text.skipToContent text.skipToNavigation

Jak wybrać kolor farb do wnętrza w stylu rustykalnym? – porady eksperta

Wnętrza zaaranżowane w stylu rustykalnym powinny spełniać kilka podstawowych cech, które go definiują. Jedną z nich jest stosowanie typowo rustykalnych kolorów. Nie za bardzo wiesz, o czym mowa? Sprawdź co na ten temat sądzi nasz ekspert.

Jak stworzyć wnętrza utrzymane w stylu rustykalnym?

Styl rustykalny charakteryzuje się spokojem, prostotą i naturalnością. Bezpośrednio nawiązuje do wnętrza wiejskiej chaty, w której większość przedmiotów jest wykonana własnoręcznie. Nie ma tu miejsca na wymyślne, futurystyczne kształty czy krzykliwe kolory. Wnętrze w stylu rustykalnym jest  jasne, przyjazne i stworzone z umiarem. Tu drewniane meble, malowane deski i proste formy same w sobie są już ozdobą. Nie przesadzaj też z kolorami, bowiem styl rustykalny to jasne i przejrzyste wnętrza z przewagą bieli. Wystarczy więc, że zastosujesz farbę MAGNAT Ceramic Care w kolorze A1 Szlachetna Biel. Pamiętaj, pomimo że styl rustykalny jednoznacznie nawiązuje do życia wiejskiego, w żadnym wypadku nie jest przypisany jedynie wsi. To nie miejsce go określa, a poczucie określonej estetyki.
MAGNAT Care szlachetna biel A1 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Care szlachetna biel A1 2,5L

 MAGNAT Ceramic CARE – to farba, która dba o Ciebie. Oczyszcza powietrze z formaldehydu, posiada antystatyczną oraz odporną na rozwój bakterii powłokę. Jest ceramiczna i plamoodporna. Idealna do pomieszczeń, w których spędzamy dużą ilość czasu.

CR18 Zjawiskowy Jassonit

Rustykalne kolory, jak poznać?

Z tym nie powinnaś mieć najmniejszego problemu. Paleta barw jest tu jasno określona i niezbyt rozbudowana. To najczęściej ciepłe, przyjazne kolory, które nie absorbują zbyt mocno i pozwalają odpocząć. W stylu rustykalnym dominuje biel, beż i kolory ziemi – każda forma brązu. Inne kolory także się pojawiają, ale zawsze są to stonowane odcienie. We wnętrzach rustykalnych nie ma raczej miejsca na mocne, nasycone czerwienie, róże czy fiolety. Jeśli jednak bardzo chcesz je wykorzystać, możesz wprowadzić elementy wzornictwa ludowego, które najczęściej jest bardzo kolorowe lub po prostu żywe kwiaty. Musisz jednak uważać, żeby nie przesadzić. Kolory stylu rustykalnego są przecież naturalne. Odnajdziesz je w serii farb MAGNAT Creative. Doskonałym przykładem jest chociażby kolor CR18 Zjawiskowy Jassonit.

Materiały pasujące do stylu rustykalnego

Styl rustykalny wykorzystuje też bardzo konkretne dodatki. W takich wnętrzach bardzo często pojawia się naturalne drewno. Charakterystyczne są podłogi z bielonych desek z uwydatnionym usłojeniem. Proste meble z mocnymi przetarciami i postarzonymi kolorami. Ważną rolę odgrywa również naturalna cegła, w której wykonuje się całe ściany. Te najczęściej są jedynie malowane na biało. Doskonałym wyborem do realizacji takiej ściany będzie farba z kolekcji MAGNAT Creative w kolorze CR8 Niewinna Biel. Poza drewnem i kamieniem często pojawiają się też miedziane dodatki czy typowe dla wiejskiej chaty pasiaste chodniki i ozdobne makatki.
MAGNAT Creative niewinna biel CR8 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Creative niewinna biel CR8 2,5L

84,99 zł

A3 Szklisty Topaz

Klimatyczna kuchnia

Kuchnia w stylu rustykalnym to miejsce bardzo szczególne. Nikogo nie powinno to dziwić, w końcu kuchnia w wiejskiej chacie zawsze stanowiła bezdyskusyjne centrum życia rodziny. Tu masz naprawdę szerokie pole do popisu, bowiem rynek oferuje niezliczoną ilość mebli rustykalnych. To najczęściej proste, drewniane formy z solidnymi blatami. Bardzo dobrze w takiej kuchni będą wyglądały meble przecierane, stylizowane na stare. Możesz spróbować wykonać taki mebel sama. Nic tak nie cieszy oka, jak  własnoręcznie wykonany element wystroju wnętrza. Zacznij jednak od ścian. Te warto pomalować farbą MAGNAT Ceramic Care w kolorze A3 Szklisty Topaz. Dodatkowo rustykalnego klimatu w kuchni dodadzą prawdziwe piece kaflowe czy stare kuchnie węglowe.

Przepis na rustykalną łazienkę

Rustykalna łazienka też urzeka swoją naturalnością i prostotą. Podstawą takiego wnętrza jest najczęściej solidna, wolnostojąca wanna. Do tego wszechobecna biel, ciepłe, drewniane meble i dodatki. Wszystko oczywiście w wersji stylizowanej na starą łaźnię. Doskonałym rozwiązaniem jest tu podział ścian na dwie części i wprowadzenie łagodnego odcienia koloru niebieskiego. Uzyskasz go stosując farbę MAGNAT Ceramic Care w kolorze A4 Turkusowy Akwamaryn.
MAGNAT Care turkusowy akwamaryn A4 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Care turkusowy akwamaryn A4 2,5L

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • Inspiracja

    Oświetlenie a kolory ścian

    dalej
  • Inspiracja

    Salon w stylu industrialnym - jak uzyskać strukturę betonu na ścianie?

    dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść