Ściana jak tablica dzięki farbie tablicowej
Najmodniejszy kolor ścian, który od kilku sezonów święci triumfy popularności? Oczywiście czarny! Czarny jak szkolna tablica!
Powierzchnia ściany pomalowana farbą tablicową może pełnić funkcję notatnika w domu czy biurze. Dzięki niej w kuchni stworzymy miejsce na codzienne listy zakupów, przepisy ulubionych potraw, przypomnienia o ważnych sprawach dla domowników. W pokoju dziecka lub nastolatki ściana taka może się stać miejscem rozwijania umiejętności plastycznych. Uczniowie zaś z pewnością wykorzystają ją do powtórki trudniejszych słówek z angielskiego czy wzorów z fizyki. Ściana pomalowana czarną farbą tablicową niezwykle efektownie wygląda także w sypialni, szczególnie na ścianie, na której znajduje się zagłówek łóżka. Doskonale sprawdza się także w biurach i salach konferencyjnych, gdzie pomalowane nią powierzchnie są idealnym miejscem dla rysunków, notatek czy wykresów.


Przygotowanie powierzchni
Zaczynamy od sprawdzenia czy powierzchnia jest czysta i sucha. Usuwamy kurz, brud, tłuste plamy, rdzę, łuszczące się powłoki malarskie i luźne fragmenty podłoża. Nierówności wyrównujemy, a spękania uzupełniamy. W razie potrzeby (np. w przypadku niemalowanych wcześniej ścian) stosujemy lateksową farbę gruntującą MAGNAT Primer.
Malowanie
W zależności od pożądanego efektu sięgamy po MAGNAT Magnetyczna Farba Tablicowa lub MAGNAT Farba Tablicowa. Dokładnie mieszamy i nie rozcieńczamy wodą. Farbę nanosimy wałkiem do wyrobów akrylowych, gdyż nie będzie on tworzył na ścianie struktury. Malujemy starannie, równomiernie nakładając taką samą ilość farby. Ruchy wykonujemy w jednym kierunku. W przypadku magnetycznej farby tablicowej nanosimy 3-4 warstwy minimum 3 godziny po wyschnięciu poprzedniej warstwy. Jeśli wybraliśmy farbę tablicową, wystarczą dwie warstwy: drugą nakładamy 2 godziny po wyschnięciu pierwszej. Ściana jest w pełni gotowa do użytkowania po upływie tygodnia.
Jeśli nie ściana to:
• etykiety na butelkach lub słoikach do opisania przetworów;
• drewniane tabliczki do oznaczania doniczek z ziołami i roślinami;
• fronty szafek kuchennych lub szuflady komody w pokoju dziecięcym z oznaczeniem ich zawartości;
• minitabliczki w drewnianych ramach do wpisywania codziennego menu lub krótkich informacji dla domowników.
Zapiski i notatki
Farba magnetyczna pozwala przygotować powierzchnię przyciągającą magnesy neodymowe oraz umożliwiającą pisanie po niej miękką kredą, która nie będzie rysować. Dzięki temu możemy dekorować ściany i meble zdjęciami i notatkami, unikając stosowania pinezek, kleju czy taśmy, które mogłyby zniszczyć malowane miejsca. Farba tablicowa natomiast pozwala na dowolną ilość malowania kredą i ścierania powierzchni.
Kaligrafia
Jeśli marzy wam się przepiękna typografia na ścianie lub tablicy, a nie macie zdolności manualnych, warto sięgnąć po szablon, który możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy zaprojektować napis w wordzie lub programie graficznym i wydrukować napis w odbiciu lustrzanym. Następnie wyciąć litery nożykiem, przyłożyć do ściany i odrysować wzór.
Czysta ściana
Aby usunąć rysunki i napisy, powierzchnię ściany przecieramy wilgotną ściereczką z mikrofibry lub delikatną gąbeczką. Czynność powtarzamy parokrotnie, za każdym razem dokładnie płucząc ściereczkę. Na koniec warto przetrzeć ścianę na sucho, aby mieć pewność, że nie będzie smug i zacieków.
![]() | Artykuł pochodzi z Dekoratorium Magazyn Wydanie specjalne 1 (3) (2017). Więcej inspirujących porad i fotografii na stronie www.dekoratorium.com |