text.skipToContent text.skipToNavigation

Jak uzyskać efekt marmuru na powierzchni ściany?

Marmur jest kamieniem, który wprowadza elegancję i design do każdego wnętrza. Jest jednak drogi i może sprawiać problemy podczas montażu, zwłaszcza w przypadku instalacji na ścianie. Istnieje jednak tańsza, a równie efektowna alternatywa dla tego kamienia. Efekt marmuru na ścianie uzyskamy stosując tynk strukturalny Marmur Klasyczny MAGNAT Style. Marmur Klasyczny MAGNAT Style to struktura dekoracyjna imitująca powierzchnię naturalnego, nieoszlifowanego kamienia. Drobnoziarnista masa na bazie akrylu pozwala na uzyskanie różnych efektów końcowych w zależności od sposobu aplikacji. Przeznaczona do tworzenia powłok dekoracyjnych wewnątrz pomieszczeń, idealnie wpasowuje się w aranżację wnętrza w dowolnym stylu – zarówno klasycznym jak i nowoczesnym. Do wykonania dekoracji potrzebne będą: - Farba Podkładowa MAGNAT Style, - Marmur Klasyczny MAGNAT Style, - Lakier Rustykalny MAGNAT Style, - Pigment Barwiący MAGNAT Style, - stalowa paca, - paca gąbkowa.

Przygotowanie podłoża

Bardzo istotne przed aplikacją dekoracji jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być ono trwałe, suche oraz wolne od brudu, kurzu, resztek olejów i klejów. Zarówno podłoże nowe, jak i odnawiane pokrywamy jedną warstwą Farby Podkładowej MAGNAT Style. Produkt nanosimy na powierzchnię za pomocą wałka. Aplikacja produktu zapewni lepszą przyczepność nakładanych później warstw dekoracyjnych. Czas schnięcia Farby Podkładowej MAGNAT Style wynosi 2 godziny.

Nakładanie warstwy Marmuru Klasycznego

Kiedy podłoże jest suche, możemy położyć wyrób dekoracyjny. Marmur Klasyczny MAGNAT Style jest produktem gotowym do użycia. Konsystencja wyrobu charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do powierzchni oraz do narzędzi, co ma wpływ na przebieg aplikacji. Produkt nakładamy za pomocą stalowej pacy, tworząc z góry założony wzór. Należy pamiętać, że warstwa nie może być grubsza niż 5mm. Czas, w którym możemy dokonać zmiany lub korekty wzoru wynosi maksymalnie 20 minut. W celu uzyskania jednolitej powierzchni podczas nakładania produktu zaleca się wykonywanie dekoracji na jednej płaszczyźnie bez przerwy. Bardzo ważne jest także, aby łączenie kolejnych fragmentów odbywało się na mokro. W ten sposób przygotowaną powłokę pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia, na minimum 12 godzin.

Barwienie powierzchni

Chcąc uzyskać pełen efekt dekoracyjny w wybranym kolorze powstałą strukturę należy pokryć zabarwionym Lakierem Rustykalnym. W tym celu do Lakieru Rustykalnego dodajemy Pigment Barwiący MAGNAT Style. Po wyciśnięciu całej zawartości tubki, całość dokładnie mieszamy. W przypadku barwienia na ten sam kolor kilku opakowań produktu w celu zapewnienia jednolitego efektu kolorystycznego przeznaczone do barwienia produkty należy kolorować razem w jednym pojemniku zbiorczym. Przygotowujemy również dodatkowe naczynie z czystą wodą i pacę gąbkową, którą będziemy zwilżać w wodzie. Przystępując do barwienia uzyskanej struktury warto wziąć pod uwagę wielkość powierzchni, łatwość dostępu do podłoża, zakres temperatur i wilgotność powietrza. W zależności od nich należy zorganizować pracę tak, by sprawnie i jednolicie zabarwić całą powierzchnię. Zanim przystąpimy do barwienia, musimy bardzo delikatnie przeszlifować całą powierzchnię. Ułatwi to poślizg pacy gąbkowej i usunięcie ostrych fragmentów struktury. Lakier nakładamy za pomocą wałka, natomiast jego rozcieranie i usuwanie nadmiaru wykonujemy zwilżoną pacą gąbkową. Barwienie powierzchni powinnyśmy wykonywać na mniejszych fragmentach – do 1m² powierzchni. Pozwoli to nam na częste przecieranie lakieru. Bardzo ważne jest, aby barwienie jednej płaszczyzny wykonywać bez przerw, łącząc kolejne jej fragmenty na mokro. W celu usprawnienia prac na większych powierzchniach, nakładamy zabarwiony lakier wałkiem z wykorzystaniem kija malarskiego. Czynność wykonujemy na powierzchni do 4-5m². Następnie pacą gąbkową rozcieramy nałożony lakier. Dekorowanie kolejnych fragmentów także wykonujemy na mokro. Czas schnięcia lakieru wynosi 1 godzinę. Po 3 dniach powierzchnia jest odporna na zmywanie i szorowanie na mokro. Wykonana dekoracja będzie wspaniale dopełniać aranżację każdego wnętrza. A właściwości użytkowe struktury Marmur Klasyczny MAGNAT Style pozwolą z łatwością utrzymywać ją w czystości przez bardzo długi czas.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • Porada

  Formaldehyd a nasze samopoczucie

  Formaldehyd znajduje się w każdym domu dlatego bardzo często jesteśmy narażeni na jego działanie. – To gaz o ostrej, przenikliwej woni, który jest bardzo niebezpieczny dla ludzi. W małych stężeniach jest tolerowany przez organizm człowieka, ale w pomieszczeniach, w których przebywamy może osiągnąć stężenie, które okaże się dla nas bardzo niebezpieczne – tłumaczy prof. dr hab. inż. Adam Grochowalski, Kierownik Laboratorium Analiz Śladowych w Zakładzie Chemii Analitycznej Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej Politechniki Krakowskiej.

  dalej
 • Porada

  Malowanie ścian, czyli jak prawidłowo stosować farby strukturalne

  Malowanie ścian to prosty i szybki sposób na zmianę aranżacji wnętrza. Chcąc stworzyć oryginalne i stylowe miejsce, warto zdecydować się na farby strukturalne. Dzięki nim uzyskamy niezwykle ciekawe efekty dekoracyjne i nadamy pomieszczeniu niepowtarzalny charakter. Podpowiadamy, jak prawidłowo pomalować ściany farbą strukturalną na przykładzie farby Glinka Wenecka MAGNAT Style.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść