text.skipToContent text.skipToNavigation

Oliwkowy kolor ścian − gdzie stosować i z czym go łączyć?

Jest stonowany, ale apetyczny. Łagodny, ale przykuwający wzrok. Chłodny, ale kojarzący się z ciepłymi wnętrzami w stylu boho czy rustykalnym. Oliwkowy kolor podbija serca miłośników przytulnych i pełnych charakteru wnętrz. Jak go stosować i z czym zestawiać? W jakich pomieszczeniach będzie najlepszym pomysłem? W naszym artykule odpowiemy na te pytania. Pokażemy też ciekawe inspiracje z farbą w kolorze oliwkowym na ścianie. Nasze propozycje to MAGNAT Ceramic Care i MAGNAT #kolorLove.

Oliwkowy kolor – co warto o nim wiedzieć? Kolor oliwkowy w psychologii barw

Oliwkowy to odcień zieleni, który łączy w sobie tony zielone i żółte oraz nieco szarych. Stonowany, przydymiony, lekko przybrudzony, przypomina równie popularny kolor khaki, ma jednak od niego mniej szarości. W zależności od ilości dodanego koloru białego może być jaśniejszy lub ciemniejszy, mniej lub bardziej pastelowy.Od tego, ile w nim żółtego zależy, czy będzie bardziej słoneczny, czy bardziej szarawy. 

Jak działa na nas kolor oliwkowy? Mówi o tym nauka, którą nazywa się psychologią barw. Według niej oliwkowy jako kolor z gamy zieleni, ma bardzo pozytywne oddziaływanie na ludzki umysł. Jako barwa wzięta z natury wycisza, uspokaja, łagodzi złe emocje i daje uczucie harmonii. Ułatwia odpoczynek i głęboki relaks. Sprawia, że czujemy się bezpiecznie. 

Kolor oliwkowy (jasny, ale też ciemniejszy) kojarzy się z przyrodą i wakacjami. Plantacje oliwek, odcienie późnego lata i jesieni, spokojna łąka - to najczęstsze skojarzenia, nic więc dziwnego, że kolor oliwkowy we wnętrzu zwykle stosuje się w aranżacjach w stylu wiejskim, rustykalnym, vintage, klasycznym, boho – bardziej tradycyjnych niż nowoczesnych, choć w odpowiednim towarzystwie barwa ta doskonale pasuje też do współczesnych wnętrz. 
 
MAGNAT Care egipski perydot A45 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Care egipski perydot A45 2,5L

 MAGNAT Ceramic CARE – to farba, która dba o Ciebie. Oczyszcza powietrze z formaldehydu, posiada antystatyczną oraz odporną na rozwój bakterii powłokę. Jest ceramiczna i plamoodporna. Idealna do pomieszczeń, w których spędzamy dużą ilość czasu.

KL24 oliwkowy

Odcienie koloru oliwkowego we wnętrzach

Oliwkowy kolor ścian pasuje do wielu różnych aranżacji. Pierwszy trop to stylistyka vintage. Taki odcień farby często spotykało się w latach 50., dlatego będzie doskonałym pomysłem w aranżacjach w stylu mid-century modern. Możesz go zestawiać z meblami z PRL – jasny oliwkowy kolor ścian i komoda z PRL na smukłych nóżkach albo fotel 366 projektu Chierowskiego to fantastyczne połączenie! 

Inna dobra propozycja to ściana pomalowana farbą w kolorze oliwkowym i rustykalny wystrój wnętrza. Polny kamień, surowe drewno z sękami i słojami, len, bawełna, wiklina, nieszkliwiona ceramika – takie elementy aranżacji będą bardzo dobrze współgrać z oliwkowym kolorem farby w wiejskim salonie, jadalni czy sypialni. 

Kolejny znakomity pomysł na zastosowanie koloru oliwkowego we wnętrzu to stylistyka rodem z krajów śródziemnomorskich. Co powiesz na spalone słońcem południowe Włochy? A może oliwkowe plantacje i łagodne pola Toskanii? Hiszpańska prowincja w kolorach ochry i błękit morza francuskiej riwiery? W każdej z tych inspiracji oliwkowy kolor ścian będzie prezentował się olśniewająco!

Salon ze ścianami w odcieniu bieli i oliwkowym. Użyta farba MAGNAT to KL24 oliwkowy z palety #kolorLove. 

W jakich pomieszczeniach stosować kolor oliwkowy?

W jakich pomieszczeniach warto zastosować tę barwę? Kolor oliwkowy w salonie sprawdzi się na dużych powierzchniach, np. na ścianie za sofą lub na ścianie telewizyjnej. Musisz jednak zadbać, aby pomieszczenie było dobrze doświetlone. W ciemnym i małym pokoju dziennym kolor oliwkowy może wyglądać smutno i ponuro.
Rozwiązaniem jest zastosowanie ciepłego lub neutralnego w barwie oświetlenia sztucznego i okna wychodzące na wschodnią albo południową stronę. 

Jeśli chcesz zastosować kolor oliwkowy w sypialni, pomaluj takim odcieniem jedną ze ścian, pozostałe pozostawiając w jasnym kolorze, np. w bieli. Inna opcja to oliwkowy kolor ścian w sypialni, który połączysz z białą boazerią angielską – stworzysz w ten sposób klasyczną, dekoracyjną sypialnię w starym stylu.

Kolor oliwkowy w ciemnej odsłonie. Użyta farba to MAGNAT Ceramic Care A45 egipski perydot.

A45 egipski perydot

KL24 oliwkowy

Kolor oliwkowy – z czym łączyć, a jakich zestawień unikać

Z czym łączyć kolor oliwkowy? Oto nasze propozycje:
• Jasne i ciemne odcienie koloru oliwkowego pasują do naturalnego drewna. Dobry trop to drewno dębowe, sosnowe, jesionowe, ale też nieco ciemniejsze odcienie jak orzech czy teak. Drewno sprawia, że oliwkowa farba wygląda naturalnie, lekko i świeżo. Takie połączenie sprawdzi się zwłaszcza w stylistyce vintage.     
• Znakomite towarzystwo dla ściany pomalowanej farbą w kolorze oliwkowym to biel. Sprawia, że oliwka wygląda świeżo i bardzo wakacyjnie. Powiększa optycznie i rozjaśnia pomieszczenia. Biel i oliwkowy kolor w kuchni     wykreują atmosferę włoskiej prowincji. Biel i oliwka w salonie to przepis na wnętrze w klimacie rustykalnym, farmhouse, a nawet Hamptons.     
• Kolor oliwkowy na ścianie bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie innych odcieni     zieleni. Łączenie kolorów z tej samej palety, ale o innym odcieniu sprawdza się, gdy oczekujemy, że aranżacja będzie stonowana i pełna harmonii. Tzw. total look, czyli kreowanie wnętrz przy użyciu tego samego koloru w różnych jego odcieniach, jest dziś bardzo na topie! Co zestawiać z oliwkowym kolorem ścian w salonie, sypialni czy jadalni? Zbliżony odcień khaki. Jasną, ale stonowaną zieleń, kolor pistacjowy lub odwrotnie – bardzo ciemny zielony.     
Beże i szarości to kolory, które dopełnią odcień oliwkowy i sprawią, że wnętrze będzie wyglądać naturalnie i w klimacie eko.
• Jeśli szukasz kolorów kontrastowych do oliwkowego, wybierz np. słony karmel czy czerwony. 

Oliwkowy kolor ścian w salonie. Użyty odcień to KL24 oliwkowy MAGNAT #kolorLove. 

Kolor oliwkowy na ścianie – pomysły od marki MAGNAT

Jak i z czym zestawiać oliwkowy kolor ścian w salonie i sypialni? Mamy dwie ciekawe propozycje z wykorzystaniem farb MAGNAT.
Pierwsza z nich to piękny salon w stylu vintage. Nie brakuje tu klasyków designu z PRL, które twórczo połączono z nowoczesnymi akcentami. Prosta sofa w nieco skandynawskim stylu pięknie wygląda na tle ściany w jasnym oliwkowym kolorze. Pomalowano ją farbą MAGNAT #kolorLove w odcieniu KL24 oliwkowy. Aranżację dopełnia żywa zieleń i dodatki w klimacie vintage. 

Druga propozycja to aranżacja naturalnej sypialni, w której oliwkowa ściana za łóżkiem jest pięknym tłem dla białych dodatków, jasnego drewna i żywej zieleni roślin doniczkowych. Biel rozświetla oliwkowy kolor i nadaje mu świeżości. Zastosowany kolor to MAGNAT Ceramic Care A43 energetyczny oliwin.

Oliwkowy to kolor relaksu, wypoczynku i przyrody. Wybierz ten piękny odcień, jeśli lubisz przytulne, klimatyczne wnętrza i atmosferę spokoju i ciszy. Kolory z palety farb MAGNAT #kolorLove i Ceramic Care będą doskonałym wyborem!

MAGNAT Care eteryczny awenturyn A42 2,5L

Produkt, którym wykonano inspirację

MAGNAT Care eteryczny awenturyn A42 2,5L

129,99 zł

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

  • oliwkowy-kolor-scian-w-sypialni-zaj.jpg

    Inspiracja

    Oliwkowy kolor ścian w sypialni − do jakich wnętrz pasuje?

    Oliwkowy kolor ścian w sypialni kojarzy się ze spokojem, relaksem i wprowadza w wakacyjny nastrój. Jak urządzić sypialnię z oliwką jako kolorem ścian? W jakich aranżacjach ten odcień się sprawdzi i z czym go zestawiać?

    dalej
  • a24 sniezny.jpg

    Inspiracja

    Kolory ziemi we wnętrzu – wskazówki, jak mądrze użyć ich w mieszkaniu

    Czym jest styl boho? Korzenie tego nurtu sięgają czasów dawnej Francji, a samo pojęcie pochodzi od francuskiego słowa „la boheme”. W języku francuskim oznacza ono cyganerię – grupę artystów postępujących według własnych, oryginalnych zasad, żyjących wbrew panującym modom i trendom, ubierających się w luźne i nietypowe ubrania oraz otaczających się wymyślnymi meblami oraz przedmiotami i gromadzącymi starocie. Obecnie styl boho we wnętrzach nawiązuje do tego pełnego wolności stylu życia. Zakłada zatem swobodne łączenie ze sobą np. mebli z różnych epok – nowoczesnych i starodawnych. Pozwala również na obecność wielu akcesoriów i dekoracji - obrazów, ściennych kilimów, poduszek w rozmaitych kształtach i wzorach, a także wazonów, ramek czy pamiątek z wakacji. Czerpanie z darów natury, w tym z jej niepodważalnie pięknych kolorów, to bardzo dobra droga w kierunku stworzenia przytulnej aranżacji wnętrz. Barwy ziemi to dziesiątki różnych odcieni i tonów, bazujących na zieleni, żółci, czerwieni i brązie. Paleta ta sprawdzą się idealnie zarówno w małym, jak i przestronnym domu. O czym należy pamiętać podczas jego urządzania?

    dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść