text.skipToContent text.skipToNavigation

Malowanie krok po kroku – poradnik dla początkujących

Malowanie ścian wbrew powszechnie panującej opinii nie jest sprawą trudną. Może to wykonać niemal każdy na bardzo wysokim poziomie realizacji pod warunkiem zachowania kilku zasad i odpowiedniej kolejności wykonywanych czynności. Poniżej kilka praktycznych wskazówek instruktażowych pomocnych tym, którzy szybko chcą zmienić lub odświeżyć swoje wnętrze, bez ponoszenia dużych kosztów związanych z zatrudnianiem fachowców. Wystarczy kilka godzin, a pomieszczenie może zupełnie zmienić swój wygląd.

Wymiary pomieszczenia i koncepcja kolorystyczna

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić zabierając się do malowania mieszkania, jest dokładne sprawdzenie powierzchni ścian, które zamierzamy odnowić. Jeśli pomieszczenie będzie jednokolorowe, można wielkości sumować, jeśli kusi nas połączenie kilku kolorów, lepiej powierzchnie każdej ściany notować oddzielnie. 

Wybór koloru farby do pomieszczenia powinien uwzględniać kilka istotnych czynników. Aby zminimalizować ryzyko błędu, warto spojrzeć na problem pod kilkoma względami.

MAGNAT Ceramic lazurowy agat C76 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic lazurowy agat C76 2,5L

124,99 zł

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

MAGNAT Ceramic słoneczny szafir C75 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic słoneczny szafir C75 2,5L

124,99 zł

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

A17 nietuzinkowy kwarc

Nasze preferencje a charakterystyka pomieszczenia

To jeden z najistotniejszych czynników. Warto sięgać po kolory kierując się znajomością własnej natury, a nie aktualną modą. Szczególnie, gdy chodzi o pomieszczenia, w których spędzamy dużo czasu. W otoczeniu ulubionych barw czujemy się zrelaksowani i radośni, a wnętrze w takich odcieniach będzie nas cieszyć latami. 

Zasady doboru są takie, iż do wnętrz małych, niskich i ciemnych wybieramy kolory bardzo jasne, rozbielone, odbijające duże ilości światła. Jeśli chcemy zastosować w nich mocny akcent kolorystyczny, lepiej zrobić to za pomocą udekorowania w ten sposób jednej ściany lub jej fragmentu, niż malując całe pomieszczenie. Jasne kolory, dzięki swoim właściwościom, powiększają optycznie wnętrza sprawiając wrażenie większej przestrzeni.

Inspirację wykonano kolorem MAGNAT Ceramic Care A17 nietuzinkowy kwarc

Funkcje pomieszczenia

Kolory wpływają na naszą psychikę. To dzięki nim możemy czuć się zrelaksowani, mogą pobudzać nasz apetyt, koić nerwy. W zależności od tego, jakie pomieszczenie malujemy, wśród takich puli barw się poruszajmy, by wzmacniały cele, jakie możemy za ich pomocą osiągnąć. I tak np. w łazienkach sprawdzają się barwy nawiązujące odcieniami do wody, morza, powietrza.

Przywołują nam na myśl czystość i świeżość. W kuchni apetyt pobudzają barwy nawiązujące do odcieni owoców i warzyw. Przy nich zawsze będziemy mieli ochotę na małe co nieco. Jeśli – przeciwnie – chcemy wyciszyć apetyt, sięgnijmy po odcienie niebieskiego, turkusu i chłodnego fioletu.

Inspirację wykonano kolorem MAGNAT Ceramic C33 królewski diament

C33 królewski diament

C61 szmaragdowy akwamaryn

Zakupy czyli wybór farby i narzędzi oraz gruntu

Dzisiaj producenci farb dedykują serie produktów konkretnym pomieszczeniom. Znajdziemy więc farby przeznaczone do pokoi, salonów i gabinetów, a także te o podwyższonej odporności na wodę i szorowanie – do kuchni i łazienek. Każdą farbę do ścian można kupić w dowolnym niemal kolorze, gdyż prócz gotowych produktów możemy nabyć farby z mieszalnika, gdzie paleta barw jest nieograniczona.
Narzędzia malarskie potrzebne do wykonania remontu:

- 2 wałki (duży i mały)

- długi trzonek do wałka

- pędzle (3 szt., duży, mały i „kaloryferowiec”)

- kuweta

- taśmy malarskie i folie malarskie ochronne

Inspirację wykonano kolorem MAGNAT Ceramic C61 szmaragdowy akwamaryn
 

Przygotowanie do malowania

Przygotowując pomieszczenie do prac malarskich, należy wynieść z niego możliwie wiele rzeczy. Przedmioty, które z jakichś względów muszą pozostać w pomieszczeniu, zabezpieczamy przed ewentualnym zabrudzeniem osłaniając je folią malarską. Demontujemy gniazdka elektryczne i lampy, oklejamy listwy przypodłogowe, framugi okienne oraz drzwi. Ważnym elementem jest uważne obejrzenie ścian, ich reperacja oraz ewentualna impregnacja.
Inspirację wykonano kolorem MAGNAT Creative CR53 ekscytujący kalcyt

CR53 ekscytujący kalcyt

C29 szary piryt

Malowanie

Rozpoczynamy od pomalowania miejsc trudno dostępnych i kątów wnętrza oraz krawędzi ścian. Robimy to za pomocą pędzli i małego wałka. Gdy wszystkie miejsca wymagające większej precyzji są już pokryte, możemy przejść do czynności głównej – pokrycia dużych powierzchni ścian. Robimy to za pomocą wałka z włosiem odpowiednio dobranym do podłoża i faktury ściany. Malujemy ruchami pionowymi, od górnej do dolnej krawędzi. Wałka obficie pokrytego farbą nie powinniśmy zbyt mocno przyciskać do podłoża. Pamiętajmy o tym, by malować całe powierzchnie ścian i nie przerywać prac w połowie. Ważne, by łączyć kolejne fragmenty „na mokro” . Konieczne poprawki po wyschnięciu należy wykonać malując całe powierzchnie ścian. Idealnie gładką płaszczyznę uzyskamy malując dobrze przygotowaną ścianę, wykonując rytmicznie powtarzające się ruchy wałkiem góra-dół.
Czynność malowania (w zależności od farby i podłoża) należy powtórzyć. Producenci farb zaznaczają na opakowaniach, w jakich odstępach czasu można ją wykonać.

Inspirację wykonano kolorem MAGNAT Ceramic C29 szary piryt

Wykończenie

Taśmy malarskie usuwamy kilkanaście minut po zakończonym malowaniu, gdy farba już się nie rozmazuje, ale powłoka jeszcze nie jest sucha. Taśmę odklejamy uważnie i pod małym kątem w stosunku do powierzchni ściany. Jest to czynność istotna, gdyż ma wpływ na końcowy efekt naszej pracy. Warto pamiętać, iż każda farba ma określone parametry, w których zalecane jest jej stosowanie. W przypadku emalii do ścian są to wilgotność i temperatura. Niektóre problemy w aplikacji farb wynikają z nieodpowiednich warunków ich stosowania.

Farby te osiągają swoje pełne właściwości dopiero po kilkudziesięciu dniach, dlatego ważne, by w tym czasie zachować należytą ostrożność.
MAGNAT Ceramic tajemnica szafir C56 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic tajemnica szafir C56 2,5L

124,99 zł

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • zdj pok dziecka.png

  Porada

  Jak nakładać farbę gruntującą? – praktyczne porady eksperta

  Wszystkie instrukcje aplikacji produktów malarskich zalecają nakładać je po uprzednim naniesieniu na powierzchnię ściany farby gruntującej. Penetrując podłoże farby gruntujące wzmacniają je, wyrównują jego chłonność i fakturę oraz zwiększają przyczepność i wydajność farb nawierzchniowych. Gruntowanie sprawia, że końcowy efekt malowania jest optymalny wizualnie i trwały. Dlatego nie warto rezygnować z warstwy gruntującej – bez niej szybko okaże się, że nowa powłoka wymaga napraw. Oto instrukcja jak prawidłowo nakładać grunt.

  dalej
 • wałek Magnat.jpg

  Porada

  Smugi, zacieki na ścianach po malowaniu – jak zapobiegać?

  Planujesz remont w domu i chciałbyś mieć piękne i gładko pomalowane ściany? Jeśli chcesz zrobić to samodzielnie, musisz liczyć się z tym, że na pomalowanych powierzchniach mogą pojawić się smugi, zacieki lub bąble. Zobacz, jak możesz temu zapobiec i cieszyć się jednolicie wymalowanymi ścianami.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść