STYL MID-CENTURY
STYL MID-CENTURY (ang. „połowa wieku”) nawiązuje do wzornictwa i wystroju wnętrz popularnego w latach 40.–60. ubiegłego wieku. Politurowane meble o prostej formie, tapicerowane kanapy o zaokrąglonych kształtach, kolorowe szkło czy geometryczne lampy jeszcze do niedawna były wyłącznie tłem do historii o przygodach Jamesa Bonda czy perypetiach Dona Drapera z serialu „Mad Man”. Dziś, w zupełnie nowej odsłonie i w otoczeniu współczesnych dodatków, pojawiają się jako oryginalny element aranżacji naszych salonów, sypialni, kuchni i gabinetów. Co więcej, zwiastują powrót ciepłej kolorystyki, wprowadzając do wnętrz naturalny brąz, kolor beżowy, musztardowy czy oliwkowy.
SUFIT Z DREWNA
Sufit wykończony drewnem łączący się ze ścianami w kolorze żółtym i brązowym to rozwiązanie dla tych, którzy cenią nieszablonowy sposób urządzania wnętrz.
Wszechstronność lubi przestronność
Mid-century to duże wnętrza i przestronne pomieszczenia. Kuchnia otwarta na salon to standard, a my idziemy krok dalej. Wyburzamy ściany działowe, wstawiamy ogromne okna i budujemy wielkie balkony. Do ascetycznych wnętrz wkracza zielona roślinność. Duże kwiaty, najlepiej palmy w jeszcze większych donicach, postawione w nieoczywistych miejscach, ocieplają wnętrze i zapraszają do środka. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na usuwanie lub przestawianie ścian, a balkon nie należy do największych, efekt „z zewnątrz do wewnątrz” można uzyskać, pozbywając się zasłon i wpuszczając do mieszkania jak najwięcej światła. Warto też zastosować świetliki. W aranżacji użyli MAGNAT Ceramic kolor C10 Szlachetny Kryształ.
C10 Szlachetny Kryształ
PRZESTRONNE POMIESZCZENIE
Marzysz o nietuzinkowym Wystroju łazienki? Na podłodze połóż kafelki o śmiałym, orientalnym deseniu, a na ścianie egzotyczne drewno. Pomyśl także o dodatkach utrzymanych w kolorystyce barw ziemi. Przestronne pomieszczenie można też stworzyć, wieszając lustro na sporej powierzchni ściany. Oczywiście, kolor ścian jest w tym wypadku dość znaczący. Jasne kolory optycznie powiększą niewielki metraż.
Meble i dodatki
Meble o prostych i klasycznych kształtach niekorzystnie wyglądają w towarzystwie tłumu dodatków. Komody, szafki czy kredensy na tle jednolitej ściany zdecydowanie wolą umiar i precyzję w wyborze akcesoriów. W salonie w stylu mid-century z pewnością znajdzie się miejsce na stolik kawowy, a nawet dwa stoliki rożnej wielkości, wygodne, skórzane fotele „uszaki” i klasyczny kominek. Mocnym akcentem dekoracyjnym będą lampy o ciekawych, geometrycznych formach, dywan z imitacji skory, fantazyjne wazony oraz intensywne miodowe odcienie koloru żółtego, kontrastujące z naturalnym drewnem na ścianach, w meblach lub dodatkach. Mid-century lubi światło.
LICZY SIĘ DETAL
Mile widziane są wiszące lampy o okrągłych bambusowych lub drucianych kloszach, a także proste, minimalistyczne lampy stojące i biurkowe. LICZY SIĘ DETAL - Czasem wystarczy jeden element, aby nasze mieszkanie nabrało ducha stylu mid-century. Na przykład klasyk lat 60. Ubiegłego wieku, czyli designerska kanapa o prostej formie i szarej lub brązowej barwie obicia. Przyda się też dywan w geometryczne wzory, grafiki w czarnych, prostych ramach, ściany w neutralnych kolorach i… gotowe!
Umiar i prostota
Mid-century kocha łączyć stare z nowym, hołubi umiar i prostotę, choć lubi zaskakiwać ekstrawaganckimi detalami, ceni szlachetnie kolory, faktury i materiały oraz lubi przypominać o klasykach światowego designu. Prożno szukać tu zagraconych kątow, miliona przypadkowych akcesoriow, bibelotow i dodatkow. Każdy element wystroju wnętrza powinien być dokładnie przemyślany i rozplanowany.
SYPIALNIA MID-CENTURY
Sypialnia urządzona w stylu mid-century z pewnością będzie bardzo przytulna. Wprost zjawiskowo wyglądać będzie ściana pokryta masą dekoracyjną, np. MAGNAT Style Marmur Klasyczny, która podkreśli charakter sypialni urządzonej w stylu vintage. W stylu mid-century nie znajdziemy też barwnego radykalizmu, ale możemy pokusić się o kolorystyczny kontrast. Harmonijne pastele lub barwy ziemi możemy przełamać intensywnym kolorem, odważną fakturą tynku dekoracyjnego, np. MAGNAT Style Trawertyn - Granit LR 1 l + PB P19 40 ml lub naturalnym materiałem wykończeniowym, np. drewnem czy marmurem. Kolory charakterystyczne dla mid-century to: miodowy brąz, karmelowy, czekoladowy, oliwkowy, beżowy. Dlatego, chcąc nadać swojemu wnętrzu wyjątkowego klimat, sięgnij po farby MAGNAT Ceramic Czysty Oliwin C40, Czekoladowy Krzemień C50, Kamień Księżycowy C11 lub Blask Kalcytu C18. Ważny jest umiar, a jeśli nie wiesz, czego masz za dużo, skorzystaj z parafrazowanej rady Coco Chanel i „odejmij to, co dodałeś jako ostatnie”.
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Porada
Mydło malarskie − do czego służy i jak wybrać najlepsze?
Jak skutecznie myć ścianę przed malowaniem i usuwać stare powłoki? Niezastąpione będzie mydło malarskie. Jak myć ściany mydłem malarskim? Jak używać tego produktu, aby maksymalnie wykorzystać jego właściwości? Sprawdź nasz poradnik.
-
Porada
Projektowanie wnętrz: jak stworzyć przestrzeń, która odpowiada Twoim potrzebom?
Każdy, kto kupuje mieszkanie, remontuje je lub buduje dom, stanie przed koniecznością jego urządzenia. Projektowaniem wnętrz można zająć się samodzielnie lub zlecić je specjalistom. Podpowiadamy, jakie są najważniejsze zasady projektowania mieszkania lub domu.