text.skipToContent text.skipToNavigation

Jak pomalować wysokie mieszkanie? – kolory ścian w wysokich wnętrzach

Masz wysokie mieszkanie? To ogromny atut, który możesz wykorzystać do urządzenia idealnego wnętrza w stylu loftowym, mid-century czy w klimacie francuskiej kamienicy. Ponadwymiarowa wysokość pomieszczeń oznacza większe możliwości aranżacyjne. Jak jednak pomalować wysokie mieszkanie, by wydobyć całą jego urodę? Oto kilka sprytnych trików!

Wysokie wnętrze, z dużymi oknami i sporą przestrzenią, to marzenie wielu z nas. Takie mieszkania są typowe zwłaszcza dla starych kamienic, które przeżywają teraz swój wielki renesans, oraz dla modnych przestrzeni pofabrycznych. Jak wykorzystać wysokie mieszkanie? Jak je urządzić i pomalować, aby uniknąć efektu „studni” i mało przytulnej pustki? Jest na to sporo sposobów!

Wysokie mieszkanie – jak urządzić je bez błędów? Obniż wizualnie sufit

Największym problemem wysokich mieszkań jest wrażenie, że pomieszczenie jest zbyt wąskie i nieprzyjazne. Aby tego uniknąć, trzeba sprawić, że sufit będzie wydawał się optycznie niższy, a samo wnętrze – szersze. Najprostszym trikiem jest pomalowanie sufitu na odcień o kilka tonów ciemniejszy niż ściany.
Jeśli wybierasz na ściany kolor szary (np. C29 Szary Piryt od Magnat Ceramic), sufit pomaluj ciemniejszym, ale dopełniającym odcieniem (np. C53 Jaspis Picasso z tej samej palety). Wnętrze wyda się nieco niższe i przytulniejsze. Jeśli zamiast szarości wolisz odcienie bieli, na ścianach postaw na klasyczny biały odcień (np. C45 Biały z kolekcji Magnat Ceramic). Na suficie idealnie sprawdzi się wtedy kolor off-white, taki jak C77 Biały Granit Magnat Ceramic.
Innym sposobem na to, jak urządzić wysokie wnętrze, by uniknąć efektu studni, jest pomalowanie ścian wewnętrznych na dwa różne kolory. Ten zabieg poszerza optycznie pomieszczenie, zwłaszcza jeśli dwie krótsze ściany będą jaśniejsze, a dwie dłuższe – ciemniejsze.


 
MAGNAT Ceramic biały granit C77 2,5L

Produkty z inspiracji

MAGNAT Ceramic biały granit C77 2,5L

124,99 zł

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

MAGNAT Ceramic biały C45 2,5L

Produkty z inspiracji

MAGNAT Ceramic biały C45 2,5L

124,99 zł

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

A15 Mleczny Chalcedon

Wysokie mieszkania – aranżacja w poziome pasy poszerzy je optycznie

Kolejnym prostym i sprawdzonym trikiem, który doskonale sprawdzi się w wysokim wnętrzu, są dekoracyjne, poziome pasy na ścianie. Możesz uzyskać ten efekt za pomocą tapety z odpowiednim wzorem lub postawić na farbę w dwóch dopełniających się, ale jednak wyraźnie innych kolorach.
Horyzontalne pasy sprawdzą się w salonie (np. na ścianie telewizyjnej lub na ścianie za stołem), w przedpokoju, sypialni oraz w pokoju dziecka.
Jak pomalować pomieszczenie w taki sposób? Najpierw wybierz kolor bazowy (np. kolor A1 Szlachetna Biel z kolekcji Magnat Ceramic Care). Następnie wyznacz granice za pomocą taśmy malarskiej i namaluj szerokie, poziome pasy (możesz użyć neutralnego koloru z gamy szarości, np. A15 Mleczny Chalcedon Magnat Ceramic Care). Taki sposób wykończenia ściany wizualnie skróci i poszerzy za wysokie pomieszczenie, a przede wszystkim nada mu lepsze proporcje.
 

Wysokie mieszkanie w stylu loft – przepis dla odważnych

Jeśli podoba Ci się industrialny klimat we wnętrzach i nie boisz się niestandardowych rozwiązań, możesz wykorzystać mniej typowe pomysły aranżacyjne. Co powiesz na sufit w innym kolorze lub z materiału, który wyraźnie odcina się od ściany? Wnętrze będzie wydawać się niższe, a przy tym uzyskasz bardzo ciekawy efekt dekoracyjny.
W tej loftowej kuchni na suficie znalazł się surowy beton. To rozwiązanie skróciło pomieszczenie, ale dodało mu niepowtarzalnego klimatu. Aby trzymać się tej stylistyki, ściany pozostawiono w klasycznej bieli – farba, jaką zastosowano to Magnat Ceramic Kitchen&Bathroom w kolorze B5 Czysta Biel. 
Wysokie mieszkanie to znakomite i bardzo modne rozwiązanie. Z odrobiną wyobraźni i paletą farb Magnat sprawisz, że ponadwymiarowe metry staną się jego największym atutem!


 
MAGNAT Cer KŁ czysta biel B5 2,5L

Produkt, którym wykonano inspiracje

MAGNAT Cer KŁ czysta biel B5 2,5L

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • Pomysły na mały pokój do pracy w domu.jpg

  Inspiracja

  Pomysły na mały pokój do pracy w domu - jak urządzić ?

  Pracujesz zdalnie lub posiadasz własną firmę, którą prowadzisz z domu? Warto zorganizować sobie w nim choćby mały pokój do pracy, by w ciągu dnia odciąć się w nim od obowiązków, które mogłyby odwrócić Twoją uwagę. Stworzenie strefy dedykowanej pracy zawodowej pomoże Ci się skoncentrować i lepiej wykorzystać czas. Zobacz pomysły na mały pokój do pracy w domu.

  dalej
 • oryginalne pomysly na malowanie scian CR1 i farba tablicowa.jpg

  Inspiracja

  Oryginalne pomysły na malowanie ścian ̶ pasy, wzory, szablony.

  Znudziły Ci się monochromatyczne ściany? Możesz je ozdobić obrazami, grafikami, rodzinnymi zdjęciami lub lustrami w ciekawych ramach. Co powiesz jednak na coś bardziej oryginalnego? Wybierz kreatywny sposób aranżacji powierzchni i stwórz wyjątkowe dzieła sztuki bezpośrednio na swoich ścianach. Zobacz pomysły na niebanalne malowanie ścian we wzory.

  dalej