text.skipToContent text.skipToNavigation

Jaki kolor ścian wybrać do pokoju z oknami od północy?

Światło jest czynnikiem, który decyduje nie tylko o estetyce mieszkania, ale przede wszystkim o komforcie i samopoczuciu jego mieszkańców. Źle doświetlone pokoje zawsze będą wydawały się mroczne, niezbyt przyjazne, chłodniejsze i niesprzyjające relaksowi. Z racji tego, że najlepsze jest naturalne światło dzienne, na przestrzenie, w których chcemy przebywać najczęściej, lepiej przeznaczyć południową stronę domu czy mieszkania. Jeśli jednak nie mamy wyboru, a nasz pokój dzienny lub gabinet posiada okna jedynie od północy, wykorzystajmy magiczną moc barw, które rozświetlają wnętrze. Jakie kolory w pokoju północnym sprawdzą się najlepiej? Zobacz porady naszych ekspertów!

Białe ościeżnice i parapety

Pierwszą zasadą, którą powinniśmy się kierować podczas malowania pokoju z oknami od północy, jest pomalowanie ościeżnic i parapetów na biało – w ten sposób automatycznie „wychwycą” i odbiją jeszcze więcej światła, przez co w pokoju zrobi się jaśniej. W tym celu sięgnąć można chociażby po trwałą i farbę ceramiczną Magnat w odcieniu Białym (C45).

MAGNAT Ceramic biały C45 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic biały C45 2,5L

124,99 zł

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

MAGNAT Care tajemniczy bronzyt A28 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Care tajemniczy bronzyt A28 2,5L

 MAGNAT Ceramic CARE – to farba, która dba o Ciebie. Oczyszcza powietrze z formaldehydu, posiada antystatyczną oraz odporną na rozwój bakterii powłokę. Jest ceramiczna i plamoodporna. Idealna do pomieszczeń, w których spędzamy dużą ilość czasu.

Jasne monochromy

Najlepszym rozwiązaniem w pokoju północnym będą duże, monochromatyczne płaszczyzny jasnego koloru. Chociaż najwięcej światła odbije śnieżna biel, przyjemniejsza w odbiorze będzie ta złamana kremową, waniliową czy beżową tonacją. W słabo oświetlonym salonie sprawdzą się ściany pomalowane farbą w odcieniach Kocie Oko C13 albo Waniliowy Kryształ C3 z kolekcji plamoodpornych farb ceramicznych MAGNAT CERAMIC. Dobrym rozwiązaniem będą także ciepłe szarości, takie jak Alabastrowy Jaspis A26.

A26 Alabastrowy Jaspis

MAGNAT C32 Błękitny Topaz

Uwaga na ściany!

Największą uwagę warto poświęcić ścianom znajdującym się naprzeciw okna. To one stanowić będą rodzaj ekranów odbijających światło i decydujących o ostatecznym rezultacie. Te mogą zostać pokryte farbą w odcieniu Białym C45 z linii farb MAGNAT CERAMIC bądź Perłowy Agat A2 z kolekcji MAGNAT CERAMIC CARE. Połączone z kremem, beżem lub wanilią, wspomnianymi w poprzednim punkcie, będą tworzyć spójną i elegancką całość, modelującą optycznie przestrzeń salonu.

Jasne podłogi i sufity

W pokoju północnym nie tylko kolory ścian mają znaczenie. Równie ważny jest pomalowany na biało sufit, który genialnie odbije światło i da efekt naturalnego, górnego oświetlenia. W tym celu świetna będzie chociażby trwała farba MAGNAT CERAMIC , dająca efekt mocnego krycia i nie chlapiąca podczas aplikacji. Jeśli chcemy rozświetlić pokój dzienny z oknami od północnej strony, zadbajmy też o to, żeby podłoga była jasna i najlepiej pokryta lśniącą powłoką. Parkiet z dębu, bielonego dębu, orzecha, jesionu lub klonu będzie wyglądał elegancko, podobnie jak monochromatyczna wykładzina lub nowoczesny laminat. Przy okazji warto pamiętać o unikaniu w słabo oświetlonym wnętrzu mocnych kontrastów: takie elementy, jak ciemne listwy przypodłogowe mogą niepotrzebnie optycznie zmniejszać pokój.

MAGNAT Care perłowy agat A2 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Care perłowy agat A2 2,5L

MAGNAT Care promienny kwarc A54 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Care promienny kwarc A54 2,5L

Dodatki i tekstylia

Na ostateczny efekt wpływ mieć będą nie tylko kolory ścian, parapetów, sufitów i podłogi, ale i tak niepozorne elementy wyposażenia wnętrza, jak narzuta i poduszki na kanapie, grafiki na ścianach, chodnik, rośliny, zasłony. Słabo doświetlonego pokoju lepiej nie przytłaczać nadmierną ilością elementów. Lepszy rezultat osiągniemy, łącząc kilka starannie dobranych dodatków, w pastelowej kolorystyce.
MAGNAT Care szlachetna biel A1 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Care szlachetna biel A1 2,5L

MAGNAT Care jasny kalcyt A14 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Care jasny kalcyt A14 2,5L

MAGNAT Ceramic alabast kryształ C62 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic alabast kryształ C62 2,5L

124,99 zł

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • Inspiracja

  Wielkomiejski styl

  Zmęczeni wielkomiejską gonitwą z przyjemnością wracamy do naszych przestronnych mieszkań, utrzymanych w stonowanej kolorystyce. Monochromatyczność i minimalizm sprzyjają wypoczynkowi i pozwalają odpocząć od otaczającego nas zgiełku.

  dalej
 • Inspiracja

  Śmiało z kolorami - związek doskonały

  Lubisz kolory? To dobrze! To one tworzą klimat każdego wnętrza, pod warunkiem, że są poprawnie ze sobą zestawione. Łączenia barw można się nauczyć, trzeba tylko przestrzegać kilku ważnych zasad. Spójność kolorystyczna to podstawowa zasada dobrze urządzonego pomieszczenia. Obojętnie, czy kierujemy się obecnie obowiązującymi trendami, czy własnymi upodobaniami, decyzja o wyborze kolorów powinna opierać się na kilku regułach, które pomogą stworzyć nam wnętrze pełne porządku i równowagi.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść