text.skipToContent text.skipToNavigation

Jak dobierać kolory ścian do przedpokoju?

Przedpokój to wizytówka domu. Otwierając drzwi mieszkania pokazujemy rąbek naszego świata, który powinien zrobić pozytywne wrażenie na każdym, kto zajrzy do środka.

Jaki powinien być przedpokój?

•    optymistyczny, by wszelkie rozmowy, relacje i spotkania przebiegały tu w dobrej, sprzyjającej atmosferze.
•    uporządkowany, by wielość przedmiotów (szczególnie w sezonie jesienno-zimowym) nie przytłaczała i nie rozpraszała uwagi.
•    estetyczny, by świadczył o nas naszym guście i kulturze.
•    funkcjonalny, by było tu po prostu wygodnie żyć, a komunikacja przebiegała sprawnie i bezkolizyjnie.

Kolorystyka przedpokoju jest najczęściej elementem całej aranżacji wnętrza. Prawidłowa kompozycja barw, zależy od wielkości pomieszczenia, oświetlenia, użytych materiałów oraz pomysłu i preferencji właścicieli. Ważne jest jednak, by wszystkie te elementy składały się na spójną całość, tworzącą konsekwentne i estetyczne wnętrze.

MAGNAT Ceramic kamień księżyc C11 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic kamień księżyc C11 2,5L

124,99 zł

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

C45 biały

Wymiary pomieszczenia

Przedpokój, to często małe pomieszczenie z dużą ilością drzwi, wieszaków i szaf. Jest to często pomieszczenie przejściowe, a jego rola jest przede wszystkim funkcjonalna.

Do takich wnętrz lepiej wybierać kolory jasne, chłodne, dodające „oddechu” i przestrzeni. Jakość farb powinna być wysoka, gdyż niewielkie wnętrze i jasna kolorystyka ścian, naraża je na zabrudzenia. Warto więc wybierać takie farby, które nie przyjmują brudu i w łatwy sposób pozwalają się go pozbyć.

Trend na otwieranie przestrzeni i dążenie do maksymalnej otwartości wnętrz sprawił, iż coraz częściej przedpokój staje się jedynie umownym fragmentem całości przestrzeni. Kolorystyka wnętrza powinna być wtedy ujednolicona lub dopasowana do całości aranżacji. Najczęściej są to nadal kolory jasne, powiększające optycznie przestrzeń i rozświetlające ją.

Inspirację wykonano kolorem MAGNAT Ceramic C45 biały

Oświetlenie

Warunki oświetleniowe panujące w przedpokoju, są bardzo istotnym czynnikiem przy doborze kolorystyki do wnętrza. Im ciemniej jest w pomieszczeniu, tym kolor ścian powinien być jaśniejszy.

Nie oznacza to jednak, że nie możemy użyć nasyconych barw do wnętrz ciemnych. Sztuczne oświetlenie może znakomicie rozjaśnić przestrzeń i zastąpić światło dzienne.

W inspiracji użyliśmy Farby MAGNAT Ceramic kolor C56 tajemnica szafiru

C56 tajemnica szafiru

C62 alabastrowy kryształ

Pomysł i preferencje

Najważniejszymi elementami mającymi wpływ na ostateczny wygląd wnętrza są: pomysł na jego aranżację i gust właścicieli.

Ważne również jest, aby stosować odpowiednie zestawienie kolorów farb w tworzeniu wyjątkowych aranżacji wnętrza. Panujące mody, obowiązujące trendy oraz standardy, to elementy dodatkowe, jakie warto uwzględnić przy aranżacji przedpokoju.

Jednak najistotniejsze jest to, by mieszkańcy domu czuli się w nim dobrze, a samo pomieszczenie było dla nich miejscem identyfikacji, dumą i swoistą wizytówką.

Materiały wykończeniowe

Kolor ścian powinien współgrać z pozostałymi elementami wnętrza. Niekiedy odcień drewna, mebli lub okładzin ceramicznych może ograniczać wybór koloru ścian z palety barw.

Kolory dobieramy na zasadzie kontrastu lub harmonii, w zależności od tego jaki efekt chcemy ostatecznie uzyskać. Możemy też zastosować barwy neutralne, bezpieczne do każdego wnętrza.

MAGNAT Ceramic bezkres tanzanit C67 2,5L

Produkty, którymi wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic bezkres tanzanit C67 2,5L

124,99 zł
MAGNAT Ceramic surowy hematyt C70 2,5L

Produkty, którymi wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic surowy hematyt C70 2,5L

124,99 zł

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • Inspiracja

  Pastelowe kolory ścian hitem 2014 roku

  Pastelowe wnętrza zawierają w sobie nutę łagodności, optymizmu i młodości. Są jasne, kojarzą nam się ze słońcem i dlatego sprawdzają się niemal w każdym wnętrzu, szczególnie w ciemnym, ciasnym i ponurym.

  dalej
 • Inspiracja

  Oświetlenie a kolory ścian

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść