text.skipToContent text.skipToNavigation

Sztuka dobierania kolorów. Praktyczne wskazówki

Niezwykle pozytywny wpływ na to, jak wygląda i jak odczuwa się przestrzeń, może mieć zmiana koloru pomieszczenia. Zdarza sie jednak, że wybór odpowiedniej barwy okazuje się być niezwykle trudnym zadaniem. Nietrafiony kolor jest błędem, któremu łatwo zaradzić – wystarczy ścianę pomalować od nowa, jednak najczęściej, mimo wszystko, korzystamy z najbezpieczniejszych opcji, by po pierwszym razie mieć remont z głowy. Kolory pokryć ściennych, jak wszystko, mają tendencję do naśladowania trendów. Ulegamy im, zapominając czasem zupełnie o tym, co nam się podoba i dzięki jakim barwom poczujemy się naprawdę jak w domu. Klucz do sukcesu? Wybierz kolory, jakie lubisz i umiejętnie nimi operuj. Poniżej kilka wskazówek.

Kontrasty

Planując remont pokoju, możesz rozważyć kolorystyczny kontrast. Mogą być one skontrastowane pod względem samego odcienia, poziomu jasności, czy temperatury. Im większa odległość pomiędzy barwami na kole kolorów, tym większy mamy kontrast. Najlepszym przykładem jest zestawienie czerni z bielą lub trzech kolorów podstawowych: żółtego, czerwonego i niebieskiego. Jeśli lubisz klasyczne rozwiązania kolorystyczne, jesteś prawdziwym fanem bieli, ale chciałbyś jednak odrobinę zaszaleć i wprowadzić ciekawy element do przestrzeni, proponujemy Ci stworzenie skontrastowanej, czarno-białej przestrzeni. Wnętrza, które są dobrze zaprojektowane, z dbałością o równowagę pomiędzy dwoma skrajnościami barwnymi, tworzą harmonijny wygląd bez poczucia przytłoczenia. Dokładnie tak, jak w przypadku naszej aranżacji, w której użyliśmy ceramicznej farby do wnętrzMAGNAT CERAMIC w odcieniu C45 Biały. Czarna, drewniana konstrukcja stanowi tu fantastyczne obramowanie delikatnych odcieni bieli ścian i pozostałych elementów wystroju wnętrza.
MAGNAT Ceramic biały C45 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic biały C45 2,5L

124,99 zł

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

C30 Srebrzysty Granit

Barwy uzupełniające

Już dawno porzucono konieczność malowania wszystkich ścian pomieszczenia tylko jednym kolorem. Jeśli sam uważasz, że pokoje pokryte jedną barwą wydają się nudne, ale nie wiesz jakie zestawienie kolorystyczne ożywiłoby przestrzeń bez niepotrzebnej wpadki, proponujemy trzymać się jednego, ulubionego koloru, ale korzystać z różnych jego odcieni. Taki zabieg uplastycznia przestrzeń i sprawia, że staje się ona ciekawsza. Barwy uzupełniające manipulują światłem w pomieszczeniu i intrygują. To niby jeden kolor, a jednak nie do końca. W naszej propozycji użyliśmy ceramicznej farby do wnętrz MAGNAT CERAMIC o odcieniach C30 Srebrzysty Granit i C31 Grafitowy Marmur.

C53 Jaspis Picasso

Barwy uzupełniające

Oprócz kryterium koloru, drugim czynnikiem wpływającym na wybór pokrycia ścian jest faktura, którą możemy uzyskać. Struktury dekoracyjne są świetną alternatywą dla zwykłych farb, ponieważ tworzą ciekawe, trójwymiarowe formy imitujące kamień, beton, starodawne tynki, stiuki, czy marmury nawiązujące do starożytnego świata architektury. Dzięki nim możemy uzyskać we wnętrzach imponujące rezultaty. Tynki dekoracyjne do idealny wybór dla tych, którzy szukają oryginalnych rozwiązań. Nadają się do pomieszczeń o wyrafinowanym i eleganckim charakterze. Zarówno do podkreślenia stylu klasycznego jak i do dodania charakteru przestrzeniom nowoczesnym. Szczególnie dobrze komponują się z korespondującymi z nimi kolorystycznie farbami ściennymi. W prezentowanej aranżacji zastosowaliśmy drobnoziarnisty, zabarwiony tynk mineralny Beton MAGNAT Style w połączeniu z farbą ceramiczną MAGNAT CERAMIC w odcieniu C53 Jaspis Picasso.

Mat i połysk

Kolor i faktura to nie jedyne ważne zmienne przy wyborze pokrycia ścian. Istotne jest również wykończenie farb nadające ścianie matowy lub połyskujący wygląd. Farby satynowe i połyskujące nadają ścianom lekkości. Są trwałe, odporne na szorowanie i wilgoć. Najlepiej nadają się do kuchni, łazienek i korytarzy. Matowe farby zapewniają ścianom gładką, subtelną powierzchnię, nie dając wrażenia połysku po wyschnięciu, ponieważ pochłaniają światło. Matowe wykończenie oraz pokrycie wszelkich niedoskonałości sprawia, że farba taka doskonale pasuje na sufity, a także do ścian w sypialni, jadalni i salonu. Dlatego do wykończenia naszego salonu wykorzystalismy lateksową, antyrefleksyjną, głęboko matową farbę dedykowaną do malowania sufitów MAGNAT ULTRA MATT. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zwykłą farbę, czy na strukturę dekoracyjną, czy wybierzesz farbę matową, czy z połyskiem - wybierz swój ulubiony kolor, taki który najbardziej do Ciebie pasuje. Tylko wtedy będziesz miał pewność, że po skończonym remoncie będziesz czuł się jak u siebie w domu.
Magnat Ultra matt biały 10L

Produkt, którym wykonano inspirację

Magnat Ultra matt biały 10L

156,99 zł

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • Aranżacja domowego biura na poddaszu - porady i inspiracje.jpg

    Inspiracja

    Aranżacja domowego biura na poddaszu - porady i inspiracje

    Rozwój technologii spowodował, że coraz częściej nasze życie zawodowe przenosimy do domu i korzystamy z możliwości pracy zdalnej. Potrzebna jest do tego odpowiednio zaaranżowana przestrzeń. Gdzie znaleźć spokojne miejsce? Wejdź na strych! Zobacz, jak urządzić funkcjonalne, nowoczesne domowe biuro na poddaszu.

    dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść