Kolor ścian indygo podbija dziś modne wnętrza. Jaki kolor ma indygo i jak wprowadzić tę barwę do aranżacji? W artykule znajdziesz informacje o kolorze indygo na ścianie, meblach oraz w dodatkach.
Indygo to tradycyjny barwnik, od starożytności używany do barwienia tkanin. Ten intrygujący, mocny i wyrafinowany odcień z palety niebieskiej elektryzuje i wprowadza niepowtarzalną atmosferę do wnętrz. Pojawia się na ścianach, ale prawdziwe triumfy święci jako odcień mebli, dekoracji, tekstyliów i dodatków.
Chcesz wiedzieć więcej o kolorze indygo? Jaki to kolor i jak go można wykorzystać w mieszkaniu? Do jakich stylów aranżacji pasuje farba do ścian indygo, dodatki czy meble w tym odcieniu? Oto przewodnik MAGNAT po kolorze indygo w mieszkaniu.
Wpływ koloru indygo na atmosferę w pomieszczeniu - odkryj jego magię na własnych ścianach
Jaki to kolor indygo? Nazwa pochodzi od błękitu indygowego – ciemnoniebieskiego barwnika, który pozyskuje się naturalnie lub sztucznie. W naturze pozyskiwano go z liści występującego w Indiach i Ameryce Południowej indygowca barwierskiego. Stosowano go do barwienia tekstyliów, a współcześnie przede wszystkim dżinsów. Indygo ma jednak także zastosowanie jako efektowny kolor do wnętrz.
Indygo to specyficzny odcień z palety niebieskiej. Jest intensywny i dosyć ciemny. Przypomina odcienie granatu. Nie wiesz, jaka jest różnica między kolorem indygo a granatowym? Ten pierwszy jako jaśniejszy i nieco błękitny nie przytłoczy nawet w małej przestrzeni. Jeśli więc urządzasz niewielkie wnętrze, indygo to właściwszy wybór.
Jak działa na nas kolor indygo? – farba do ścian, barwa mebli czy dodatków? Jak każdy odcień z palety niebieskiej indygo jest chłodny i kojący. Uspokaja i pomaga w koncentracji. Buduje naturalną atmosferę jak każda barwa zaczerpnięta z przyrody. Z tego samego powodu doskonale pasuje do innych barw ziemi i natury – do beżów i brązów, szarości, wszystkich odcieni zieleni.
Jakie zalety i wady ma kolor ścian indygo? Jeśli poszukujesz do wnętrza ciemnych kolor ścian, indygo to bardzo dobry wybór. Nie tak ciemny jak kolor morski czy granatowy, jest równie jak one efektowny. Kolor indygo na ścianie nie zmniejsza też optycznie wnętrz, ponieważ jako odcień chłodny daje uczucie oddalenia.
Czy kolor farby indygo ma jakieś wady? To mocna barwa i z tego powodu nie pasuje do innych równie intensywnych barw. Zestawia się go co prawda z takimi kolorami jak czerwony czy pomarańczowy (np. w modnym stylu Memphis inspirowanym latami 80.), ale jeśli nie jesteś projektantem wnętrz, lepiej łączyć indygo z kolorami neutralnymi – z bielą, beżem czy szarościami.
C77 biały granit
Jakie zalety i wady ma kolor ścian indygo? Jeśli poszukujesz do wnętrza ciemnych kolor ścian, indygo to bardzo dobry wybór. Nie tak ciemny jak kolor morski czy granatowy, jest równie jak one efektowny. Kolor indygo na ścianie nie zmniejsza też optycznie wnętrz, ponieważ jako odcień chłodny daje uczucie oddalenia.
Czy kolor farby indygo ma jakieś wady? To mocna barwa i z tego powodu nie pasuje do innych równie intensywnych barw. Zestawia się go co prawda z takimi kolorami jak czerwony czy pomarańczowy (np. w modnym stylu Memphis inspirowanym latami 80.), ale jeśli nie jesteś projektantem wnętrz, lepiej łączyć indygo z kolorami neutralnymi – z bielą, beżem czy szarościami.
Do jakich stylów aranżacji warto wybrać kolor indygo w mieszkaniu? Oto nasze propozycje:
styl modern classic na ścianę za sofą albo jako kolor kanapy i foteli wypoczynkowych;
styl art deco we wnętrzach do zestawienia z fornirowanym orzechowym drewnem złotem czernią i bielą;
styl Hamptons czyli luksusowych nadmorskich rezydencji w zestawie z kolorami piasku błękitami i bielą;
styl marynarski w połączeniu z bielą i czerwienią;
styl skandynawski razem z beżami kolorami drewna i bielą
Jak stworzyć kontrastowe i harmonijne wnętrze z kolorowymi ścianami indygo?
Szukasz pomysłu na aranżację z kolorem indygo na ścianie, a może z meblami czy dodatkami w tym odcieniu? Zobacz pomysły na kolor indygo w salonie, sypialni, łazience i kuchni.
Kolor indygo w salonie
W pokoju dziennym kolor indygo najlepiej zestawiać z neutralnymi barwami, czyli z bielą, szarościami oraz beżami i innymi kolorami ziemi. Indygo będzie doskonały w roli farby do wykończenia ścian medialnych oraz najbardziej reprezentacyjnej ściany za sofą czy za stołem.
W aranżacji na zdjęciu farba do ścian indygo tworzy całość z beżową sofą, białym regałem i jasnym blatem biurka. Użyty kolor ścian to MAGNAT Ceramic C67 bezkresny tanzanit.
C67 bezkresny tanzanit
B21 biały kamień
Kolor indygo w kuchni
Kolor indygo w kuchni najlepiej wygląda na frontach mebli kuchennych. To bardzo modna propozycja! Ciemnoniebieskie meble kuchenne są jednak dosyć ciemne. Ściany powinno więc pomalować się farbą jasną, a najlepiej białą, taką jak MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka np. w kolorze B21 biały kamień.
Kolor indygo w łazience
Sposobów na kolor indygo w łazience jest sporo. Możesz zdecydować się na płytki w odcieniu ciemnobłękitnym i zestawić je z białym wyposażeniem. Producenci wanien czy umywalek dysponują też ich kolorowymi wersjami, które wyglądają zjawiskowo.
Nasz pomysł na kolor indygo w łazience to komoda podumywalkowa w tym odcieniu. Pozostałe elementy takie jak płytki, ściany czy wyposażenie powinno być białe, a dodatki – złote. Kolor farby to MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka B5 czysta biel.
B5 czysta biel
KL30 granatowy
Kolor indygo w sypialni
Ciemne odcienie niebieskiego to doskonały wybór do sypialni, ponieważ działają uspokajająco i łagodzą stres. Jeśli podoba Ci się niebieski w sypialni, pomaluj na jeden z ciemnych odcieni ścianę. Dodaj beżowe i różowe dodatki oraz detale w stylu boho takie jak zasuszone trawy. Wybrany kolor ściany to MAGNAT #kolorLove KL30 granatowy.
Jakie kolory najlepiej komponują się z kolorem indygo we wnętrzu?
Kolor farby indygo oraz dodatki czy meble w tym odcieniu pasują do wielu różnych barw. Najlepszy wybór to kolory ziemi. Jeśli podoba Ci się beżowy salon, w dodatkach warto postawić właśnie na poduszki, dywan, zasłony czy dekoracje w kolorze indygo.
Opcja dla miłośników palety niebieskiej to wnętrze, w którym łączą się różne odcienie z tej gamy. Dodatki czy sofę o barwie indygo można więc połączyć z turkusowym kolorem ścian lub z odcieniem miętowym czy błękitnym.
Jakie meble pasują dobrze do ścian pomalowanych na kolor indygo?
Kolor farby indygo najlepiej wygląda w połączeniu z białymi meblami, które rozjaśniają ciemny odcień indygo i dodają mu świeżości. Z tego samego powodu równie dobrze sprawdzą się meble o barwie jasnego np. dębowego czy jesionowego drewna.
Jeśli lubisz ciekawe zestawienia w stylu kolonialnym czy etno, połącz kolor indygo z meblami z ciemnego, egzotycznego drewna. Pamiętaj jednak, aby koniecznie rozjaśnić taką aranżację – np. jasną podłogą, zasłonami czy innymi dodatkami.
Jakich dekoracji i dodatków najlepiej użyć do łączenia ze ścianami w kolorze indygo?
Kolor indygo dobrze łączy się z wieloma pomysłami na dodatki. Sprawdzone rozwiązania to różne naturalne plecionki jak rattan, wiklina, trawa morska, trzcina. Jeśli wolisz bardziej eleganckie aranżacje, do indygo dobierz dodatki w kolorze szlachetnych metali. Mosiądz, złoto czy miedź będą wyglądały olśniewająco.
Kolor indygo we wnętrzu to przepis na niebanalną i jedyną w swoim rodzaju aranżację. Koniecznie zajrzyj do oferty farb MAGNAT i sprawdź, które kolory z naszej palety pomogą ci tworzyć wymarzone wnętrze inspirowane indygo.
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Porada
Każdy, kto kupuje mieszkanie, remontuje je lub buduje dom, stanie przed koniecznością jego urządzenia. Projektowaniem wnętrz można zająć się samodzielnie lub zlecić je specjalistom. Podpowiadamy, jakie są najważniejsze zasady projektowania mieszkania lub domu.
-
Porada
Smugi, zacieki na ścianach po malowaniu – jak zapobiegać?
Planujesz remont w domu i chciałbyś mieć piękne i gładko pomalowane ściany? Jeśli chcesz zrobić to samodzielnie, musisz liczyć się z tym, że na pomalowanych powierzchniach mogą pojawić się smugi, zacieki lub bąble. Zobacz, jak możesz temu zapobiec i cieszyć się jednolicie wymalowanymi ścianami.