text.skipToContent text.skipToNavigation

Łososiowy kolor ścian − z jakim kolorem najlepiej go łączyć

Łososiowy to kolor, który można lubić lub szczerze go nie znosić. Niektórym kojarzy się z latami 90., gdzie hojnie gościł na ścianach naszych domów. Inni odkrywają go na nowo jako energetyczny, świeży i niepowtarzalny kolor ścian, mebli czy dodatków.

Z artykułu dowiesz się, czym wyróżnia się kolor łososiowy na ścianie oraz o czym wiedzieć, zanim wybierzesz go jako barwę Twojego salonu, sypialni czy innego pomieszczenia. Pokażemy także różne odsłony koloru łososiowego – z jakim kolorem go łączyć i jak dopasować do stylu wnętrza.

Łososiowy kolor – co warto o nim wiedzieć? Odcienie koloru łososiowego

W tonacji kolorów łososiowy znajduje się gdzieś pomiędzy różem a pomarańczem. Gdzie dokładnie? Jak to z kolorami bywa, rzecz nie jest wcale taka prosta, bo barwa ta może mieć wiele subtelnych odcieni i różnych tonów. Może być bardziej zbliżona do różu lub wręcz przeciwnie – sięgać w stronę pomarańczowych odcieni jak morelowy czy brzoskwiniowy. 
Jeśli dodasz do koloru łososiowego więcej bieli, otrzymasz pastelowy, lekki i świeży odcień. Jeśli wolisz wyraźniejsze akcenty – czeka na Ciebie mocny łososiowy, który dodaje energii jako jeden z kolorów neonowych.
Niezależnie od tego, którą wersję łososiowego wybierzesz, warto się dowiedzieć, do jakich wnętrz pasuje ten kolor i czym się wyróżnia. 
Łososiowy to kolor ciepły. Sprawia, że wnętrza wydają się przytulne, ale może zmniejszać je optycznie. Jako kolor pastelowy działa na nas pozytywnie – poprawia humor i dodaje energii oraz odpręża. Kojarzy się z wiosną, świeżością, młodością, owocami i jedzeniem. Jako barwa ciepła z gamy pomarańczy poprawia apetyt i często spotyka się go w barach, restauracjach i kawiarniach. 
Kolor łososiowy najlepiej wygląda w dobrze doświetlonych pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na wschód lub południe. Przy oknach z ekspozycją zachodnią musisz brać pod uwagę, że popołudniowe i zachodzące słońce będzie jeszcze dodawać ścianom w łososiowym kolorze ciepła i „zaogniać” odcień. Warto dobrać do niego oświetlenie z żarówkami o ciepłej barwie, która wydobędzie jego urodę. 
MAGNAT Ceramic wyszuka aragonit C25 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic wyszuka aragonit C25 2,5L

124,99 zł

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

Kolor łososiowy – z czym go łączyć, a z czym niekoniecznie?

Łososiowy kolor ścian nieodmiennie kojarzy się ze śródziemnomorskim krajobrazem i wakacjami w dalekich krajach. Właśnie z tego powodu będzie bardzo dobrym wyborem do wnętrz w stylu południowym – toskańskich, marokańskim czy meksykańskim. Ponieważ używano go często w minionych dekadach, widuje się piękne projekty ze ścianami w kolorze łososiowym i wnętrzami w stylu lat. 50., 60. czy 70. 
Z jakim kolorem łączyć łososiowy? Pierwsze skojarzenie to przyprawy – słodka papryka, prażony migdał, curry, kolorowy pieprz. Dobry trop to także słony karmel czy aromatyczne kakao. Takie zestawienie kolorów pozwoli Ci stworzyć ciepły południowy klimat. Dodaj egzotyczne plecionki, drewniane meble, ręcznie tkane dywaniki i etniczne dodatki, a urządzisz piękny pokój czy sypialnię w klimacie dalekich krajów czy modnym stylu boho.
Jeśli chcesz zgasić nieco i stonować farbę w kolorze łososiowym na ścianie, dobierz do niej meble, dodatki i inne elementy wyposażenia w szarościach.
Szara sofa lub narożnik w salonie, szare łóżko tapicerowane w sypialni, szare zasłony, dywan w kolorze gołębim – wszystko to zmniejsza „siłę rażenia” ciepłego łososiowego koloru i dodaje mu subtelnego wdzięku. Podobnie działają też beże i inne kolory ziemi jak taupe czy piaskowy. 

MAGNAT Ceramic Care w kolorze A57 malowniczy agat (jasna ściana) i A18 odważny onyks (ciemna ściana) 

A57 malowiniczy agat

C26 koralowa laguna

Polecane i odradzane zestawienia z kolorem łososiowym na ścianie

Inny dobry trop to zestawienie koloru łososiowego z bielą i czernią. Biel odświeża i rozjaśnia łososiowy, sprawia też, że wydaje się lekki i bardziej wiosenny. Z kolei czarne akcenty dodają łososiowej barwie charakteru, elegancji i wyrafinowania. 
Dla tych, którzy we wnętrzach cenią odważne rozwiązania, proponujemy zestawienie koloru łososiowego z odrobiną błękitu i innych odcieni niebieskiego. Są do ciepłej łososiowej barwy totalnym kontrastem, ale jeśli znasz się na aranżacji wnętrz, możesz w ten sposób wyczarować piękną modernistyczną lub eklektyczną przestrzeń. 
Jakie kolory nie są polecane do łososiowego? Mocne i czyste kolory podstawowe – czerwony, niebieski czy żółty. Intensywny pomarańczowy i trawiasty zielony – taka aranżacja stanie się zbyt chaotyczna i męcząca dla oczu. 

Eklektyczna jadalnia w pastelach. Ściana pomalowana farbą MAGNAT Ceramic w kolorze C26 koralowa laguna. 

Łososiowy kolor w salonie

Jak urządzić salon i jadalnię z łososiowymi akcentami? Pierwsza wskazówka to umiar – kolor łososiowy, nawet w swojej pastelowej i jasnej odsłonie, to mocny gracz we wnętrzu. Nie trzeba robić mu konkurencji, ale raczej wyciszyć i stonować. Służą do tego dodatki i elementy wyposażenia w ciepłym drewnie. Dzięki nim stworzysz piękną aranżację w stylu boho lub kolorowego scandi. 
Bardzo dobre towarzystwo do łososiowego koloru w salonie to pastele. Spokojne jasne szarości, łagodny błękit, delikatna mięta, pudrowy róż czy stonowany turkus sprawdzą się tu znakomicie. Zadbaj jednaj, aby pastele miały naprawdę jasny odcień i nie przesadzaj z ich ilością! 
W aranżacji na zdjęciu salon ze ścianą pomalowaną farbą MAGNAT Ceramic w kolorze C25 wyszukany aragonit wygląda lekko, świeżo i wiosennie. Odcień farby doskonale łączy się z pastelowymi dodatkami i pudrową sofą na drewnianych nóżkach. Fotel w kratę przykuwa wzrok i „buduje” atmosferę vintage. 

 Salon ze ścianą pomalowaną farbą MAGNAT Ceramic w kolorze C25 wyszukany aragonit
 

C25 wyszukany aragonit

C64 czarujący kwarc

Łososiowy kolor w jadalni

Z czym łączyć kolor łososiowy w jadalni? Proponujemy ciepłe odcienie bieli – waniliowy, śmietankowy, magnoliowy – oraz jasne, pudrowe róże. To gotowy przepis na wiosenną, świeżą i lekką jadalnię, idealną dla miłośników (czy raczej miłośniczek) stylu shabby chic, aranżacji angielskich, klasycznych, romantycznych. Ścianę w tej jadalni pomalowano farbą MAGNAT Ceramic w kolorze C64 czarujący kwarc, który także wpada mocno w róż. 

Jadalnia ze ścianą pomalowaną farbą MAGNAT Ceramic w kolorze C64 czarujący kwarc. 

Kolor łososiowy – farba na ścianie i dodatki najlepsze do sypialni

Z czym łączyć kolor łosiowy w sypialni? Pamiętaj, że to pomieszczenie, które służy do relaksu i odpoczynku. Warto je urządzić tak, by panowała w nim harmonia i atmosfera spokoju. Takie zadanie spełniają kolory i materiały naturalne, jasne, stonowane i łagodne. 
Jeśli chcesz pomalować ściany w sypialni w kolorze łososiowym, najlepiej wykończ w taki sposób jedną ze ścian, np. tę za łóżkiem. Pozostałe możesz pozostawić w bieli lub w bardzo jasnej, gołębiej szarości. Meble i wyposażenie takiej jadalni powinny mieć kolor biały, jasnoszary, beżowy lub odcień naturalnego drewna. 
Inna dobra (choć odważniejsza) opcja to zestawienie jasnego i pastelowego koloru łososiowego z ciemnym i nasyconym odcieniem. Może to być grafitowa szarość, głębinowy granat albo bardzo ciemna szmaragdowa zieleń jak w aranżacji na zdjęciu. Sypialnia będzie wyglądać nowocześnie i elegancko.

Kolor łososiowy jest odważny, radosny i pełen subtelnego wdzięku. Pięknie wygląda w sypialni, ale ozdobi też stylowy salon czy jadalnię. Łącz go w ciekawe zestawienia kolorystyczne z innymi barwami, baw się dodatkami i stylami. Kolory farb MAGNAT będą Ci sprzyjać!

MAGNAT Ceramic powabny diament C46 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic powabny diament C46 2,5L

124,99 zł

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • kolor łosiosiowy we wnętrzach - gdzie wykorzystac i z czym łączyć min.jpg

    Inspiracja

    Kolor łososiowy we wnętrzach - gdzie wykorzystać i z czym łączyć?

    Kolor łososiowy powstaje z połączenia barwy różowej z pomarańczową. W zależności od proporcji tych dwóch składników uzyskujemy cały wachlarz jego odcieni – od pomarańczy delikatnie muśniętej różem po ton bliski koralowi. Zobacz, jak kolor łososiowy prezentuje się na ścianie i z jakimi innymi barwami możesz go połączyć.

    dalej
  • cr17.jpg

    Inspiracja

    6 pomysłów na pastelowe kolory ścian

    Pastelowe kolory są neutralne i spokojne. Gdy pojawiają się w przestrzeni, powodują odprężenie i wprawiają w dobry nastrój. Dzięki temu, że są mniej nasycone niż kolory podstawowe i uzupełniające, wprowadzają do wnętrz lekkość, stonowanie i miękkość. Zobacz nasze pomysły na pastelowe kolory ścian.

    dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść