text.skipToContent text.skipToNavigation

Jaki obraz powiesić na szarej ścianie w mieszkaniu?

Szara ściana w mieszkaniu ma w sobie ogromny potencjał. Wydaje się być tak samo uniwersalna, jak jej białe wydanie, jednak szarość skuteczniej wydobywa kolory i kształty umieszczonych na jej tle przedmiotów. Jeśli zdecydujesz się na szarą ścianę, zobacz, jakie kolory najlepiej się z nią skomponują. Tym samym dowiesz się, jaki obraz będzie prezentował się na niej najlepiej.

Ogólne zasady ekspozycji dzieł sztuki

Umiejętne zestawienie koloru ścian, mebli oraz pozostałych akcesoriów pozwala stworzyć spójną przestrzeń. Taką, którą nie będzie przytłaczać i będzie wizytówką dobrego gustu domowników. Dlatego myśląc o powieszeniu obrazu ważny jest szerszy kontekst i dokładne przyjrzenie się miejscu ekspozycji. Oprócz samego koloru płaszczyzny, na którym zawiśnie, istotna jest np. obecność okna i drzwi, oświetlenie, wysokość sufitu, pokrycie podłogi czy umieszczenie kontaktów, ponieważ Twój obraz będzie wchodził w interakcję ze wszystkimi tymi elementami. 
Pamiętaj też o względach czysto praktycznych. Jeśli wydaje Ci się, że dobrym pomysłem jest powieszenie obrazu nad kominkiem lub grzejnikiem, zastanów się, czy wykonany jest on techniką, która na to pozwala. Niektóre prace z biegiem czasu mogą bowiem ulec uszkodzeniu a nawet stopić się pod wpływem działania podwyższonej temperatury. Możesz temu zapobiec, oprawiając dzieło sztuki w profesjonalną szklaną oprawę, której nie straszna ekspozycja na światło i ciepło.

Produkt, którym wykonano inspirację

ZESTAW MAGNAT STYLE BETON

Beton Magnat Style do trwała i łatwa w aplikacji struktura dekoracyjna, pozwalająca uzyskać efekt naturalnego „surowego” Betonu. Dzięki formule produktu, opartej na bazie spoiwa wapiennego powłoka jest odporna na działanie bakterii i grzybów, oraz zapewnia oddychanie ścian. Wyrób można aplikować na wiele sposobów, w zależności od zamierzonego efektu. Możliwe do uzyskania efekty to m.in. Efekt deskowania, stalowej formy, gładki lub lity. W skład systemu wchodzą MAGNAT Style farba Podkładowa, MAGNAT Style Beton, MAGNAT Style Lakier Rustykalny. Kolor Betonu można przyciemnić dodając do masy Betonu pigment barwiący Hematyt MAGNAT Style – w ilości wg receptury kolorystycznej.

PORADA

Pomysł na szarą ścianę z obrazem możesz wykorzystać nie tylko w salonie, ale również w sypialni , kuchni, korytarzu, a nawet łazience. Do wyboru masz całe spektrum odcieni, od jasnych szarości po ciemne, wpadające w głęboki antracyt. Niezależnie od tego, który wybierzesz, otworzysz sobie szerokie pole do stworzenia pięknych kompozycji kolorystycznych. Najbardziej uniwersalne są jasne odcienie szarości. Na nich doskonale będzie się prezentował np. zestaw rodzinnych fotografii lub duże obrazy utrzymane w pastelowej, rozbielonej kolorystyce, w ramach prostych lub stylizowanych - złotych lub srebrnych.

A14 Jasny Kalcyt

Szara ściana pod obrazem


Takie jasne popielate szarości, niemal wpadające w kremy, to idealne rozwiązanie dla miłośników stonowanych i spokojnych wnętrz. Na takim tle dobrze zaprezentują się drewniane meble, stojący zegar, biblioteczka z książkami, a na jednej ze ścian dzieła sztuki w różnych rozmiarach i kształtach np. wszystkie wybarwione na biało z delikatną nutą jednej mocniejszej barwy na każdym z nich.
Szarość to również doskonałe tło dla intensywnych kolorów, dlatego jeśli jesteś odważny, przygotuj różnokolorowe ramy w kolorach żółtym, pomarańczowym czy czerwonym. Z każdym z nich szary tworzy ultranowoczesne duety, dlatego taka ściana świetnie sprawdzi się w minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach,  w których królują geometryczne formy. 

Inspirację wykonano kolorem Magnat Ceramic Care A14 Jasny Kalcyt i Magnat Style Beton BT 10 kg + PB P16 100 ml

PORADA

Jeśli lubisz różnorodność, możesz swoim ścianom nadać różnorodny charakter, łącząc szarość z naturalną, rudą cegłą. W kwestii wyboru tonacji również nie musisz trzymać się jednego odcienia, a wybrać dwa i np. jedną część ścian pomalować na gładko farbą MAGNAT Ceramic Care A14 Jasny Kalcyt, a resztę pokryć ciemniejszym tynkiem drobnoziarnistym MAGNAT Style Beton Hematyt efekt gładki, który nada ścianie ciekawą fakturę korespondującą z chropowatością cegły. Warto wspomnieć o prozdrowotnych właściwościach pierwszego z wymienionych produktów. Farba MAGNAT Cramic Care oprócz tego, że tworzy trwałe powłoki odporne na plamy zmywanie i szorowanie, dodatkowo oczyszcza bowiem ściany ze szkodliwego formaldehydu. W ten sposób przygotowane powierzchnie są doskonałym punktem wyjścia dla aranżacji w stylu loftowym czy industrialnym, dlatego w pomieszczeniu nie powinno zabraknąć wyposażenia ze stali i drewna oraz palety kolorystycznej utrzymanej w szarościach, kremach i czerni. Natomiast jakie obrazy najlepiej będą się prezentować na szarych ścianach? Sprawdzą się tu minimalistyczne grafiki na białym tle w cienkich czarnych ramach. Zarówno na jasnym i na ciemnym szarym tle stworzą interesujący efekt kontrastu. Co ciekawe, bez problemu część takiej kolekcji możesz również zawiesić na ceglanej ścianie.

Obraz do szarej sypialni

Szarość to dobra barwa do sypialni, ponieważ ma właściwości wyciszające, uspokajające i ułatwiające relaks. Możesz pokryć wszystkie ściany jednym odcieniem lub podobnie, jak w poprzedniej propozycji – odrobinę poeksperymentować i każdą z nich pomalować innym odcieniem. Na tle najciemniejszej, pokrytej np. farbą MAGNAT Ceramic Care A13 Księżycowy Hematyt, ustaw łóżko, najjaśniejszej farby użyj na ścianę, na której znajduje się okno.  Jeśli masz białe drzwi lub jasne meble, szary podkreśli ich piękno.
W sypialni możesz również użyć produktów strukturalnych. Zatem oprócz farb sięgnij po  wspomniany wcześniej drobnoziarnisty tynk mineralny MAGNAT Style Beton i samodzielnie pokryj nim wybraną powierzchnię. Odpowiednia aplikacja zapewnia dekoracyjny efekt surowego betonu z charakterystycznymi wżerami i ubytkami. Co więcej, powstałe powłoki łatwo się czyści i konserwuje. 

A13 Księżycowy Hematyt

Kolory uzupełniające

Do szarej sypialni warto wprowadzić kolor uzupełniający, dlatego wybierz wyposażenie i dodatki w różnych odcieniach błękitu. Takie również będą obrazy na ścianach. Na ciemniejszej za łóżkiem powieś w jasnej tonacji błękitu, natomiast na jasnej, wpadający w granat. Kontrast doda przestrzeni charakteru.

Jeśli jednak preferujesz monochromatyczne aranżacje, możesz pokryć wszystkie ściany produktem MAGNAT Style Beton w kolorze Beton Hematyt efekt gładki BT 10 kg + PB P16 100 ml, a całe wnętrze wyposażyć w meble i dodatki w kolorze białym i szarym, delikatnie przełamując je obecnością jasnego drewna. W takiej aranżacji Twoja szara ściana może stać się piękną galerią biało-czarnych grafik o różnych rozmiarach. Niektóre opraw w czarne ramy, a niektóre zawieś w przezroczystych antyramach.

Produkt, którym wykonano inspirację

ZESTAW MAGNAT STYLE BETON

260,45 zł

Beton Magnat Style do trwała i łatwa w aplikacji struktura dekoracyjna, pozwalająca uzyskać efekt naturalnego „surowego” Betonu. Dzięki formule produktu, opartej na bazie spoiwa wapiennego powłoka jest odporna na działanie bakterii i grzybów, oraz zapewnia oddychanie ścian. Wyrób można aplikować na wiele sposobów, w zależności od zamierzonego efektu. Możliwe do uzyskania efekty to m.in. Efekt deskowania, stalowej formy, gładki lub lity. W skład systemu wchodzą MAGNAT Style farba Podkładowa, MAGNAT Style Beton, MAGNAT Style Lakier Rustykalny. Kolor Betonu można przyciemnić dodając do masy Betonu pigment barwiący Hematyt MAGNAT Style – w ilości wg receptury kolorystycznej.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • Salon z lustrem na ścianie - najlepsze aranżacje - min.jpg

  Inspiracja

  Salon z lustrem na ścianie - najlepsze aranżacje

  Lustra są ciekawym i niezwykle funkcjonalnym elementem wyposażenia wnętrz. Optycznie powiększają przestrzeń, odbijają światło rozświetlając pomieszczenie i są oryginalnym sposobem na dekorację ściany. Zobacz ciekawe pomysły na lustro w salonie.

  dalej
 • c70c71.png

  Inspiracja

  Odcienie szarości we wnętrzach - salon, sypialnia i kuchnia

  Przygnębiająca i depresyjna? Nie! Zdecydowanie wyrafinowana i elegancka! Szarość to jedna z tych barw, które nie tracą na popularności w projektowaniu wnętrz. Jest piękna, różnorodna i stanowi idealne tło dla innych barw. Tworzy z nimi stylowe, stonowane lub kontrastowe, nowoczesne zestawienia. Zobacz, jak szare ściany mogą odmienić Twoje pomieszczenie.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść