Wabi-sabi to japoński styl projektowania wnętrz, który cechuje asymetria, szorstkość, prostota, surowość, minimalizm oraz umiłowanie do naturalnych materiałów. Stylistyka ta zakłada również odnajdowanie piękna w niedoskonałościach, dlatego też tak często we wnętrzach wabi-sabi znajdziemy postarzane ściany, które na pierwszy rzut oka mogą wyglądać na lekko zniszczone. To właśnie ten efekt nadaje wnętrzom wyjątkowego charakteru. Zobacz, jak samodzielnie urządzić pomieszczenie w stylu wabi-sabi.
Efekt wabi-sabi – nieco historii
Sabi zaś symbolizuje zgodę i akceptację przemijającego czasu, jego konsekwencji, zmian, które niesie, w tym nieuchronność zniszczenia. To świadomość starzenia się ludzi, przedmiotów, przemijania poglądów i istnienia naturalnego cyklu życia, rodzenia się i umierania. Wabi-sab zatem to światopogląd, który jest wyrazem harmonii, spokoju i akceptacji życia takim, jakie jest.
Oryginał niebarwiony MAGNAT Style Velatura
Efekt starej ściany – gdzie się sprawdzi?
Gdzie warto zastosować efekt postarzanej ściany w stylu wabi-sabi? Na pewno uatrakcyjnisz w ten sposób kuchnię lub salon. Wyjątkowy efekt postarzanej ściany uzyskasz, jeśli swoją ścianę pokryjesz produktem strukturalnym MAGNAT Style Beton. To drobnoziarnisty tynk mineralny, który imituje naturalny beton z jego charakterystycznymi wżerami i ubytkami. Odpowiedni sposób aplikacji za pomocą pacy malarskiej pozwoli Ci uzyskać pożądany efekt, którego nie powstydziłby się Japończyk wyznający idee wabi-sabi.
Efekt starej ściany – gdzie się sprawdzi?
W salonie ściana stylizowana na taką sprzed lat bardzo dobrze będzie wyglądać w zestawieniu z antyczną kanapą obitą imitacją skóry. Do tego dywan z ornamentowym wzorem lub gładka, drewniana podłoga z przecieranych lub szczotkowanych desek z widocznym rysunkiem słojów, sęków i włókien. Lampy niczym z industrialnych hal i przemysłowych magazynów – z odpryśniętą farbą, przebijającą rdzą i innymi niedoskonałościami. Zamiast tradycyjnych drzwi – przesuwane wrota jak ze starej stodoły lub dworu, na mosiężnych zawiasach i z rustykalnymi klamkami.
Oryginał niebarwiony MAGNAT Style Beton
PORADA
Efekt postarzanej ściany możesz również zastosować w łazience lub toalecie. Dobierz do niej mosiężne lub stalowe klamki, uchwyty i wieszaki. Zawieś na niej duże lustro w złoconej lub przecieranej ramie, w kolorze patyny czy też brudnego, dawno nie polerowanego srebra. Zamiast klasycznego regału lub szafki łazienkowej ustaw stojak w kształcie drabiny, a na nim koszyki – każdy w innym stylu, wielkości i kolorze. I nie zapomnij o wannie – niekoniecznie zabudowanej, lepiej wolnostojącej, z wychodzącą z podłogi, stojącą mosiężną armaturą. Jeśli masz to szczęście i mieszkasz w starej kamienicy lub w budynku pofabrycznym, „antyczną” ścianę możesz uzyskać w wyniku odsłonięcia i oczyszczenia gołej, surowej cegły. Jeśli mieszkasz w domu lub bloku, musisz sam ją sobie stworzyć, np. za pomocą wspomnianego już drobnoziarnistego tynku mineralnego Magnat Style Beton, który nada ścianie ciekawą, chropowatą fakturę.
Efekt rdzy na ścianie – jak go osiągnąć?
Uzyskana fakturowana powłoka jest przyjemna w dotyku. Można nią pokryć całą ścianę lub wybrane detale architektoniczne. Najbardziej atrakcyjnie wygląda wówczas, gdy podczas nanoszenia poszczególnych warstw nieznacznie ją przetrzesz lub zdecydujesz się nałożyć, nieregularne kształty i plamy. Dzięki temu ściana do złudzenia będzie przypominała stare mury opuszczonego domu i spowoduje, że pomieszczenie zyska niepowtarzalne walory wizualne, tak bardzo pożądane w stylu wabi-sabi.
Gotowy na remont? Jak widzisz, nie potrzebujesz dużych nakładów finansowych, by stworzyć komfortową przestrzeń, która pomoże Ci uzyskać spokój i nawiązać kontakt z naturą oraz poddać się naturalnemu biegowi płynącego czasu.
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Inspiracja
Jaki kolor ścian pasuje do czerwonej cegły?
Wykorzystanie czerwonej cegły w aranżacji wnętrza, np. przez odsłonięcie oryginalnych murów czy pokrycie powierzchni ceglaną imitacją, doda charakteru nawet nudnemu pomieszczeniu. Wyzwaniem może być jedynie znalezienie pasujących do niej kolorów. Zobacz nasze wskazówki, które Ci podpowiedzą, jak dobierać kolory do ściany z czerwonej cegły.
-
Inspiracja
Styl wabi-sabi - wnętrze w kilku krokach
Jeśli jesteś zmęczony narzuconym z góry dążeniem do perfekcji i nieskazitelności, z pewnością zainteresuje cię styl wabi-sabi. Trend ten, nie tylko w aranżacji wnętrz, uosabia autentyczność, naturalną niedoskonałość i stawia na wolność w projektowaniu przestrzeni. Jeśli podoba ci się styl hygge, wnętrza wabi-sabi z pewnością podbiją twoje serce..