text.skipToContent text.skipToNavigation

Jakie kolory wybrać do pokoju dziecięcego? Porady architekta

Wybór barw do dziecięcego pokoju jest prawdziwym wyzwaniem. Uciekając od standardowych różowych i niebieskich motywów, wielu rodziców rzuca się w świat kolorów i dobiera je raczej spontanicznie - co wpadnie w oko, to znajdzie się na ścianie. Należy jednak pamiętać, że barwy mają wpływ na nasz nastrój, myśli, emocje i zachowanie, pobudzają mózg i ciało, a nawet są jednym czynników budujących nasze zdrowie. Badania naukowe mówią również o tym, że niektóre kolory oddziałują na nasz sen, poprawiają pamięć oraz wyniki w nauce. Jednym słowem - dają doskonałe korzyści dla rozwijających się umysłów i ciał. Dlatego urządzając pokój dla naszych pociech, kolory dobierajmy w sposób przemyślany, kierując się czymś więcej, niż tylko kaprysem.

..aaa, kotki dwa

Wiemy, jak ważny w życiu jest sen. Zwłaszcza niemowlęcia, dla którego jest on czymś znacznie więcej, niż tylko okazją do odpoczynku. W czasie snu bowiem m.in. rozwija się mózg, uaktywniają się hormony wzrostu, dziecko przybiera na wadze, a wyspane ma lepszy humor i jest spokojniejsze, co jest dobrą wiadomością również dla zmęczonych rodziców.

Dziecięca sypialnia powinna być zatem kojąca, a kolor przewodni wprowadzać w stan relaksu i wyciszać. Pojawia się pytanie, jaki to kolor? Z reguły wszystkie barwy neutralne i kolory ziemi są dobrym wyborem. Neutralne, takie jak ciemniejszy biały, szary, beżowy są bardzo uspokajające i relaksujące, nie stymulują i nie wywołują silniejszych emocji. Ciemniejsze sprawiają, że większa sypialnia jest bardziej przytulna, natomiast jaśniejsze kolory dodają wnętrzu przestronności.

Jeśli szukasz konkretniejszej podpowiedzi, proponujemy Ci ceramiczną farbę MAGNAT Ceramic C2 aksamitny agat w odcieniu inspirowanym kamieniem szlachetnym.

MAGNAT Ceramic aksamitny agat C2 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic aksamitny agat C2 2,5L

124,99 zł

ZOO

Różowy i niebieski to barwy, które jako pierwsze przychodzą do głowy, gdy pada hasło „dziecko”. Projektanci wnętrz walczą z tym stereotypem, proponując odmienne rozwiązania kolorystyczne w projektach przestrzeni dziecięcej.

Ciekawym pomysłem jest wnętrze monochromatyczne, ożywione wykorzystaniem kolorowych wizerunków postaci i motywów z ulubionych bajek malucha. W naszej aranżacji postawiliśmy na szarość, która jest idealnym tłem dla innych barw. Ściany pokryliśmy ceramiczną farbą MAGNAT Ceramic C29 szary piryt.

C29 szary piryt

C43 zwycięski aleksandryt

Koszmarny Karolek

Gdy dziecko zaczyna raczkować, stawiać pierwsze kroki i intensywnie eksplorować otoczenie, ważnym aspektem w aranżacji wnętrza jest nie tylko kolor, ale również zastosowanie materiałów, które nie ulegną jego niszczycielskim zapędom. Na podłodze, meblach, ścianach, dosłownie wszędzie dziecko zostawia bowiem swoje unikalne podpisy z dżemu, keczupu, kaszy, mleka, kremów, pudru, pomadki mamy – wszystkiego, co mu wpadnie w małe, ciekawe świata rączki. Dlatego warto wybierać produkty odporne na zabrudzenia i czyszczenie.

Farby MAGNAT Ceramic bazują na ceramicznych komponentach oraz najwyższej jakości żywicach i pigmentach, co zapewnia im ponadprzeciętne parametry odporności na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Powłoki tych farb nie absorbują zabrudzeń i „trudnych” plam oraz są odporne na środki dezynfekujące, co czyni z nich idealny wybór do pokoju dziecięcego. W prezentowanej aranżacji zastosowaliśmy farbę MAGNAT Ceramic C43 zwycieski aleksandryt.

Baśnie z tysiąca i jednej nocy

Dziecko, które staje się uczniem, zaczyna precyzować swoje upodobania. Poznając świat, wybiera z niego to, co go najbardziej interesuje. Kształtuje swoje fascynacje, które my, jako rodzice powinniśmy pielęgnować. Pasje, zauroczenia i dziecięcy zachwyt można przenieść również na przestrzeń, na tej bazie aranżując pokój dziecięcy – istną świątynię kształtującej się osobowości.

W przestrzeni, według naszego pomysłu na realizację zainteresowań małych dziewczynek, ściany pomalowaliśmy farbą MAGNAT Ceramic C36 fiołkowy ametyst, która idealnie dopełniła baśniowy klimat.

MAGNAT Ceramic fiołkowy ametyst C36 2,5L

MAGNAT Ceramic fiołkowy ametyst C36 2,5L

124,99 zł

Ten obcy

Bycie nastolatkiem wcale nie jest łatwe. Poszukiwanie tożsamości, walka z hormonami, poczucie niezrozumienia i badanie wielu obszarów życia, by w końcu znaleźć właśnie „ten”. To sprawia, że nastolatki eksperymentują, bardzo często również w domu. Bezpieczniej mogą się poczuć w momencie, gdy mają na to przyzwolenie (oczywiście w odpowiednich granicach), a ich przestrzeń pozwala na różnorodną aktywność i jest gotowa na wszelkie przejawy kreatywności. Dobrym kolorem do takiego wnętrza jest pomarańczowy.

Pomarańcz jest barwą ciepłą, radosną i energetyczną. Aktywizuje, stymuluje umysł i pobudza do twórczego myślenia. Idąc tym tropem w naszym pokoju nastolatka ściany pokryliśmy ceramiczną farbą MAGNAT Ceramic C19 pomarańczowy szafir, dzięki czemu wyszedł nam pokój spełniający oczekiwania nawet najbardziej wymagającego młodego człowieka. Kolory otaczają nas zewsząd.

Pamiętajmy, że każdy z nich ma wpływ na nasze samopoczucie, emocje i poziom aktywności. Dlatego warto dokładnie przemyśleć jaką barwę wybrać do pokoju dziecka, bo to od nas zależy jak będzie przebiegał jego rozwój.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • wydajnosc-farby-b13-zaj.jpg

  Porada

  Wydajność farby Magnat – jak obliczyć, ile litrów farby potrzeba na m2

  Zanim zaczniesz remont ścian i sufitu, musisz się do niego dobrze przygotować. Najważniejsza sprawa to wyliczenie, ile litrów farby na m2 potrzebujesz. Jak to zrobić i co warto wiedzieć o wydajności farby na ściany i sufit?

  dalej
 • MAGNAT-zj-b5.jpg

  Porada

  Jak prawidłowo malować sufit i uniknąć błędów − porady eksperta

  Malowanie sufitu to ważna część każdego remontu czy wykończenia mieszkania. Zamierzasz zrobić to samodzielnie? Zanim weźmiesz do ręki wałek, przeczytaj, jak malować sufit, aby uniknąć błędów!

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść