text.skipToContent text.skipToNavigation

Jak przemalować kolor ściany z ciemnego na jasny?

Zmieniają się mody, zmieniają się nasze upodobania i potrzeby. Także w dziedzinie stylizacji wnętrz. Co zrobić, kiedy ulubione do niedawna intensywnie kolorowe lub ciemne ściany zaczynają nas nudzić? Albo dziecko, dorastając zmienia zainteresowania i preferencje estetyczne?

Oczywiście przemalować. Tu najczęściej w pojawia się pytanie: ale jak to zrobić? Zeszlifować ciemną warstwę? Malować od razu docelową farbą, czy może pokryć ścianę najpierw białą farbą, by potem nadać jej wymarzony pastelowy odcień?

W naszym małym poradniku rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Kolor ciemniejszy od planowanego

Jeżeli ściany mają kolor ciemniejszy od planowanego tylko o kilka tonów, wystarczy oczyszczoną ścianę pokryć przynajmniej dwoma warstwami docelowego koloru.

Nowoczesne farby mają wysokie współczynniki krycia. Na tyle, że w wielu przypadkach pokrywają także powierzchnie o ciemnych kolorach. Jednak jeśli kolor bazowy jest intensywny i należy do innej gamy barw lub jest bardzo ciemny, dla pewności, że efekt końcowy będzie dobry, powinno się przed użyciem docelowej farby wykonać krycie farbą gruntującą.

MAGNAT Care szlachetna biel A1 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Care szlachetna biel A1 2,5L

 MAGNAT Ceramic CARE – to farba, która dba o Ciebie. Oczyszcza powietrze z formaldehydu, posiada antystatyczną oraz odporną na rozwój bakterii powłokę. Jest ceramiczna i plamoodporna. Idealna do pomieszczeń, w których spędzamy dużą ilość czasu.

C1 biały diament

Gruntowanie

Bardzo dobrze sprawdza się tu Lateksowa Farba Gruntująca MAGNAT ma ona bardzo dobre właściwości kryjące.

Po zagruntowaniu ściany można nanieść na jej powierzchnię dowolny, jaśniejszy kolor, zmieniając tym samym eksplodujący neonowymi barwami pokój szalonej nastolatki w buduar romantycznej młodej kobiety lub przeistaczając mroczną jaskinię wyprowadzającego się z domu słuchacza heavy metalu w cukierkowy pokój jego młodszego brata przedszkolaka.

Inspirację wykonano farbą MAGNAT Ceramic C1 biały diament

Porada

Malowanie farbą gruntującą stonuje kolor, który chcemy zamalować a jednocześnie wzmocni podłoże poprawiając przyczepność nowej, wierzchniej warstwy. Grunt przed użyciem należy dokładnie wymieszać a ścianę oczyścić, odkurzyć i odtłuścić. Farbę gruntującą nanosi się za pomocą pędzla lub wałka, uprzednio przelewając część farby do kuwety.

Nakładając farbę należy zacząć od miejsc trudno dostępnych, kątów oraz krawędzi ścian małym wałkiem lub pędzelkiem, a następnie przejść do aplikacji gruntu na powierzchni ścian poprzez nanoszenie równomiernych warstw pionowymi ruchami od góry do dołu.

Należy uważać, żeby nie powstawały zacieki. Lateksową Farbą Gruntującą MAGNAT Grunt bez względu na rodzaj podłoża nanosi się jednokrotnie. Po dokładnym wyschnięciu ściany można przystąpić do właściwego malowania.

Przemalowanie pokoju na jasny kolor

Przemalowanie pokoju na jasny kolor wprowadzi do niego światło i przyjemny klimat. Jeśli wcześniejsza decyzja o zastosowaniu koloru ciemnego była podyktowana większą podatnością na zabrudzenia danego miejsca, nowa, jasna warstwa powinna być wykonana przy użyciu farby plamoodpornej.

Dzięki takim farbom można cieszyć się jasnymi ścianami nawet w problematycznych miejscach.

MAGNAT Care perłowy agat A2 2,5L

Produkt, którym wykonano inspiracje

MAGNAT Care perłowy agat A2 2,5L

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • c77 bialy granit.jpg

  Inspiracja

  Jak pomalować wysokie mieszkanie? – kolory ścian w wysokich wnętrzach

  Masz wysokie mieszkanie? To ogromny atut, który możesz wykorzystać do urządzenia idealnego wnętrza w stylu loftowym, mid-century czy w klimacie francuskiej kamienicy. Ponadwymiarowa wysokość pomieszczeń oznacza większe możliwości aranżacyjne. Jak jednak pomalować wysokie mieszkanie, by wydobyć całą jego urodę? Oto kilka sprytnych trików!

  dalej
 • Magnat.jpg

  Inspiracja

  Jak pomalować pokój dla chłopca?

  Dziecięcy pokój to prawdziwe królestwo zabawy oraz miejsce do nauki i odpoczynku. Odpowiednia aranżacja tej przestrzeni jest w stanie nie tylko zachęcić do puszczenia wodzy fantazji, ale również pobudzić do wartościowych aktywności i rozwinąć w dziecku twórczy potencjał. Jak pomalować pokój chłopca, by wspierał jego rozwój?

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść