text.skipToContent text.skipToNavigationSmugi, zacieki na ścianach po malowaniu – jak zapobiegać?
Planujesz remont w domu i chciałbyś mieć piękne i gładko pomalowane ściany? Jeśli chcesz zrobić to samodzielnie, musisz liczyć się z tym, że na pomalowanych powierzchniach mogą pojawić się smugi, zacieki lub bąble. Zobacz, jak możesz temu zapobiec i cieszyć się jednolicie wymalowanymi ścianami.

Dlaczego powstają smugi i zacieki po malowaniu ścian?

Zacieki i plamy potrafią odebrać urok nawet najbardziej spektakularnej barwie farby. Wystarczy jedna smuga i jeden zaciek, by zepsuć zamierzony efekt. Warto zastanowić się nad tym, z czego wynikają te nieestetyczne niedoskonałości, które mogą się pojawić w trakcie lub po malowaniu.

Przyczyn ich powstawiania jest wiele, a każda z nich wynika z nieuwagi, niedopatrzenia lub niewiedzy. Co zatem możesz zrobić nie tak? 

Przede wszystkim pominąć etap prawidłowego przygotowania podłoża przed malowaniem, które powinno być gładkie, czyste, pozbawione pozostałości resztek dawnego wykończenia, odtłuszczone i odpowiednio zagruntowane. Podłoże musi być suche, ponieważ zbyt duża wilgotność również wpływa na powstawanie smug i zacieków. Zbyt wysoka wilgotność dodatkowo opóźnia wysychanie farby. Jeśli jest powyżej 80%, to niektóre farby nie będą się dobrze aplikować - między innymi jest zła rozlewność.

Nie powinieneś również malować, gdy temperatura powietrza jest za wysoka - warto wcześniej sprawdzić na opakowaniu optymalną temperaturę dla danego produktu. Innym powodem zacieków i smug na ścianie są źle dobrane narzędzia, technika malowania oraz farba, która jest zbyt rzadka bądź nadmiernie rozcieńczona - nie gwarantuje dobrej przyczepności. 

Jak powstają bąble po malowaniu ścian?

Bąble, purchle lub pęcherze – nazywa się je różnie, ale wszystkie wyglądają tak samo brzydko i psują wygląd pomalowanej ściany. Czym one są? Pęcherzykami powietrza, które pojawiają się pod warstwą farby na skutek źle przeprowadzonych prac remontowych. Najczęściej przyczyną ich powstawania jest słaba przyczepność gładzi szpachlowej, która odklejając się od niego formuje się w nieestetyczne wypukłości. Purchle mogą powstać również wtedy, gdy będziesz się spieszył i nie zachowasz odpowiednich odstępów między malowaniem poszczególnych warstw. Nakładanie farby na powłokę, która nie zdążyła wyschnąć to najszybsza droga do bąbli na ścianie.

Kilka sposobów na ściany bez smug, zacieków i bąbli

Po takim wstępie może się wydawać, że wymalowanie gładkiej, pięknej ściany jest wręcz niemożliwe. Nic bardziej mylnego! Co zatem zrobić, by po malowaniu ścian nie było śladu po smugach, zaciekach i bąblach? Oto kilka naszych wskazówek:

•    Przygotuj ścianę przed malowaniem – jeśli chcesz, żeby Twoja ściana była gładka i wyglądała estetycznie, zanim przystąpisz do malowania właściwie ją przygotuj – pozbądź się plam z tłuszczu, a wszelkie ubytki uzupełnij szpachlą. Następnie przeszlifuj całą powierzchnię, by pozbyć się nierówności i resztek pozostałości po dawnych wykończeniach, odkurz, umyj wodą z detergentem i poczekaj aż wyschnie.
•    Odpowiednio zagruntuj podłoże – dobrze zagruntowane podłoże będzie ustabilizowane, ujednolici całą powierzchnię i da gwarancję, że farba będzie się dobrze trzymać podłoża, nie wsiąkając w niezbyt mocno. Jeśli właściwie zagruntujesz swoją ścianę produktem MAGNAT Grunt, unikniesz smug, zacieków i bąbli, a kolor na każdym fragmencie malowanej powierzchni będzie wyglądać tak samo.
•    Dobrze wybierz i przygotuj narzędzia – malowanie bez smug i zacieków jest możliwe, jeśli wykonasz je szybko. W tym celu potrzebujesz dobrego pędzla lub wałka – najlepiej na długim kiju (może być teleskopowy), by stojąc na ziemi dosięgać sufitu. Wałek dodatkowo powinien mieć dopasowaną wysokość włosia do gładkości podłoża. Przed samym malowaniem wypłucz wałek w wodzie i dokładnie odwiruj, żeby pozbyć się luźnych włosów, które mogłyby pozostać na ścianie razem z farbą. Przydatne będzie również skorzystanie z właściwego oświetlenia po to, aby kontrolować malowaną powierzchnię. 
•    Wybierz farbę wysokiej jakości – dobra farba to połowa sukcesu, dlatego warto zainwestować w produkty, i dobrać je odpowiednio do danego pomieszczenia lub samej powierzchni np. sufitu lub ściany mniej lub więcej użytkowanej. Taki dobór produktów gwarantuje świeżość i trwałość. Zapobiegnie również tworzeniu się smug i zacieków podczas malowania. Jeśli szukasz idealnej białej farby do malowania ścian i sufitów, wybierz matowy lateksowy produkt MAGNAT Ultra Matt odporny na działanie promieni UV, dzięki czemu ściana z czasem nie żółknie.
Jeśli natomiast zależy Ci na pięknym, trwałym kolorze, sięgnij po plamoodporne ceramiczne farby z linii MAGNAT Ceramic Care, które dodatkowo oczyszczają powietrze ze szkodliwego formaldehydu, dlatego są idealne do pomieszczeń (np. salonu, sypialni), w których spędzasz najwięcej czasu. Malując łazienkę lub kuchnię wybierz lateksową farbę MAGNAT Creative Kitchen&Bathroom, która tworzy powłoki o hydrofobowych i oleofobowych właściwościach. 

 

Jeśli szykując się do remontu, weźmiesz pod uwagę poruszone przez nas kwestie i dobrze się do tego przygotujesz, możesz być pewny, że uda Ci się uniknąć zacieków, smug i bąbli podczas malowania ścian na wymarzony kolor.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • Farba antyrefleksyjna - czyli farba do zadań specjalnych.jpg

  Inspiracja

  Farba antyrefleksyjna - czyli farba do zadań specjalnych

  Farba antyrefleksyjna to produkt do zadań specjalnych. Użyj jej, jeśli chcesz uniknąć smug podczas samodzielnego malowania jednej z najbardziej wymagających powierzchni – sufitu.

  dalej
 • Farby-zmywalne-do-scian.jpg

  Inspiracja

  Farby zmywalne do ścian – rodzaje, właściwości i czyszczenie

  Nawet jeśli będziesz bardzo ostrożny, nie uda Ci się uniknąć plam na ścianach. W kuchni pojawiają się plamy z tłuszczu i żywności, w korytarzu smugi i rysy od ubrań, butów czy parasola, a jeśli w domu jest dziecko lub zwierzak - każde pomieszczenie jest narażone na zabrudzenia, których nie jesteś w stanie przewidzieć.

  dalej