text.skipToContent text.skipToNavigationMycie i czyszczenie ścian przed malowaniem ̶ praktyczne porady
Planujesz remont? Pamiętaj, że zanim przystąpisz do malowania ścian, należy je umyć i dokładnie wyczyścić. Etap ten jest praktycznie tak samo ważny jak wybór koloru farby. Warto poświęcić trochę więcej czasu i zadbać o przygotowanie ścian przed pokryciem ich wybranym produktem. Dzięki temu uzyskasz znacznie lepsze wykończenie.

Jak przygotować ściany do malowania?

Ściany, które planujesz pomalować powinny być suche, wolne od tłuszczu, kurzu czy pajęczyn. Oczywiście również pozbawione dziur i pęknięć, odpadającego tynku, łuszczącej się farby i przyklejonych resztek starej tapety. Jak pozbyć się tego wszystkiego, by uniknąć smug, zacieków i grudek tak, aby farba utrzymała się na dłużej?

Starą tapetę usuniesz np. za pomocą roztworu wody z octem, rozrobionego w proporcji 1:1. Gotowym płynem spryskaj newralgiczne miejsca lub nanieś go za pomocą gąbki, odczekaj 20 minut, a następnie usuń wilgotny materiał szpachelką. 
Koniecznie też musisz się pozbyć "marszczących się" powłok malarskich i kruszącego się tynku. W tym celu zmocz ścianę gąbką i za pomocą szpachelki usuń stare warstwy. Następnie przetrzyj ścianę papierem ściernym. Powstały pył usuń za pomocą odkurzacza lub miotełki. W ten sam sposób pozbądź się kurzu, pajęczyn i innych zabrudzeń ze ścian, które nie wymagają szlifowania. 

Kolejny etap to mycie odkurzonych powierzchni. Jaki wybrać środek do mycia ścian przed malowaniem? Nie potrzebujesz do tego żadnych specjalistycznych preparatów. Wystarczy woda z detergentem, którego używasz lub mydło malarskie i gąbka. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy na Twojej ścianie widnieją plamy z tłuszczu. Nie możesz ich zostawić, dlatego zanim przejdziesz do kolejnego etapu, czyli wypełniania ubytków i pęknięć masą szpachlową, musisz pozbyć się tłuszczu.  

C53 Jaspis Picasso

Jak prawidłowo odtłuścić powierzchnię ściany przed malowaniem?

Odpowiednie odtłuszczenie ścian jest jedną z podstawowych czynności, które mają na celu prawidłowe przygotowanie powierzchni do malowania. Tylko w ten sposób będziesz pewny, że prace malarskie nie pójdą na marne.

Dlaczego? Ponieważ pomalowanie farbą powierzchni, na której znajdują się pozostałości tłuszczu może skutkować nie tylko nieestetycznym wyglądem nowej powłoki, ale również tym, że po prostu będzie ona nietrwała. Porządne odtłuszczenie zapewnia zatem lepsze krycie i doskonały wygląd. 

Co zatem należy wybrać do usunięcia tłuszczu ze ścian? Używane od lat przez fachowców, tanie i niezawodne mydło malarskie, które kupisz w każdym sklepie z artykułami budowlanymi. Produkt ten pozwoli Ci usunąć nie tylko tłuste plamy, ale również inne zabrudzenia, jak kleje, kredki, ślady  po palcach czy osad przy kuchence gazowej, czyli wszystko, co mogłoby negatywnie wpłynąć na krycie farby, jej przyczepność czy kolor.
 

Jak używać mydła malarskiego?

Jeśli ściany są w dobrej kondycji z zabrudzeniem doskonale poradzi sobie mydło malarskie, które jest bardzo proste w użyciu. Wystarczy, że rozpuścisz je w niewielkiej ilości letniej wody, według proporcji umieszczonych w informacji na opakowaniu. Następnie przy użyciu gąbki możesz już dokładnie wymyć ściany, dłużej przecierając te miejsca, w których zauważysz tłuste plamy. Po umyciu powierzchni, należy je obficie spłukać wodą. Jeśli po umyciu są widoczne ślady, nie należy tym się martwić - farba sobie z tym poradzi. Ważne, aby malować kiedy podłoże będzie całkowicie suche.

Gdy ściany wyschną, możesz przystąpić do kolejnych etapów prac – szpachlowania, gruntowania powierzchni i nałożenia farby. Jeśli włożysz dużo energii w mycie i czyszczenie ścian przed malowaniem, szkoda by było, gdybyś pokrył je produktem słabej jakości. Chcąc mieć pewność, że Twoje ściany pozostaną piękne i świeże przez długi czas, wybierz ceramiczną farbę z linii MAGNAT Ceramic, która tworzy trwałe powłoki odporne na plamy oraz zmywanie i szorowanie. Ściana wykończona w ten sposób będzie idealną „kropką nad i” Twoich prac remontowych. 
MAGNAT Ceramic jaspis picasso C53 2,5L

Produkt, którym jest pomalowana ściana na zdjęciu

MAGNAT Ceramic jaspis picasso C53 2,5L

124,99 zł

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • Salon z lustrem na ścianie - najlepsze aranżacje - min.jpg

  Inspiracja

  Salon z lustrem na ścianie - najlepsze aranżacje

  Lustra są ciekawym i niezwykle funkcjonalnym elementem wyposażenia wnętrz. Optycznie powiększają przestrzeń, odbijają światło rozświetlając pomieszczenie i są oryginalnym sposobem na dekorację ściany. Zobacz ciekawe pomysły na lustro w salonie.

  dalej
 • B11.png

  Inspiracja

  Tłuste plamy na ścianach ̶ czym zmyć i jak je zamalować?

  Styl śródziemnomorski wywodzi się z krajów rozciągających się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego, a jego cechą charakterystyczną jest inspiracja naturą. Łazienka w tym stylu pozwoli Ci się zrelaksować we wnętrzach przywołujących na myśl rezydencje położone tuż przy plażach Włoch, Hiszpanii czy Grecji.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść