text.skipToContent text.skipToNavigation

Mech na ścianie − aranżacje wnętrz. Jakie kolory farb pasują do ściany z mchu

Żywy mech na ścianie w domu wygląda nowocześnie, a do tego poprawia mikroklimat i pomaga dbać o właściwe nawilżenie powietrza. Jak stworzyć zieloną ścianę z mchu? Jak dobrać kolory i inne elementy wykończenia? Wreszcie - jak zadbać o mech chrobotek na ścianie? Przygotowaliśmy przydatne wskazówki.

Zielona ściana

Zielona ściana to jeden w mocnych trendów w aranżacji wnętrz. Możesz w ten sposób wprowadzić naturę nawet do niewielkiego mieszkania w bloku! Jeśli podoba Ci się zielony kolor i naturalne materiały, a przy tym oczekujesz efektu wow, ściana z mchu w domu to rozwiązanie dla Ciebie. 

W artykule znajdziesz informacje, jakie rodzaje zielonych ścian z mchu można wybrać do wnętrz oraz czym się sugerować przy ich doborze. Podpowiemy, jak zamontować żywy mech na ścianę oraz co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu. Pokażemy ciekawe inspiracje ze ścianą z chrobotka, a także doradzimy, jakie kolory, materiały i dodatki pasują do mchu w domu na ścianie.

MAGNAT Ceramic stylowy antracyt C54 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic stylowy antracyt C54 2,5L

124,99 zł

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

C60 grafitowy antracyt

Dlaczego warto wybrać mech na ścianę jako naturalną ochronę przed hałasem?

Zielona ściana to rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się nie tylko w biurach czy sklepach, ale także w domach. Może występować w postaci żywego ogrodu wertykalnego z roślin, ale popularniejszą i łatwiejszą i w montażu oraz późniejszym użytkowaniu odmianą zielonej ściany jest ściana z chrobotka reniferowego lub innych rodzajów ozdobnego mchu na ścianie. 
Zacznijmy od zalet. Dlaczego warto zamontować mech dekoracyjny na ścianę? 

  • Cena takiej zielonej ściany jest niższa niż innych rozwiązań tego typu.
  • Mchu nie trzeba później pielęgnować ani podlewać.
  • Możesz mchem wykończyć całą ścianę, postawić na różnej wielkości i kształtów panele czy udekorować ścianę obrazami z mchu – dzięki temu znajdziesz pomysł na wnętrze każdej wielkości.
  • Zielone rośliny na ścianie, w tym mech ozdobny, tworzą sprzyjający     mikroklimat we wnętrzu.
  • Przebywanie w otoczeniu zieleni i patrzenie na chrobotek reniferowy na ścianie lub inny rodzaj mchu pobudza kreatywność, uspokaja, łagodzi stres i poprawia nastrój.
  • Ściana z mchu jest bezpieczna dla alergików, ponieważ nie przyciąga     kurzu, jest pozbawiona szkodliwych substancji i zanieczyszczeń.
  • Mech na ścianie domu oraz we wnętrzu ma rewelacyjne właściwości     akustyczne. Doskonale wycisza pomieszczenia!
  • Mech     pięknie się prezentuje w każdym stylu wnętrza, od minimalistycznego po scandi. Panele czy obrazu z mchu pasują do bieli, szarości, drewna, kamienia i wprowadzają niesamowity klimat do wnętrza.

Gdzie w domu najlepiej założyć ścianę z mchu - podpowiedzi i inspiracje

Czym jest ściana z mchu? Jak zrobić taką ozdobę do wnętrza? Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest jego prostota i naturalność jednocześnie. Mech dekoracyjny występuje najczęściej w formie gotowych paneli. Różne gatunki mchu zbiera się ręcznie, a następnie oczyszcza z igieł, szyszek, nasion, liści. Oczyszczony mech pozostaje w swoim naturalnym kolorze, ale można też poddać go barwieniu. Mech się stabilizuje, czyli traktuje specjalnymi substancjami, które wzmacniają roślinę i czynią ją odporną na warunki panujące w domach. 
Następnie mech przykleja się do różnych rodzajów płyt, np. MDF czy korkowej. W takiej postaci najczęściej trafia do naszego domu.
Gdzie warto zamontować mech we wnętrzu? Warto wiedzieć, że mech w każdej postaci nie lubi mocnego światła ani wysokich temperatur. Będzie się najlepiej sprawdzał w pomieszczeniach, które nie są narażone na silne nasłonecznienie – w przedpokoju, w jadalni czy salonie, zwłaszcza jeśli są zaprojektowane od strony ciemniejszej, wschodniej czy północnej. Na pewno należy unikać montowaniu mchu na ścianie pomieszczeń od południowej czy zachodniej strony. 
Pamiętaj też, że mech i porosty kochają wilgoć. Z tego powodu doskonałym rozwiązaniem jest mech w łazience. Niestraszna mu para wodna i brak dziennego światła. Mech do łazienki jest więc świetną alternatywą dla żywych roślin, które są trudniejsze w pielęgnacji.  Unikaj montowania mchu porostu na ścianę w kuchni. Opary kuchenne i tłuszcze mogą mu szkodzić.

B5 biały

Jak zamontować mech na ścianie?

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze mchu jako dekoracji, dowiedz się, jakie są popularne rodzaje mchu na ścianę i cena tego rozwiązania. 

  • Chrobotek reniferowy, zwany też mchem skandynawskim lub mchem islandzkim. W rzeczywistości to porost, który występuje w górach i lasach dalekiej Skandynawii oraz na terenach podbiegunowych. Żywią się     nim renifery. Chrobotek jest miękki i przyjemny w dotyku, ma przy tym bardzo efektowną strukturę. Wyróżnia się odpornością. W naturze jest szarawy, dlatego do wnętrz często barwi się go na intensywną zieleń. Warto wiedzieć, że chrobotek jest naturalnym wskaźnikiem właściwej wilgotności powietrza – gdy ta spada poniżej 40%, chrobotek zmienia swoją strukturę i traci miękkość.
  • Mech gąbczasty – kolejny popularny rodzaj mchu do domu. Inaczej zwany mchem poduszkowym. Tworzy efektowne trójwymiarowej wzory i wybrzuszenia, jest też tańszy niż chrobotek. Świetny mech dekoracyjny – opinie na jego temat są zwykle pozytywne!
  • Mech płaski – najbardziej przypominający mech, który możesz znaleźć w lesie. Płaska struktura jest łatwa do utrzymania w czystości, a do tego doskonale pasuje do aranżacji w stylu skandynawskim.

Ile kosztuje mech na ścianę? W zależności od rodzaju mchu koszt metra kwadratowego ściany z mchu może wynieść od kilkuset do nawet 2000 zł. Cena obrazu z mchu zależy od jego wielkości i jakości wykonania – zwykle jest to kilkaset złotych. 

Technika montaż mchu na ścianie zależy od wybranej przez Ciebie formy tej dekoracji. Jak zrobić panele z mchu? To gotowe elementy, które przyjeżdżają do wnętrza w postaci ram do wieszania lub montowania na ścianie. Mchem możesz ozdobić całą ścianę lub tylko jej część. Gotowe panele najczęściej montuje się do ściany z wykorzystaniem kleju montażowego. Warto wiedzieć, że powierzchnia ściany musi być oczyszczona i zagruntowana. Sam montaż mchu jest jednak na tyle łatwy, że wykonasz go samodzielnie. 

Popularne pomysły to także napis z mchu albo obraz w wersji płaskiej lub trójwymiarowej. Różne rodzaje mchu można też mieszać, tworząc trójwymiarowe kompozycje. Jeśli kupujesz mech w postaci obrazu w ramie, wystarczy tylko powiesić go na ścianie tak jak każdy inny obraz. 

Jak dobrać kolory ścian i innych elementów wnętrza, aby pasowały do mchu chrobotka lub innego? Dobry pomysł to „ciemne kolory ścian” (link wew: Ciemne kolory ścian - jak wkomponować je do swojego mieszkania). Dzięki temu rozjaśnisz nieco ciemny odcień ściany. Mech oraz ciemna ściana to gotowy przepis na „styl industrialny we wnętrzach” (link wewn: Styl industrialny - co to jest i do jakiego wnętrza pasuje?). Najbezpieczniejszym wyborem dla mchu są jednak jasne, neutralne kolory ścian. Mech doda charakteru w „salonie w kolorze écru” (link wewn: Salon w kolorze écru - aranżacje pokoju dziennego w jasnych odcieniach), w salonie urządzonym w bieli i kolorach ziemi. 

Pielęgnacja mchu na ścianie - jak dbać o ścianę z mchu w domu?

Jedną z największych zalet mchu we wnętrzach jest to, że niemal nie potrzebuje on żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jedyne, o co musisz się zatroszczyć, to właściwa wilgotność powietrza. Powinna ona wynosić od 40 do 60%. Najlepiej zainstalować więc nawilżacz powietrza.

Oprócz tego pamiętaj, aby mchu nie polewać wodą, nie skubać go, nie zdrapywać ze ściany, ponieważ może od niej odpaść. Unikaj również montażu ściany z mchu w pobliżu grzejnika i kominka.

Mech na ścianie to znakomity pomysł do wnętrz. Nada przestrzeni wyjątkowy charakter i wprowadzi naturę do domu. Podoba Ci się takie rozwiązanie? Koniecznie daj nam znać! 
Zobacz też inne nasze artykuły o modnych trendach i stylach we wnętrzach, takich jak „styl art deco we wnętrzach" (link wewn: Styl art deco - czym się charakteryzuje?).

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • cr29.jpg

    Inspiracja

    Jak wybrać kolor ścian do ciemnych mebli w salonie?

    Jedną z zalet ciemnych mebli jest to, że wprowadzają do pomieszczenia intrygującą atmosferę, dodając przestrzeni ciepła, głębi i elegancji. Jaki kolor farby do ścian będzie pasował do ciemnego wyposażenia? Zobacz propozycje idealnych połączeń kolorystycznych w salonie z meblami w nasyconym odcieniu.

    dalej
  • beton na ścianie za łóżkiem w sypialni z szafą min.jpg

    Inspiracja

    Beton na ścianie za łóżkiem w sypialni - inspiracje

    Beton kojarzony najczęściej z przemysłową architekturą przestrzeni miejskiej wszedł do wnętrz domów mieszkalnych i na dobre się tu rozgościł. Wniósł do pomieszczeń ciekawą teksturę wykończenia ścian, podłóg, mebli czy akcesoriów dekoracyjnych, pojawiając się w nieoczekiwanych miejscach. Zobacz inspiracje betonowej ściany w sypialni.

    dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść