jest zatem idealna do stosowania w sypialniach naszych dzieci oraz w tych pomieszczeniach, gdzie spędzamy sporo czasu. Tworzy optymalny mikroklimat, zapewniając czyste i świeże powietrze (np. MAGNAT CERAMIC CARE). Formaldehyd znajduje się w każdym domu dlatego bardzo często jesteśmy narażeni na jego działanie. – To gaz o ostrej, przenikliwej woni, który jest bardzo niebezpieczny dla ludzi. W małych stężeniach jest tolerowany przez organizm człowieka, ale w pomieszczeniach, w których przebywamy może osiągnąć stężenie, które okaże się dla nas bardzo niebezpieczne. Formaldehyd jest substancją, która podrażnia spojówki oczu oraz błony śluzowe dróg oddechowych. Powoduje pieczenie oczu, łzawienie, kaszel, kichanie, suchość w gardle oraz katar. W trakcie wielu badań medycznych zaobserwowano zaburzenia czynności płuc, zmniejszenie częstości i głębokości oddechów oraz nadmierną skłonność do zwężania się oskrzeli (tzw. nadreaktywność oskrzeli). Udowodniono, że formaldehyd jest jednym z czynników wywołujących astmę oskrzelową, szczególnie u dzieci zamieszkujących pomieszczenia wyposażone w meble z płyt wiórowych – tłumaczy prof. dr hab. inż. Adam Grochowalski, Kierownik Laboratorium Analiz Śladowych w Zakładzie Chemii Analitycznej Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskiej.

5. Farby funkcyjne rozwijają kreatywność

Unowocześnione właściwości dekoratorskie farb funkcyjnych wpływają ponadto na nieustanny rozwój naszych dzieci, rozwijając ich kreatywność. Takie możliwości dają farby magnetyczne i tablicowe. Pomalowane nimi ściany służą jako powierzchnia do radosnej i nieskrępowanej twórczości plastycznej najmłodszych. Każdy rysunek można łatwo zetrzeć, a w jego miejsce stworzyć nowy. Dodatkowo dzieciaki mogą przyczepiać do nich kolorowe magnesy ze swoimi rysunkami, notatkami bądź planem lekcji (np. farba tablicowa MAGNAT). * Wyniki uzyskane w badaniach laboratoryjnych przeprowadzonych na zlecenie FFiL Śnieżka SA, przedmiotem których jest statyczny proces redukcji formaldehydu (HCHO). W jego trakcie powłokę pomalowaną MAGNAT CERAMIC CARE umieszcza się w komorze zamkniętej, o wysokim stężeniu formaldehydu, tj. (1000 µg/m³),z której po 24 godzinach pobiera się próbkę powietrza i określa poziom HCHO pozostałego w komorze. Szybkość i skuteczność procesu redukcji formaldehydu oraz czas jego wiązania przez wymalowanie wykonane farbą MAGNAT CERAMIC CARE zależą od: stężenia HCHO w pomieszczeniu, cyrkulacji powietrza, kubatury pomieszczenia, wielkości wymalowanej powierzchni (m²).

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • Porada

  Jak samodzielnie wykonać dekorację przy pomocy farby tablicowej

  W aranżacjach pomieszczeń mieszkalnych od lat panuje moda na motywy zwierzęce. Pojawiają się dywany w panterkę, narzuty w paski zebry, czy kanapy ze wzorem skóry węża. Wzornictwo zwierzęce wprowadza drapieżny element do naszych spokojnych, domowych wnętrz. Do przedstawionego standardu zwierzęcych motywów dołączył kolejny, z pewnością nie taki dziki jak wymienione wyżej, ale równie wdzięczny, a jest nim motyw kota. Wielu z nas kocha koty. Symbolizują niezależność, indywidualizm, dumę. Jedni hodują żywe zwierzęta, drudzy ozdabiają ściany tapetą, zdjęciami lub obrazami o kociej tematyce, a jeszcze inni ozdabiają swoje wnętrza dekoracjami z motywem kota. Jeśli jesteś miłośnikiem tych pięknych zwierząt, spróbuj sam wykonać kota z drewna. Nasi eksperci poprowadzą Cię od momentu przygotowania wszystkich potrzebnych materiałów, aż do umieszczenia gotowej dekoracji w wybranym przez Ciebie pomieszczeniu. Dekoracją, jaką Ci proponujemy, jest kot kapelusznik. To ciekawa figura, którą można dowolnie kolorować i wykorzystywać w różnych wnętrzach, od salonu po łazienkę. Do wykonania kota kapelusznika potrzebujesz: kawałek sklejki (jej wielkość uzależniona jest od oczekiwanych rozmiarów kota),wyrzynarkę, Farbę Tablicową marki Magnat, ołówek, kuwetę, wałek, papier ścierny, folię malarską i kredę.

  dalej
 • Porada

  Najczęstsze błędy przy aplikacji farb strukturalnych

  Farby strukturalne tworzą piękne i stylowe wnętrze. Ich aplikacja nie jest wbrew pozorom skomplikowana. Natomiast trzeba pamiętać, aby nie popełniać kilku istotnych błędów. Podpowiadamy, czego unikać podczas aplikacji farb strukturalnych.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść