text.skipToContent text.skipToNavigation

Pralnia w domu — jaki kolor ścian będzie najlepszy?

Pralnia domowa to pomieszczenie, które zdecydowanie warto wygospodarować. Wystarczy tylko kilka metrów kwadratowych, a funkcjonalność i wygoda takiego rozwiązania będą nie do przecenienia! Oto pomysły, jak urządzić pralnię w domu jednorodzinnym i bloku.

Oddzielne pomieszczenie na pralkę i suszenie ubrań wcale nie jest stratą miejsca. Dzięki pralni i suszarni w domu w łazience nie leżą brudne ubrania, nie trzeba też „wciskać” do niej na siłę pralki. Można w ten sposób prać wygodniej i oszczędniej. Łatwiej też prasować rzeczy.

Co powinno znaleźć się na wyposażeniu pralni domowej? Czy realne jest urządzenie małej pralni w domu lub w mieszkaniu w bloku? Jak dobrać kolor ścian oraz farbę do takiego pomieszczenia? W artykule znajdziesz przydatne wskazówki i aranżacje z pralnią w domu.

MAGNAT Ceramic biały diament C1 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic biały diament C1 2,5L

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

Jak urządzić pralnię w domu?

Pralnię z suszarnią w domu najlepiej uwzględnić już na etapie projektowania wnętrz. W ten sposób od początku możesz zaplanować wszystkie niezbędne instalacje oraz uniknąć późniejszych przeróbek.

Najważniejszą decyzją w projekcie pralni w domu jest ulokowanie tego pomieszczenia. Do wyboru masz takie możliwości:

  • Pralnia na tym samym piętrze co łazienka i sypialnia — zaletą tego rozwiązania jest to, że nie trzeba nosić daleko brudnych oraz już upranych i uprasowanych ubrań. Wadą — konieczność wygospodarowania dodatkowego pomieszczenia, co przy małym metrażu może nie być najłatwiejsze. Problemem może być też hałas oraz wzrost wilgotności powietrza.

  • Pralnia na strychu — jeśli w domu jednorodzinnym do dyspozycji masz rzadko używane poddasze lub strych, umiejscowienie tam pralni i suszarni może być bardzo dobrym pomysłem. Powietrze na strychu zwykle jest suche i ciepłe, co przyspiesza wysychanie prania i sprawia, że nie grozi Ci nadmierna wilgotność powietrza i pleśń. Możesz w ten sposób zagospodarować pomieszczenie, na które nie masz innego pomysłu. Nie zabierasz miejsca na niższych kondygnacjach. Wadą pralni na strychu jest konieczność noszenia prania po schodach. Dobrze też, gdy strych jest wyposażony w okna dachowe, które da się otworzyć.

  • Pralnia w piwnicy — dobry pomysł na pralnię w domu jednorodzinnym, pod warunkiem że na tej samej kondygnacji nie znajduje się kocioł na paliwo stałe (pył mógłby brudzić ubrania). Pralnia jest oddalona od sypialni i innych pokojów, więc hałas pralki nie będzie przeszkadzał domownikom. Można tu wygospodarować także sporo miejsca na suszenie ubrań. Problemem może być wentylacja i wilgotność — trzeba więc koniecznie przemyśleć te kwestie i zaplanować, jak wietrzyć to pomieszczenie.

Jakie sprzęty są niezbędne do urządzenia pralni w domu?

Nowoczesna pralnia w domu powinna mieć co najmniej 150-160 cm szerokości, ale im więcej, tym lepiej. Minimalna głębokość to 100 cm. Jeśli jednak potrzebujesz miejsca na półki, wieszaki, dodatkowe sprzęty jak suszarka automatyczna czy sznurkowa, musisz wygospodarować większą przestrzeń.

Pralnio-suszarnia w domu musi mieć podłączoną instalację wodną i kanalizacyjną. Niezbędna będzie również wentylacja, która zapewni właściwy przepływ powietrza. Pozwoli to uniknąć zawilgocenia ścian.

Czego potrzebujesz w domowej pralni? Oto lista niezbędnych sprzętów:

  • Pralka do zabudowy lub wolnostojąca — wybierz urządzenie o odpowiedniej pojemności, dopasowanej do potrzeb Twojej rodziny. Zwróć uwagę na energooszczędność, którą rozpoznasz po klasie energetycznej urządzenia. Pralki mają klasy od A do G, gdzie A oznacza najlepsze parametry. Lepiej kupić droższą, ale bardziej energooszczędną, a więc tańszą w utrzymaniu pralkę.

  • Suszarka automatyczna — urządzenie do suszenia ubrań, dzięki czemu nie musisz ich rozwieszać na sznurki. Podobnie jak w przypadku pralki, wybierz suszarkę o możliwie najlepszej klasie energetycznej. Przed zakupem porównaj funkcje suszarek automatycznych — wśród nowoczesnych udogodnień w tym urządzeniu są wydajne kondensatory, inwerterowe pompy ciepła, dodatkowe filtry czy obniżony poziom hałasu. Jeśli chcesz postawić suszarkę na pralce, zwróć uwagę na wymiary obu sprzętów. Na szczęście w sklepach znajdziesz sporo różnego typu taśm i łączeń, które pozwalają „sparować” pralkę z suszarką nawet jeśli obie są różnych producentów.

  • Suszarka sznurkowa — przyda się nawet wtedy, gdy masz suszarkę automatyczną. Nie oszczędzaj na jakości. Lepsze suszarki sznurkowe to zakup na lata. Zwróć uwagę na pojemność i łatwość rozkładania.

  • Kosz na przechowywanie brudnych ubrań — wybierz kosz o odpowiedniej pojemności i materiale, który będzie łatwy do czyszczenia. Zamiast „ładnych”, ale mało praktycznych koszy postaw na model pojemny i funkcjonalny.

  • Blat do pralni — roboczy blat jest niezbędny do składania i rozkładania prania.

  • Półki i szafki do przechowywania detergentów, środków zmiękczających, środków wybielających i innych przyborów do prania.

  • Deska do prasowania i żelazko.

  • Odpowiednie oświetlenie funkcyjne, by prawidłowo sortować ubrania.

B5 czysta biel

Jakie ściany w pralni sprawdzą się najlepiej?

Szukasz inspiracji na pralnię w domu? Pamiętaj, że to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności. Ściany są w nim narażone na zawilgocenie i pleśń. Najlepszym pomysłem na pralnię w domu jest więc pomalowanie ścian farbą dostosowaną do wilgotnych pomieszczeń. Nie warto na niej oszczędzać — koszt malowania ścian będzie niższy niż późniejsza walka z grzybem i pleśnią.

Polecamy farbę MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka. To wysokiej jakości farba ceramiczna, polecana szczególnie do wnętrz narażonych na zwiększone zawilgocenie i kondensację pary wodnej takich jak łazienka, kuchnia czy pralnia. Wysokie właściwości użytkowe i hydrofobowe gwarantują plamoodporność i łatwe zmywanie zabrudzeń bez utraty koloru. Pomalowana powierzchnia będzie długo odporna na rozwój grzybów i bakterii. Czystą ścianą możesz się więc cieszyć przez lata.

Atutem farby MAGNAT Ceramic Kuchnia, Łazienka jest też duży wybór kolorów. Oprócz najbardziej polecanej do pralni czystej bieli znajdziesz również beże, kremy, jasne szarości, ciemną zieleń czy granat.

Jak zadbać o pralnię w domu, aby utrzymać ją w czystości i porządku?

Pralnia to miejsce, w którym często panuje wilgoć i ciepło, co sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Dlatego ważne jest, aby regularnie dbać o czystość i porządek w tym pomieszczeniu.

Wyjmij brudne ubrania z pralki zaraz po zakończeniu cyklu prania. Pozostawienie ich w środku może powodować powstawanie nieprzyjemnych zapachów i pleśni.

W pralni zainstaluj wentylator, który pomoże w usuwaniu nadmiaru wilgoci z pomieszczenia i zapobiegnie rozwojowi pleśni. Na bieżąco czyść, a raz w miesiącu dezynfekuj pralkę z pomocą octu lub specjalistycznych środków ze sklepu.

Jakie są korzyści z posiadania pralni w domu?

Jak urządzić mały pokój? Rozważ przeznaczenie go na pralnię. Choć wiele osób uważa to za pewien zbytek, domowa pralnia zdecydowanie podnosi komfort korzystania z domu, podobnie jak domowe spa czy domowa sala kinowa.

Dzięki domowej pralni łazienka staje się bardziej przestronna i funkcjonalna. Możesz ją zmienić na salon kąpielowy. Poza tym oddzielna pralnia ułatwia utrzymanie porządku w domu. Unikniesz widoku brudnych ubrań rozrzuconych po całym domu i detergentów stojących na widoku w łazience. Z farbami MAGNAT Twoja domowa pralnia będzie prezentować się czysto i schludnie!

Zobacz też inne nasze poradniki: ile kosztuje remont mieszkania oraz jak powinno wyglądać łączenie kolorów.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • Jakie dodatki do miętowego koloru na ścianie? Nasza propozycja to pastelowy róż i słoneczny żółty. Kolor ścian to KL23 Delikatna Mięta MAGNAT #kolorLove.

    Inspiracja

    Miętowy kolor ścian — jak połączyć go z innym kolorem i jaki będzie najlepiej pasował?

    Marzą Ci się odcienie mięty na ścianie? Ta subtelna barwa jest teraz bardzo modna! Dowiedz się, jaki kolor pasuje do miętowego i jak połączyć miętowe ściany z meblami, tkaninami i dodatkami.

    dalej
  • Jaki kolor do czarnego lub antracytowego? Modny pomysł to biel i jasne drewno. Na zdjęciu ściana pomalowana farbą C54 Stylowy Antracyt i C45 Biały MAGNAT Ceramic.

    Inspiracja

    Czarny kolor ścian — czy wszystkie kolory do niego pasują i jak wybrać pasującą barwę?

    Czarny kolor ścian to dziś bardzo mocny trend w aranżacji wnętrz. Zanim zdecydujesz się jednak na czarną ścianę, upewnij się, że wiesz, z czym ją zestawić. Jaki kolor pasuje do czarnego? Podpowiadamy.

    dalej