text.skipToContent text.skipToNavigation

Odnawiamy ściany – farba głęboko matowa czy matowa z subtelnym połyskiem?

Jaki rodzaj farby sprawdzi się w domowych wnętrzach?

Minęło kilka lat od ostatniego remontu i nadszedł czas, aby odświeżyć pomieszczenia w naszym domu. Nie musimy jednak decydować się na generalny remont, aby gruntownie odmienić wnętrze. Wystarczy, że przemalujemy ściany na zupełnie inny kolor, a już w ten sposób osiągniemy zaskakujący efekt. Malowanie ścian wbrew pozorom nie jest zajęciem trudnym i wiele osób wykonuje je samodzielnie. Problemem może okazać się jednak wybór odpowiedniej farby. Najczęściej dylemat dotyczy wyboru pomiędzy farbą głęboko matową a farbą ceramiczną. O tym, którą z nich zakupimy, decydują takie kwestie jak estetyka, zmywalność oraz to, jakie pomieszczenie chcemy odnowić.
MAGNAT Ceramic srebrzysty gran C30 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic srebrzysty gran C30 2,5L

124,99 zł

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

MAGNAT Ceramic szmaragdowa toń C38 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Ceramic szmaragdowa toń C38 2,5L

124,99 zł

MAGNAT Ceramic to najwyższej jakości plamoodporna farba ceramiczna, odporna na szorowanie i wielokrotne zmywanie. Zapewnia doskonałe krycie i wydajność, nie chlapie podczas malowania.

Przede wszystkim estetyka

Kiedy wchodzimy do pokoju pierwsze, na co zwracamy uwagę to wygląd ścian. Kolor farby współgrający z meblami i dodatkami jest podstawą w aranżacji pomieszczenia. Przykłada się również uwagę do tego czy farba optycznie powiększa pomieszczenie, czy je pomniejsza. Farba ceramiczna MAGNAT CERAMIC - CERAMICZNA FARBA DO WNĘTRZ wydobywa głębię koloru, zwłaszcza wtedy, kiedy jest on ciemny. Powiększy zatem niewielkie pomieszczenie, dodając mu przestronności. Na dużych powierzchniach także prezentuje się bardzo dobrze. Ważne tylko jest, aby przed malowaniem odpowiednio przygotować podłoże. Ściana musi być gładka – w ten sposób kolor będzie się na niej pięknie prezentował. Alternatywą dla farby ceramicznej jest farba głęboko matowa. Produkt idealnie ukrywa wszelkie niedoskonałości powierzchni, dlatego możemy pomalować nią nawet stare ściany z ubytkami. Tego typu farba pięknie wygląda w dużych, przestronnych pomieszczeniach. Nie odbija ona jednak światła, dlatego może niekorzystnie wyglądać w małych wnętrzach, optycznie je pomniejszając.

C28 Kuszący Rubin

C9 Delikatny Bronzyt

Utrzymanie ściany w czystości

Bardzo ważną cechą farby, o której czasami zapominamy, jest jej utrzymanie w czystości. Farba ceramiczna posiada w swoim składzie wysoką zawartość żywicy, która tworzy na ścianie powłokę chroniącą przed zabrudzeniami. Dzięki temu łatwo usuniemy każdą plamę, a przy tym nie uszkodzimy powierzchni, ponieważ ceramiczna farba jest plamoodporna i odporna na dezynfektanty. Możemy ją zatem z powodzeniem użyć w pomieszczeniach narażonych na częste poplamienie. W tej kwestii farba głęboko matowa wypada znacznie gorzej. Jest mniej praktyczna i trudniej utrzymać ją w czystości. Każde zabrudzenie, które zmyjemy, pozostawi po sobie nieestetyczne przebarwienia i wybłyszczenia. Dlatego nie jest polecana do wnętrz, które są narażone na intensywną eksploatację.

Jaka farba do łazienki, a jaka do sypialni?

Znając właściwości obu rodzajów farb, możemy odpowiednio dopasować każdą z nich do różnych pomieszczeń w domu. Farba głęboko matowa lepiej sprawdzi się w dużych, przestronnych salonach, jadalniach i sypialniach. Bez względu na to, jaki kolor wybierzemy, stanie się ona tłem dla każdej aranżacji wnętrza. Dzięki temu, że ta farba nie odbija światła, będzie idealna do pomalowania sufitu oraz ścian z defektami, które skutecznie zamaskuje. Niewielkie pomieszczenia będą wyglądać na przestronniejsze, kiedy pokryjemy ściany farbą ceramiczną. Odbijając refleksy światła, powiększy ona wąskie korytarze i małe sypialnie. Dzięki plamoodporności sprawdzi się w znakomicie w przedpokojach, kuchniach i łazienkach, które narażone są na częste zabrudzenia oraz wilgoć, a także w loftowych salonach i jadalniach czy pokojach dla dzieci. Farba ceramiczna ułatwi czyszczenie powierzchni w tego typu pomieszczeniach, zachowując idealny kolor ścian.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • Inspiracja

  5 propozycji najlepszych palet barw w pokoju gościnnym

  Pokój dzienny. Tu wypoczywamy i przyjmujemy gości. Dlatego to właśnie pomieszczenie traktowane jest ze szczególną uwagą – oprócz funkcji wypoczynkowej pełni funkcje reprezentacyjne. Dobór kolorów w salonie zatem nie powinien być przypadkowy. Jakie barwy sprawdzą się tu najlepiej? Oto 5 najbardziej trafionych palet kolorystycznych.

  dalej
 • Inspiracja

  Domowa biblioteka

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść