Biel to zdecydowanie najpopularniejszy i najchętniej wybierany kolor w aranżacji wnętrz. Lubimy go przede wszystkim na ścianach – nic dziwnego, jak żaden inny rozświetla, rozjaśnia i powiększa optycznie przestrzeń.
Biel może mieć jednak bardzo różne odcienie, od czystych i neutralnych po ciepłe i nostalgiczne. Jaki kolor bieli wybrać do salonu, jaki do sypialni? Czy w ciemnym pomieszczeniu lepiej sprawdzi się biel chłodna czy ciepła? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Pokażemy też sporo inspiracji z palety farb MAGNAT Ceramic i MAGNAT #kolorLove.
Odcienie bieli – nazwy i co warto o nich wiedzieć
Białe wnętrza są dziś wyjątkowo na topie. Powrót do odcieni bieli w aranżacji mieszkań nastąpił razem z modą na styl skandynawski i boho. To właśnie tu białe ściany są podstawą. Biel „lubi się” też z klasyką, stylem glamour czy shabby chic. Spotykamy ją także w modnym stylu hamptons czy nowojorskim.
Skąd tak duża popularność koloru białego, a co za tym idzie, także farb w odcieniach bieli? Biel jest najbardziej uniwersalną ze wszystkich barw. Jako kolor neutralny (spoza koła barw) pasuje do każdego innego odcienia. Dobrze wygląda w towarzystwie szarości, kolorów ziemi, czerni, zieleni, niebieskiego, granatu i pasteli. Znakomicie odnajdzie się w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, loftowym, skandynawskim, modern classic czy mid-century modern. Fantastycznie podkreśla naturalny charakter drewna, loftową stal i cegłę, minimalistyczne szkło czy nowoczesne materiały jak spieki kwarcowe.
Co więcej, biel, jak żaden inny kolor, powiększa optycznie wnętrza. Nada się więc do małych mieszkań, które rozjaśnia i sprawia, że wydają się przestronniejsze. Białe pomieszczenia wyglądają na nowe, świeże i czyste.
Warto poznać najpopularniejsze nazwy odcieni bieli, czyli kolorów z gamy off white. Oprócz klasycznej czystej bieli możesz się jeszcze spotkać z takimi kolorami jak alabastrowy, mleczny, porcelanowy, śmietankowy, waniliowy, perłowy, kolor kości słoniowej czy starej koronki. Każdy z nich jest ciepły lub chłodny, bardziej nowoczesny czy pasujący do stylów retro i klasyki.
C71 liliowy aragonit
Poznaj najciekawsze odcienie bieli MAGNAT Ceramic
- C1 biały diament - ciepły, świetlisty odcień białego, dla tych, którzy boją się, że czysta biel będzie zbyt sterylna i chłodna. Neutralny, elegancki kolor, idealny do nowoczesnych i klasycznych aranżacji. Ociepla wnętrze i sprawia, że ściany wydają się muśnięte słońcem.
- C13 kocie oko - ciepły, maślany odcień bieli, dzięki niemu wnętrza są przytulne i jasne. Powiększa optycznie, ale nie ochładza.Doskonały towarzysz do jasnego i ciemnego drewna, szczególnie pasuje do stylów klasycznych i tradycyjnych. Nadaje się nawet do pokojów, których okna wychodzą na północ.
- C46 powabny diament - elegancka, ciepła biel, wpadająca w łagodny róż. Na ścianach daje efekt delikatnej, świetlistej poświaty, sprawia, że wnętrza wydają się przytulne. Szczególnie pasuje do drewna, miedzi i złota.
- C71 liliowy aragonit - rozświetlający, elegancki, neutralny odcień koloru białego z gamy off white. Doskonały w zestawie z szarościami, zielenią, błękitem i granatem. Znakomicie powiększa optycznie przestrzeń.
- C77 biały granit - naturalny odcień chłodnej, kamiennej bieli. Dobry do nowoczesnych aranżacji, pasuje do srebrnych i lustrzanych dekoracji, szarości, drewna i pasteli.
- C78 tajemniczy kalcyt - biel o lekko kremowym, ciepłym odcieniu. Ociepla przestrzeń, dodaje przytulności, szczególnie polecany do złagodzenia szarości np. Betonu.
Chłodny odcień białego koloru na ścianie w skandynawskim salonie. Użyta farba to MAGNAT Ceramic w kolorze C71 liliowy aragonit.
Pomysły na biel – odcienie bieli farby MAGNAT #kolorLove
- KL01 kość słoniowa - kremowy odcień bieli, rozświetlający i ocieplający przestrzeń. Daje złudzenie słonecznego światła. Pięknie łączy się z klasycznym beżem, kolorami ziemi, pastelami.
- KL02 porcelanowa biel - neutralny kolor ani ciepły, ani chłodny, a więc uniwersalny. Nie daje wrażenia sterylności, ale powiększa optycznie i rozjaśnia. Pasuje do stylu naturalnego i materiałów jak drewno, kamień, wiklina, trawa morska, bambus.
- KL03 melonowa biel- daje ścianom ciepły, miękki, aksamitny wygląd, ma piaskowy, niemal wpadający w róż odcień. Najlepiej zestawiać ją z drewnem, miodowymi tonami i czerwieniami.
- KL04 szara biel - chłodny odcień bieli, nowoczesny i stonowany. Pasuje do szarości, chłodnych beży, ale także mocnych kolorów jak zieleń czy granat.
- KL06 biały uniwersalny, czysty odcień biel, najchętniej wybierany do nowoczesnych, minimalistycznych i loftowych wnętrz. Pasuje do otwartych wnętrz. Doskonale łączy się z kamieniem, betonem, stalą.
Nowoczesny salon w bieli. Na ścianach farba MAGNAT #kolorLove w kolorze KL04 szara biel.
KL04 szara biel
Ciepłe odcienie bieli vs chłodne odcienie koloru białego – które wybrać?
Jeśli masz małe mieszkanie, lepszym pomysłem będą chłodne biele – lepiej powiększają optycznie niż ciepłe barwy. Zimne odcienie wybierz też do otwartego, nowoczesnego mieszkania, w którym salon łączy się z kuchnią i jadalnią w jedną całość oraz do aranżacji w stylu minimalistycznym czy loftowym.
Ciepłe odcienie bieli pasują również do wnętrz w stylu dalekim od nowoczesności. Są popularnym wyborem w przypadku aranżacji w klimacie vintage, retro, mid-century modern czy paryskim. Możesz wybrać kolory wpadające w kremowy lub nawet w lekki, pastelowy róż. To nadal biel, ale łagodny, magnoliowy ton sprawi, że wydaje się ciepła, miękka, niemal aksamitna. Taki odcień na ścianie śmiało łącz z pudrowym różem, szmaragdową czy butelkową zielenią, granatem, brązem. Bardzo daleko mu od sterylności, z którą zwykle utożsamia się kolor biały na ścianach.
Pamiętaj, że ciepły kolor bieli trzeba wybrać także wtedy, gdy Twoje pomieszczenie jest słabo doświetlone. Chłodne tony sprawią, że wnętrze zszarzeje. Ciepłe – dadzą złudzenie słonecznego światła, bardzo potrzebne, zwłaszcza gdy okna pokoju wychodzą na północną lub wschodnią stronę.
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Inspiracja
Granat, brąz, złoto i biel – nieprzeciętny kwartet barw w efektownym salonie.
Marzysz o odważnym pokoju w ciemnych barwach, ale nie wiesz jak go zaaranżować? Dorota Szelągowska podpowiada jak to zrobić modnie i z klasą.
-
Inspiracja
Jaki kolor ścian pasuje do białej cegły?
Jeśli przed położeniem cegły na ścianie powstrzymuje Cię jedynie jej ognista, ruda barwa, zawsze możesz wybrać tę w białym kolorze. W ten sposób zamiast surowego wykończenia powierzchni, która mocno rzuca się w oczy, otrzymasz bardzo przytulny efekt. Zobacz, jak pomalować ściany sąsiadujące z białą cegłą, by stworzyć spójną, przyjemną przestrzeń.