Stare krzesła nie pasują do nowego wystroju salonu? Chcesz nadać nowy wygląd niemodnym meblom kuchennym? Marzysz o odnowieniu komody po babci? Renowacja mebli to sposób na niepowtarzalne wnętrze, ale też świetne hobby. Podpowiadamy, jak się za nie zabrać.
Jak odnowić stare meble? Renowacja komody, krzesła czy stołu nie musi być trudna, choć wiele zależy od stanu zachowania powierzchni oraz od materiału, z którego przedmiot jest wykonany. Najprostsze do renowacji meble to krzesło, stół, mały stolik kawowy. Najtrudniejsze — meble z wieloma elementami dekoracyjnymi oraz tapicerowane.
W artykule znajdziesz praktyczne informacje, co warto wiedzieć o renowacji mebli. Podpowiemy, kiedy warto zabrać się za to samodzielnie oraz jakich narzędzi i materiałów będziesz potrzebować. Doradzimy też, jak nie popełnić błędów często doskwierających początkującym miłośników odnawiania mebli.

W jaki sposób można przywrócić starym meblom nowy wygląd?
Renowacja mebli to proces przywracania starym, zniszczonym lub zużytym meblom ich pierwotny wygląd, lub wręcz przeciwnie — nadawania meblom zupełnie nowego charakteru. Do dyspozycji masz wiele metod renowacji, które możesz zastosować w zależności od rodzaju mebla, jego stanu oraz oczekiwanych rezultatów.
Pierwsza szkoła renowacji mebli zakłada, że najlepiej jest przywrócić zniszczony okaz do jego pierwotnego stanu. Nie zawsze jest to proste — meble mogą mieć przecież zniszczoną powłokę lakieru czy politury, a czasem ich pierwotny wygląd kryje się pod kilkoma warstwami farby np. olejnej.
W takim wypadku renowacja mebli najczęściej sprowadza się do dokładnego oczyszczenia mebla z kurzu, brudu, tłuszczu i starych powłok farby lub lakieru, a następnie usunięcia starej farby, lakieru lub wosku za pomocą środków chemicznych, papieru ściernego lub gorącego powietrza. Meble maluje się wówczas, lakieruje lub bejcuje na nowo — w zależności od tego, jaki był jego pierwotny wygląd. Najczęściej pozostawia się widoczne słoje i tradycyjny „drewniany” kolor.
Druga szkoła renowacji mebli jest mniej restrykcyjna. Meblom nadaje się tu zupełnie nowy, czasem fantazyjny look. W grze są kolorowe farby, wzory, metaliczne lakiery, a czasem stosowanie technik dekorowania jak decoupage czy kintsugi. Stosuje się też różnego typu farby funkcyjne jak np. farba tablicowa czy farba kredowa.
Można też stosować inne rodzaje farby, w tym także emalie ceramiczne.
Jakie są korzyści płynące z renowacji mebli?
Samodzielna renowacja mebli ma same zalety! Odnawianie starych mebli jest zazwyczaj tańsze niż zakup nowych. Wystarczy zainwestować w materiały renowacyjne, narzędzia i trochę czasu, a zużyte lub niemodne już meble zyskają nowe życie. Możesz dostosować meble do swojego gustu i stylu wnętrza, tworząc unikalne i spersonalizowane przedmioty.
Renowacja mebli to także okazja do eksperymentowania z różnymi technikami malarskimi, wykończeniami i materiałami tapicerskimi. Pozwala to na rozwijanie praktycznych umiejętności manualnych i poznawanie nowych technik. Może także stać się początkiem nowego hobby!
Korzyści z odnawiania mebli dotyczą też ekologii. Odnawianie mebli zamiast ich wyrzucania przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów trafiających na wysypiska. Wykorzystanie starych mebli jest formą recyklingu, co wspiera bardziej zrównoważony sposób życia. Samodzielna renowacja pozwala zachować meble o wartości sentymentalnej, takie jak pamiątki rodzinne czy antyki, a odnowione „staruszki” można przekazywać z pokolenia na pokolenie.

EP01 biały
Jakie narzędzia i materiały są niezbędne do przeprowadzenia renowacji mebli?
Pierwszy krok do udanej renowacji mebli to wybór materiałów oraz narzędzi. Zacznijmy od produktu do malowania. Do dyspozycji masz wiele różnych możliwości — od lakierów po farby, bejce, lakierobejce. Dziś polecamy jednak Emalię Ceramiczną MAGNAT. Dzięki niej nadasz powierzchni mebli zupełnie nowy wygląd — emalia całkowicie kryje słoje! To dobry pomysł na bardzo zniszczone meble oraz sposób, by dopasować stary mebel do nowej kolorystyki wnętrza.
Oprócz odpowiedniej farby do renowacji mebli potrzebujesz również:
odpowiednich do wybranej farby wałków i pędzli;
papieru ściernego różnej gradacji, od gruboziarnistego do drobnoziarnistego, do szlifowania powierzchni. Z jego pomocą oczyścisz mebel i usuniesz stare powłoki;
szlifierki elektrycznej, jeśli chcesz szybciej szlifować duże powierzchnie;
opalarki do usuwania powłok lakierów czy farby olejnej;
gąbki i szmatki do nakładania bejcy czy oleju;
wiertarki i wkrętarki do wiercenia otworów i wkręcania śrub;
dłuta, śrubokrętu, cykliny do zeskrobywania starych powłok;
taśm malarskich i kuwety na farbę;
szpachli do drewna, jeśli trzeba będzie uzupełnić ubytki.
Jakie są najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę podczas renowacji mebli?
Mebel meblowi nierówny. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z odnawianiem mebli, zacznij od bardzo prostego projektu. Najtrudniejsze jest na pewno politurowanie mebli oraz wymiana obić tapicerskich — to zadania dla profesjonalistów. Z powodzeniem możesz za to zabrać się za malowanie starych krzeseł, stołu, szafki czy komody.
Od czego zacząć? Od dokładnego obejrzenia mebla, który chcesz odnawiać. Czy ma szczeliny i ubytki, które wymagają wypełnienia? Czym był pomalowany i czy starą powłokę trzeba usunąć? Z jakiego materiału jest wykonany mebel? Jeśli ma elementy z tworzywa sztucznego, niezbędna może być też farba do plastiku.
Czy mebel był lakierowany? Jeśli tak, niezbędna będzie pewnie opalarka do usunięcia lakieru. Czy trzeba wymienić nóżki, zawiasy, uchwyty? Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci ocenić czy warto samodzielnie zabierać się za renowację i ile czasu zajmie ten proces.
Jak przeprowadzić renowację mebli?
Pierwszy etap renowacji to dokładne oczyszczenie mebla z kurzu, brudu, tłuszczu i starych powłok farby lub lakieru. Kolejny — usunięcie starej farby, lakieru lub wosku za pomocą środków chemicznych, papieru ściernego lub gorącego powietrza (do tego służy wspomniana wcześniej opalarka).
Teraz czeka Cię ewentualna naprawa zużytych lub wadliwych elementów. Będzie to np. wzmocnienie luźnych połączeń, naprawa pęknięć, wymiana uszkodzonych elementów oraz wypełnianie ubytków i szczelin szpachlą do drewna lub specjalnymi kitami. Po wypełnieniu mebel należy jeszcze raz przeszlifować, umyć i odpylić.
Szlifowanie powierzchni mebla papierem ściernym w celu uzyskania gładkiej powierzchni jest niezbędne. Szlifowanie może być ręczne lub mechaniczne, z pomocą szlifierki elektrycznej.
Po oczyszczeniu i wyszlifowaniu mebla przychodzi czas na malowanie, a wcześniej ewentualnie gruntowanie, by poprawić przyczepność farby. Popularnym wyborem są farby kredowe, akrylowe lub emalie ceramiczne np. Emalia Ceramiczna MAGNAT.
Ostatni etap to ewentualne zabezpieczenie mebla lakierem oraz udekorowanie go z pomocą technik jak decoupage itd. Trzeba też odnowić okucia lub wymienić je na nowe.
Jakie są najczęstsze problemy napotykane podczas renowacji mebli?
Popularny błąd to niedokładne usunięcie starej farby, lakieru lub wosku, co może prowadzić do problemów z przyczepnością nowej powłoki. Aby go uniknąć, dokładnie oczyść i przeszlifuj powierzchnię, usuwając wszelkie stare powłoki i zanieczyszczenia.
Błędem jest też używanie niewłaściwych narzędzi lub materiałów, takich jak papier ścierny o niewłaściwej gradacji czy niewłaściwy rodzaj farby. Zainwestuj w dobrej jakości narzędzia i materiały takie jak niezawodna Emalia Ceramiczna MAGNAT!
Dowiedz się też, jak urządzić garderobę? oraz jak zaaranżować pokój przedszkolaka.
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Inspiracja
Purpura to kolor szlachetny, tajemniczy i bardzo elegancki, choć we wnętrzach trudny do zastosowania. Do jakich aranżacji warto wybrać purpurowe ściany? Zobacz nasze pomysły i inspiracje na purpurowy i fioletowy kolor ścian, mebli i dodatków.
-
Inspiracja
Farba do plastiku: jak i czym malować plastik?
Plastikowe krzesła, doniczki, a może zabawki? Czy wiesz, że każdy z tych przedmiotów możesz odnowić? Służą do tego farby do malowania plastiku. W artykule podpowiadamy, jak ich używać i czym pomalować tworzywo sztuczne.