text.skipToContent text.skipToNavigation

Malowanie wałkiem czy pędzlem? Za i przeciw

Większość farb do wnętrz dostępnych na rynku możemy aplikować na ścianę zarówno za pomocą pędzla jak i wałka. Najczęściej do pomalowania ścian stosujemy obydwu tych narzędzi ale wybór pomiędzy pędzlem a wałkiem powinien zależeć od kilku czynników: naszych umiejętności, faktury ściany i efektu jaki chcemy uzyskać

Malowanie pędzlem

To najstarsza, najbardziej tradycyjna technika malowania ścian. Pędzel jest narzędziem bardzo precyzyjnym, dlatego warto po niego sięgać przy malowaniu detali, krawędzi i miejsc wymagających większej uwagi. Istnieje wiele rodzajów pędzli dzięki czemu stosując odpowiedni rozmiar lub rodzaj dotrzemy z farbą do każdego, nawet trudno dostępnego miejsca.

I tak wąskimi pędzlami najczęściej malujemy szczeliny, wnęki, szerokimi naroża i większe powierzchnie a kaloryferowcem z łatwością pomalujemy np. kąty. Krawędzie najlepiej pokrywać farbą przy użyciu pędzla o średniej twardości, a do malowania detali użyć miękkiego pędzla stożkowego.

MAGNAT Care astralny angelit A33 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Care astralny angelit A33 2,5L

 MAGNAT Ceramic CARE – to farba, która dba o Ciebie. Oczyszcza powietrze z formaldehydu, posiada antystatyczną oraz odporną na rozwój bakterii powłokę. Jest ceramiczna i plamoodporna. Idealna do pomieszczeń, w których spędzamy dużą ilość czasu.

Velatura MAGNAT Style

Rodzaj podłoża

Po pędzel należy sięgnąć przy malowaniu tynków dekoracyjnych i powierzchni strukturalnych gdyż włosie pędzla dotrze w bruzdy i zagłębienia dekoracji i dokładniej przykryje powierzchnię warstwą farby.
Jeśli malujemy duże, gładkie powierzchnie, lepiej sięgnijmy po wałek. Pędzel nieumiejętnie użyty może na ścianie pozostawić smugi i ślady ruchu ręki. Ponadto malowanie pędzlem jest mniej ekonomiczne gdyż powoduje większe zużycie farby a powstała powłoka będzie znacznie grubsza.

Inspirację wykonano strukturą dekoracyjną MAGNAT Style Velatura - oryginał niebarwiony 
 

Malowanie wałkiem

Dzięki wałkom malarskim powstała na ścianie powłoka malarska jest cienka, jednolita i równomierna. Narzędzie to idealnie nadaje się do malowania ścian gładkich odpowiednio przygotowanych. Długość włosia wałka dobieramy w zależności od struktury ściany. Im powierzchnia jest gładsza tym runo powinno być krótsze (ok. 10mm). Jeśli mamy wątpliwości w ocenie gładkości podłoża, lepiej użyć wałka o dłuższym włosiu. 


Inspirację wykonano kolorem MAGNAT Ceramic C78 tajemniczy kalcyt

C78 tajemniczy kalcyt

PORADA

Malując wałkiem nie przyciskajmy go zbyt mocno do podłoża by nie zostawić na ścianie nieestetycznych smug. Najefektywniejszy sposób malowania to technika „na literę V”. Pozwala ona bardzo szybko i jednokrotnie pokryć farbą duże powierzchnie. Na rynku mamy dostępnych kilka rodzajów wałków. Te z tworzyw sztucznych przeznaczone są do malowania farbami wodorozcieńczalnymi, wałki z materiałów naturalnych stosujemy do malowania farbami rozpuszczalnikowymi a wałki gąbkowe do farb olejnych.

PĘDZLEM I WAŁKIEM

Najlepszym sposobem pomalowania pomieszczenia jest technika mieszana. Polega ona na pomalowaniu narożników, miejsc trudno dostępnych i zakamarków pędzlem a następnie pokrycie dużych powierzchni ścian za pomocą wałka. Taki mieszany sposób pracy jest najbardziej efektowny oraz pozwala zaoszczędzić czas i nie zużyć zbyt dużej ilości farby.
Po zakończeniu pracy narzędzia należy dokładnie umyć. Do ponownego użycia będą gotowe dopiero po całkowitym wyschnięciu.
 
MAGNAT Care jasny kalcyt A14 2,5L

Produkty z inspiracji

MAGNAT Care jasny kalcyt A14 2,5L

MAGNAT Care stalowy awenturyn A16 2,5L

Produkty z inspiracji

MAGNAT Care stalowy awenturyn A16 2,5L

129,99 zł
MAGNAT Care alabastrowy jaspis A26 2,5L

Produkty z inspiracji

MAGNAT Care alabastrowy jaspis A26 2,5L

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • Bez nazwy.png

  Porada

  Mycie i czyszczenie ścian przed malowaniem ̶ praktyczne porady

  Planujesz remont? Pamiętaj, że zanim przystąpisz do malowania ścian, należy je umyć i dokładnie wyczyścić. Etap ten jest praktycznie tak samo ważny jak wybór koloru farby. Warto poświęcić trochę więcej czasu i zadbać o przygotowanie ścian przed pokryciem ich wybranym produktem. Dzięki temu uzyskasz znacznie lepsze wykończenie.

  dalej
 • c77 bialy granit.jpg

  Inspiracja

  Jak pomalować wysokie mieszkanie? – kolory ścian w wysokich wnętrzach

  Masz wysokie mieszkanie? To ogromny atut, który możesz wykorzystać do urządzenia idealnego wnętrza w stylu loftowym, mid-century czy w klimacie francuskiej kamienicy. Ponadwymiarowa wysokość pomieszczeń oznacza większe możliwości aranżacyjne. Jak jednak pomalować wysokie mieszkanie, by wydobyć całą jego urodę? Oto kilka sprytnych trików!

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść