text.skipToContent text.skipToNavigation

Jak dobrać sztukaterię do wnętrza? Porady architekta

Sztukaterie, które służą do teksturowania ścian, zdobiły domy już w starożytnej Grecji i po dziś dzień dekorują wnętrza mieszkalne i publiczne, stanowiąc piękne wykończenie aranżacji. To doskonała alternatywa dla zwykłych farb, ponieważ oprócz nadania ścianom nowego koloru, tworzą na nich intrygującą strukturę, ciesząc oko trójwymiarowością. Jeśli szukasz pomysłu na zmianę w domu, sztukateria jest bardzo dobrym wyborem. Pozwala wprowadzić do wnętrza element oryginalności w każdym pomieszczeniu. Dodaje również głębi i wizualnego ciepła oraz pomaga zamaskować wady w ścianie, które są trudne do ukrycia farbą, takie jak duże otwory po gwoździach, łaty, ubytki, drobne pęknięcia i widoczne spoiny. Co ważne, nie trzeba jej malować, ponieważ jest barwiona jeszcze przed zastosowaniem na ścianie, a TY musisz jedynie zdecydować się na jej rodzaj i kolor.

W zgodzie z duchem wnętrza

Sztukaterie pięknie odnajdują się we wnętrzach z historią, którą warto uczynić głównym walorem miejsca i odpowiednio ją uwydatnić. Dobrze zatem widziane są w starych kamienicach, czy wielopokoleniowych domach stanowiąc istny pomost między tym, co dawne, a tym co współczesne. Wysokie stropy, szerokie solidne drzwi, duże okna i drewniana podłoga to elementy, które nadzwyczaj dobrze komponują się z dekoracyjnym pokryciem ścian. W naszej aranżacji użyliśmy stonowanych barw farb ceramicznych MAGNAT CERAMIC w kolorze C45 Biały na suficie, C29 Szary Piryt na ścianie w salonie i C53 Jaspis Picasso we wnętrzu w głębi. Dzięki tym gustownym dekoracjom powstała aranżacja w klasycznym stylu eklektycznym, który odzwierciedla stylistykę przeszłości, łącząc ją z nowoczesnymi rozwiązaniami.
MAGNAT Ceramic szary piryt C29 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic szary piryt C29 2,5L

124,99 zł

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

MAGNAT Ceramic jaspis picasso C53 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic jaspis picasso C53 2,5L

124,99 zł

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

MAGNAT Ceramic biały C45 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic biały C45 2,5L

124,99 zł

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

Styl zobowiązuje

Sztukaterie to doskonały pomysł na ożywienie nie tylko klasycznego, ale i nowoczesnego wnętrza. Nabiera ono wyrazu, a ściany zyskują nowego wymiaru. Są jednak style, w których sztukateria jest nieodłącznym elementem kreacji przestrzeni. Dekoracje ścienne ukochały styl klasyczny, rustykalny, industrialny, skandynawski, czy niezwykle błyszczący styl glamour. W tej niezwykle bogatej w dekoracje i różnego rodzaju ornamenty stylistyce, teksturowane ściany stanowią idealne tło dla przepychu. Ocieplają przestrzeń, dodają głębi i czynią wnętrze jeszcze ciekawszym. Najlepszym wyborem przy urządzaniu pomieszczeń o takim charakterze jest ceramiczna farba MAGNAT CERAMIC. Możesz wybierać z jej szerokiego wachlarza odcieni, mając pewność, że każdy wybór będzie zachwycający. W prezentowanej aranżacji zdecydowaliśmy się na barwę C2 Aksamitny Agat.

Zasada kontrastu

Struktury ścienne, które wydawać się mogą nieco surowe, wcale nie potrzebują oszczędnego w formie dopełnienia aranżacyjnego. Wręcz przeciwnie, zachęcają do zabawy dekoracją na zasadzie kontrastu, otwierając drzwi niewyczerpanym możliwościom. Bardzo dobrze wyglądają m.in. w zestawieniu z żywymi kolorami dodatków, czy z drewnem, które zawsze kojarzy się z ciepłem. Złamanie ich elegancji poprzez wprowadzenie do wnętrza wesołych i nowoczesnych elementów, tworzy przyjemną równowagę, dokładnie tak, jak w prezentowanej propozycji. Ścianę za kuchnią pokryliśmy cienkowarstwową akrylową farbą strukturalną Stiuk Wenecki MAGNAT Style Oryginalny Niebarwiony, zaś tę z oknami farbą ceramiczną MAGNAT CERAMIC w kolorze C1 Biały Diament.

Efektowny detal

Jeśli nie chcesz pokrywać wszystkich czterech ścian sztukaterią, możesz zdecydować się na ozdobienie nią tylko jednej. Użyta w ten sposób będzie nie tylko stylową dekoracją, ale również wyznaczy centralne miejsce w pomieszczeniu. Wspaniale sprawdza się również tylko na suficie lub suficie i jednej ścianie wnętrza. Za każdym razem jednak przyciąga wzrok swoją niezwykłą oryginalnością. W naszej propozycji pokryliśmy jedną ścianę z łóżkiem Betonem Hematyt Efekt Gładki z serii Beton MAGNAT Style , drobnoziarnistym, zabarwionym tynkiem mineralnym wyprodukowanym na bazie spoiwa wapiennego, którego odpowiednia aplikacja pozwoliła uzyskać doskonały efekt naturalnego „surowego” betonu z jego charakterystycznymi przebarwieniami. Podkreśliliśmy tym samym najważniejszy punkt sypialni, która nabrała ducha rewolucji przemysłowej. Sztukateria posiada moc kreowania przestrzeni, dzięki czemu jest bardzo atrakcyjnym dodatkiem do aranżacji. Niezależnie, czy pokrywa wszystkie ściany, czy jest jedynie akcentem zawsze prezentuje się bardzo oryginalnie i warto wziąć ja pod uwagę, planując remont w domu.

Produkty z inspiracji

ZESTAW MAGNAT STYLE BETON

150,98 zł

Beton Magnat Style do trwała i łatwa w aplikacji struktura dekoracyjna, pozwalająca uzyskać efekt naturalnego „surowego” Betonu. Dzięki formule produktu, opartej na bazie spoiwa wapiennego powłoka jest odporna na działanie bakterii i grzybów, oraz zapewnia oddychanie ścian. Wyrób można aplikować na wiele sposobów, w zależności od zamierzonego efektu. Możliwe do uzyskania efekty to m.in. Efekt deskowania, stalowej formy, gładki lub lity. W skład systemu wchodzą MAGNAT Style farba Podkładowa, MAGNAT Style Beton, MAGNAT Style Lakier Rustykalny. Kolor Betonu można przyciemnić dodając do masy Betonu pigment barwiący Hematyt MAGNAT Style – w ilości wg receptury kolorystycznej.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • Inspiracja

  Łazienka bez płytek - oryginalne wykończenie ścian w łazience

  Gdy oczami wyobraźni próbujemy przywołać widok łazienki, najczęściej widzimy pomieszczenie z wanną lub prysznicem, którego podłoga pokryta jest terakotą, a ściany płytkami glazury. Nie ma w tym obrazku nic nadzwyczajnego, ponieważ właśnie tak wygląda typowa łazienka. Pokażemy Ci co zrobić, by typowe wnętrze zyskało ten pożądany, nadzwyczajny sznyt. Nie potrzebujesz do tego wielkiej rewolucji. Wystarczy, że zamiast glazury wybierzesz farby i masy dekoracyjne MAGNAT.

  Produkty te spowodują, że Twoje ściany nabiorą trójwymiarowości za sprawą oryginalnych faktur oraz niepowtarzalnego charakteru dzięki głębokim barwom. Zobacz nasze propozycje, w których udowadniamy, że kafelki nie są jedyną opcją przy urządzaniu łazienki.

  dalej
 • Inspiracja

  Na jaki kolor pomalować kuchnię? 6 inspiracji

  Kuchnia to miejsce szczególne w każdym domu. Dobrze wyposażona i urządzona kuchnia może być dumą i wizytówką gospodarzy. Coraz częściej chcemy, by wnętrze to było wyjątkowe, wyróżniało się i łamało schematy. Oto przykłady sześciu ciekawie pomalowanych kuchni, odbiegających swym wystrojem od zwyczajowo przyjętych wzorców.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść