text.skipToContent text.skipToNavigation

Styl wabi-sabi - wnętrze w kilku krokach

Jeśli jesteś zmęczony narzuconym z góry dążeniem do perfekcji i nieskazitelności, z pewnością zainteresuje cię styl wabi-sabi. Trend ten, nie tylko w aranżacji wnętrz, uosabia autentyczność, naturalną niedoskonałość i stawia na wolność w projektowaniu przestrzeni. Jeśli podoba ci się styl hygge, wnętrza wabi-sabi z pewnością podbiją twoje serce. Styl wabi-sabi oraz związana z nim filozofia, oparta na dochodzeniu do autentyczności, ma swój początek w starożytnej kulturze Japonii. „Wabi” odnosi się do naturalnej, wiejskiej prostoty, natomiast „sabi” jest ukłonem w stronę niedoskonałości i zauważania subtelnego piękna w przedmiotach nadgryzionych zębem czasu, wybrakowanych i uszkodzonych. Co to oznacza dla osób, które projektują swoje wnętrze? Daje im wolność tworzenia aranżacji zgodnie z tym, co się im naprawdę podoba, nie zaś w oparciu o sztywne wytyczne i założenia definiujące konkretny kierunek w projektowaniu wnętrz. Pozwala na gromadzenie przedmiotów, które się kocha i których obecność jest w jakiś sposób istotna, również z powodów emocjonalnych, stawiając to w kontrze do cichego przymusu kupowania rzeczy dla samego ich posiadania i dlatego, że pasują wizualnie do aranżacji.

Styl wabi-sabi – czym się charakteryzuje

Skoro styl wabi-sabi dąży do autentyczności, prostoty i poszanowania niedoskonałości, oczywistym jest, że musi być blisko związany z naturą i jej surowcami. Dlatego też uznaje wyższość wyposażenia i różnorodnych akcesoriów wykonanych ręcznie przez rzemieślników z naturalnych materiałów nad masowo produkowanymi przedmiotami z tworzyw sztucznych w wielkich fabrykach. Rzeczy wykonane pracą ludzkich rąk są niepowtarzalne i nie ma dwóch takich samych egzemplarzy, nawet jeśli wyglądają podobnie. Mają duszę, a ich surowe tekstury i formy z drobnymi skazami i wadami dodają im charakteru i czynią wyjątkowymi.

Jak urządzić wnętrze w stylu wabi-sabi?

Zacznij od wyboru palety kolorystycznej. Pomieszczenie powinno być harmonijne i stonowane, dlatego najlepsze aranżacje uzyskasz wybierając barwy ziemi. Nie bój się połączenia mocnych, głębokich zieleni, brązów, żółcieni czy rudości - z jasnymi kolorami. Sięgaj po biel, szarości oraz rozbielone, chłodne pastele.

Produkt, którym wykonano inspirację

ZESTAW MAGNAT STYLE PERGAMENO

150,98 zł

Magnat Style Pergameno to struktura dekoracyjna tworząca efekt „zmiętego papieru”. Przeznaczona do dekorowania ścian wewnątrz pomieszczeń. Nieskomplikowana aplikacja pozwala kreować przestrzenne wzory charakteryzujące się wyrazistymi fałdami i plisami. W skład systemu wchodzą Farba Podkładowa MAGNAT Style, Farba Klejowa MAGNAT Style, Pergameno Papier dekoracyjny MAGNAT Style i Lakier Rustykalny MAGNAT Style.Uzyskaną strukturę barwi się powierzchniowo Lakierem Rustykalnym MAGNAT Style zabarwionym Pigmentem Barwiącym MAGNAT Style wg 15 receptur kolorystycznych.

Magnat Style Beton Oryginał niebarwiony efekt "deskowania"

Dekoracyjna niedoskonałość

Bardzo istotnym elementem wabi-sabi jest pokrycie ścian – postarzane, nieidealne, z ukruszonymi cegłami, z pozoru niedokończone, z efektem odpryskującej farby lub popękanego tynku. To dosyć trudna sztuka – doprowadzić czystą i świeżą ścianę do takiego wyglądu.
Pomogą ci w tym produkty marki MAGNAT. Możesz użyć:
 • dekoracyjnych farb strukturalnych, np. Magnat Style Grassi lub Magnat Style Glinka Wenecka, dzięki którym uzyskasz efekt „przetartego tynku”, postarzenia i zamierzonych rys,
 • tynków dekoracyjnych np. Magnat Style Beton  lub Magnat Style Trawertyn,
 • masy dekoracyjnej dającej efekt marmuru - jak np. Magnat Style Stiuk Wenecki

Naturalna niedoskonałość

Tworząc wnętrza wabi-sabi korzystaj przede wszystkim z naturalnych surowców. Niech twoje wnętrze wypełnią drewno, skóra, wiklina, juta, sizal, rattan, glina, kamień, miedź, cegła oraz len i wełna. Zapomnij o ich idealnym wykończeniu. Cenna jest ich surowość oraz widoczny ślad upływu czasu i działania czynników zewnętrznych – szorstkość, pęknięcia, rysy, patyna, śniedź czy zagniecenia na tkaninach. Masz dostęp do piór? Możesz nimi ozdobić samodzielnie wykonane łapacze snów. Lubisz suszone zboża i polne kwiaty? Nie wahaj się przed ustawieniem ich w sypialni. We wnętrzach w stylu wabi-sabi doskonale odnajdują się również przedmioty naprawione techniką kintsugi – japońską sztuką naprawy potłuczonych wyrobów ceramicznych za pomocą wypełnienia pęknięć złotem. Jeśli masz popękane gliniane misy lub kubki, możesz sam je naprawić, stosując złotą lub srebrną żywicę epoksydową. Upiększysz uszkodzenia podkreślając ich kruchość oraz historię. Wyrazisz tym samym szacunek do przedmiotu, a to istotny element wabi-sabi. Z połączenia naturalnych surowców, prostoty, niedoskonałości, ręcznego rzemiosła powstają piękne wnętrza w stylu wabi-sabi. Może kolejne powstanie w twoim domu?

Produkt, którym wykonano inspirację

ZESTAW MAGNAT STYLE GLINKA WENECKA

23,98 zł

Magnat Style Glinka Wenecka to jednowarstwowa farba strukturalna tworząca efekt przetartego tynku. Polecana do stosowania na ścianach wewnątrz budynków i do zdobienia detali architektonicznych. Dzięki formule bazy produktu, opartej na akrylu farba jest odporna na zmywanie. W skład systemu wchodzą MAGNAT Style Farba Podkładowa, MAGNAT Style Glinka Wenecka i MAGNAT Style Pigment barwiący. Aplikację ułatwią dedykowane narzędzia: Pędzel do Glinki Weneckiej MAGNAT i Paca do Glinki Weneckiej MAGNAT. Do wybarwienia struktury dostępnych jest 15 receptur kolorystycznych.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • Inspiracja

  Łazienka w stylu retro - zobacz 5 najlepszych aranżacji

  Ludzie często tęsknią za minionym dniami, za czasem kiedy ich życie wydawało się prostsze i piękniejsze. Masz podobne odczucia? Jeśli pragniesz uzyskać nostalgiczny urok przeszłości, możesz zdecydować się na urządzenie swego mieszkania lub tylko jednego pomieszczenia w stylu retro. Może zdecydujesz się na remont łazienki? Wnętrza nawiązujące do trendów minionych epok mogą mieć różne oblicza. Od sentymentalnych i przytulnych, po eleganckie i wyrafinowane. Nie musisz wydawać ogromnych sum pieniędzy, ani inwestować dużo czasu w renowację swojej łazienki, by uzyskać doskonały efekt. Tworzenie stylu vintage jest możliwe jedynie przy zastosowaniu kilku podstawowych sztuczek projektowych. Wystarczy odpowiednie wyposażenie, oświetlenie i akcesoria oraz produkty marki MAGNAT, które pomogą w zbudowaniu idealnej atmosfery za pomocą koloru ścian. Zobacz nasze propozycje łazienek w stylu retro.

  dalej
 • Inspiracja

  5 pomysłów na elegancką sypialnię w stylu rustykalnym

  Komfort, przytulność i ciepło to cechy klimatu rustykalnych wnętrz. Styl ten zatem doskonale pasuje do sypialni, która pełni funkcję azylu, w którym śpimy i regenerujemy siły. Zobacz, jak stworzyć zachęcającą, odprężającą rustykalną przestrzeń do wypoczynku.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść