text.skipToContent text.skipToNavigation

Efekt postarzanej ściany, czyli styl wabi-sabi

Wabi-sabi to japoński styl projektowania wnętrz, który cechuje asymetria, szorstkość, prostota, surowość, minimalizm oraz umiłowanie do naturalnych materiałów. Stylistyka ta zakłada również odnajdowanie piękna w niedoskonałościach, dlatego też tak często we wnętrzach wabi-sabi znajdziemy postarzane ściany, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać na lekko zniszczone. To właśnie ten efekt nadaje wnętrzom wyjątkowego charakteru. Zobacz, jak samodzielnie urządzić pomieszczenie w stylu wabi-sabi.

Efekt wabi-sabi – nieco historii

Wabi-sabi to japoński styl projektowania przestrzeni, który narodził się w XV wieku w opozycji do dominującego w aranżacji wnętrz umiłowanie przepychu, blichtru, przesadnej ornamentyki i stosowania rzadkich materiałów. Idea ta powstała z połączenia dwóch pojęć. Wabi oznacza prostotę, więź z naturą, pokorę, pozytywny stosunek do rzeczywistości. Potrzeby człowieka, który wyznaje tę zasadę, są ograniczone, on zaś nie otacza się nadmiarem, ciesząc się z powszednich drobnostek. 

Sabi zaś symbolizuje zgodę i akceptację przemijającego czasu, jego konsekwencji, zmian, które niesie, w tym nieuchronność zniszczenia. To świadomość starzenia się ludzi, przedmiotów, przemijania poglądów i istnienia naturalnego cyklu życia, rodzenia się i umierania. Wabi-sab zatem to światopogląd, który jest wyrazem harmonii, spokoju i akceptacji życia takim, jakie jest.

Produkt, którym wykonano inspirację

ZESTAW MAGNAT STYLE VELATURA

60,48 zł

MAGNAT Style Velatura to akrylowa farba strukturalna przeznaczona do malowania ścian i detali architektonicznych wewnątrz pomieszczeń. Tworzy powłokę imitującą powierzchnię aksamitu, jednocześnie trwałą i odporną na zmywanie. W zależności od metody aplikacji uzyskujemy charakterystyczne, niejednolite przebarwienia, zmieniające się w zależności od kąta padania światła. W skład zestawu wchodzą: MAGNAT Style Velatura, MAGNAT Grunt, MAGNAT Pigment Barwiący. Możliwe jest wybarwienie efektu według 13 receptur kolorystycznych.

Oryginał niebarwiony MAGNAT Style Velatura

Efekt starej ściany – gdzie się sprawdzi?

W domu spędzamy dużo czasu. Tu śpimy, odpoczywamy, niekiedy pracujemy i spotykamy się z bliskimi. Dlatego tak ważne jest, aby to miejsce wnosiło w nasze życie spokój i ład, koiło nerwy i pozwalało na głęboki oddech i spowolnienie pulsu. Styl wabi-sabi pomoże Ci stworzyć właśnie taką przestrzeń, w której będziesz mógł po prostu być. Ograniczona ilość przedmiotów, ład, porządek, stonowana, ziemista paleta barwna i naturalne surowce nie rozproszą Twojej uwagi. Meble wykonane z naturalnego drewna, noszące ślady użytkowania, wniosą do pomieszczenia duszę i historię, a postarzana ściana będzie Ci towarzyszyć w naturalnym procesie przemijania. 

Gdzie warto zastosować efekt postarzanej ściany w stylu wabi-sabi? Na pewno uatrakcyjnisz w ten sposób kuchnię lub salon. Wyjątkowy efekt postarzanej ściany uzyskasz, jeśli swoją ścianę pokryjesz produktem strukturalnym MAGNAT Style Beton. To drobnoziarnisty tynk mineralny, który imituje naturalny beton z jego charakterystycznymi wżerami i ubytkami. Odpowiedni sposób aplikacji za pomocą pacy malarskiej pozwoli Ci uzyskać pożądany efekt, którego nie powstydziłby się Japończyk wyznający idee wabi-sabi.

Efekt starej ściany – gdzie się sprawdzi?

Na tle takiej ściany ustaw drewniane meble. Mogą być w stylu retro, z różnych kompletów, znalezione w antykwariacie lub na lokalnym targu staroci. Zwłaszcza te z uszkodzoną powłoką lub zniekształconymi nogami będą stanowić niewątpliwą ozdobę, podkreślając ukłon w stronę przemijającego czasu. 
W salonie ściana stylizowana na taką sprzed lat bardzo dobrze będzie wyglądać w zestawieniu z antyczną kanapą obitą imitacją skóry. Do tego dywan z ornamentowym wzorem lub gładka, drewniana podłoga z przecieranych lub szczotkowanych desek z widocznym rysunkiem słojów, sęków i włókien. Lampy niczym z industrialnych hal i przemysłowych magazynów – z odpryśniętą farbą, przebijającą rdzą i innymi niedoskonałościami. Zamiast tradycyjnych drzwi – przesuwane wrota jak ze starej stodoły lub dworu, na mosiężnych zawiasach i z rustykalnymi klamkami. 

Oryginał niebarwiony MAGNAT Style Beton

PORADA

Efekt postarzanej ściany możesz również zastosować w łazience lub toalecie. Dobierz do niej mosiężne lub stalowe klamki, uchwyty i wieszaki. Zawieś na niej duże lustro w złoconej lub przecieranej ramie, w kolorze patyny czy też brudnego, dawno nie polerowanego srebra. Zamiast klasycznego regału lub szafki łazienkowej ustaw stojak w kształcie drabiny, a na nim koszyki – każdy w innym stylu, wielkości i kolorze. I nie zapomnij o wannie – niekoniecznie zabudowanej, lepiej wolnostojącej, z wychodzącą z podłogi, stojącą mosiężną armaturą. Jeśli masz to szczęście i mieszkasz w starej kamienicy lub w budynku pofabrycznym, „antyczną” ścianę możesz uzyskać w wyniku odsłonięcia i oczyszczenia gołej, surowej cegły. Jeśli mieszkasz w domu lub bloku, musisz sam ją sobie stworzyć, np. za pomocą wspomnianego już drobnoziarnistego tynku mineralnego Magnat Style Beton, który nada ścianie ciekawą, chropowatą fakturę. 

Efekt rdzy na ścianie – jak go osiągnąć?

Jeśli jednak lubisz ekstrawagancję i chcesz poeksperymentować, możesz również stworzyć efekt rdzy na ścianie. W tym celu użyj akrylowej farby Velatura Magnat. Po jej nałożeniu uzyskujesz efekt świetlistej, opalizującej płaszczyzny, która dzięki odpowiedniej aplikacji może wyglądać jak aksamit lub kojarzyć się ze skorodowaną powierzchnią. 
Uzyskana fakturowana powłoka  jest przyjemna w dotyku. Można nią pokryć całą ścianę lub wybrane detale architektoniczne. Najbardziej atrakcyjnie wygląda wówczas, gdy podczas nanoszenia poszczególnych warstw nieznacznie ją przetrzesz lub zdecydujesz się nałożyć, nieregularne kształty i plamy. Dzięki temu ściana do złudzenia będzie przypominała  stare mury opuszczonego domu i spowoduje, że pomieszczenie zyska niepowtarzalne walory wizualne, tak bardzo pożądane w stylu wabi-sabi.
Gotowy na remont? Jak widzisz, nie potrzebujesz dużych nakładów finansowych, by stworzyć komfortową przestrzeń, która pomoże Ci uzyskać spokój i nawiązać kontakt z naturą oraz poddać się naturalnemu biegowi płynącego czasu.

Produkt którym wykonano inspirację

ZESTAW MAGNAT STYLE VELATURA

48,49 zł

MAGNAT Style Velatura to akrylowa farba strukturalna przeznaczona do malowania ścian i detali architektonicznych wewnątrz pomieszczeń. Tworzy powłokę imitującą powierzchnię aksamitu, jednocześnie trwałą i odporną na zmywanie. W zależności od metody aplikacji uzyskujemy charakterystyczne, niejednolite przebarwienia, zmieniające się w zależności od kąta padania światła. W skład zestawu wchodzą: MAGNAT Style Velatura, MAGNAT Grunt, MAGNAT Pigment Barwiący. Możliwe jest wybarwienie efektu według 13 receptur kolorystycznych.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów

 • styl wabi-sabi salon min.jpg

  Inspiracja

  Styl wabi-sabi - wnętrze w kilku krokach

  Jeśli jesteś zmęczony narzuconym z góry dążeniem do perfekcji i nieskazitelności, z pewnością zainteresuje cię styl wabi-sabi. Trend ten, nie tylko w aranżacji wnętrz, uosabia autentyczność, naturalną niedoskonałość i stawia na wolność w projektowaniu przestrzeni. Jeśli podoba ci się styl hygge, wnętrza wabi-sabi z pewnością podbiją twoje serce..

  dalej
 • MP2-Lodowce Skandynawii.png

  Inspiracja

  Jaki kolor ścian pasuje do czerwonej cegły?

  Wykorzystanie czerwonej cegły w aranżacji wnętrza, np. przez odsłonięcie oryginalnych murów czy pokrycie powierzchni ceglaną imitacją, doda charakteru nawet nudnemu pomieszczeniu. Wyzwaniem może być jedynie znalezienie pasujących do niej kolorów. Zobacz nasze wskazówki, które Ci podpowiedzą, jak dobierać kolory do ściany z czerwonej cegły.

  dalej

Bądź na bieżąco ze wszystkimi inspiracjami, nowościami, promocjami i poradami technicznymi.

Zapisz się do naszego Newslettera

Administratorem Twoich danych osobowych jest Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. siedziba Spółki: 00-867 Warszawa, ul.Chłodna 51; adres do korespondencji: 39-207 Brzeźnica, ul. Dębicka 44 (dalej Śnieżka Trade of Colours Sp. z o.o. ). Pełna treść