Urządzając mieszkanie, wybierając do niego kolorystykę ścian, podłóg, mebli czy dodatków często nie bierzemy pod uwagę tego, na jaką stronę świata wychodzą okna. To duży błąd! Zupełnie inaczej dobiera się kolory do wnętrza od strony południowej, a zupełnie inaczej od wschodniej czy północnej. Odcienie farby na ścianach będą też odmiennie się prezentować w zależności od tego, czy do pomieszczenia zagląda poranne czy też wieczorne słońce oraz jak mocno nasłoneczniony jest pokój.
O czym pamiętać, urządzając pokój od strony wschodniej?
Także nasz odbiór koloru zależy w dużym stopniu od ilości światła, jaka wpada do wnętrza. W ciemniejszym jasne kolory wydają się bardziej nasycone, a ciemne – ponure i nieprzyjazne. Chłodne kolory w niedoświetlonym pokoju będą wyglądać na jeszcze chłodniejsze. Z kolei te ciepłe w i tak ciepłym, mocno nasłonecznionym wnętrzu, działać będą z jeszcze większą mocą.
Co warto wiedzieć o roli stron świata w aranżacji wnętrz? Oto nasze podpowiedzi:
• Okna wychodzące na zachód – naturalne światło jest tu ostre i operuje całe popołudnie i wieczór. Pomieszczenia mocno się nagrzewają, zwłaszcza latem, gdy słońce pozostaje po zachodniej stronie bardzo długo. Z kolei do południowych godzin jest tu ciemno i chłodno. Zachodnia strona to dobry pomysł do salonu, w którym przebywa się zwykle popołudniami oraz do sypialni jeśli lubisz długo pospać rano. Przed intensywnym słońcem zwykle trzeba się jednak bronić przy pomocy osłon okiennych np. rolet.
• Okna wychodzące na południe – pomieszczenia są jasne i ciepłe, ale nie tak mocno jak w przypadku orientacji zachodniej. Słonce jest obecne najbardziej wczesnym południem, rano panuje miły chłód.
• Najpopularniejsza i najbardziej poszukiwana opcja to okna, które wychodzą na południowy zachód. Takie ustawienie oznacza, że najwięcej światła do pokoju wpada po południu, ale nie jest ono ostre jak w przypadku okien na zachodnią stronę.
• Okna wychodzące na północ – takie ustawienie okien oznacza, że do pomieszczenia w ciągu dnia wpadać będzie najmniej światła. Wnętrza będą miały niższą temperaturę niż te, których okna wychodzą na południe, zachód czy nawet na wschód. Najmniejsza ilość naturalnego światła sprawdzi się np. w pokoju do pracy, łazience czy w chłodnej sypialni, raczej już nie w salonie, kuchni czy pokoju dziecka. Trzeba też pamiętać, że pokoje od północnej strony są bardziej narażone na wilgoć i pleśń oraz że trzeba je mocniej dogrzewać zimą.
• Okna wychodzące na wschód – naturalne światło jest tu obecne rano i do południa. O tej porze dnia może operować bardzo mocno, zwłaszcza latem. Po południu i wieczorem pomieszczenia z oknami wschodnimi są ciemne i chłodne. Zaletą wschodnich pokojów jest na pewno niższa latem temperatura, fakt, że pomieszczenie zdąży się schłodzić przed nocą i miłe, jasne światło o poranku. Okna na wschód sprawdzą się więc w kuchni – kto nie lubi siedzieć w promieniach słońca z kubkiem porannej kawy w ręku! Wschodnie okna będą też dobrym pomysłem do sypialni – jeśli jednak lubisz dłużej pospać, zadbaj o żaluzje lub rolety, żeby ranne słońce nie przeszkadzało Ci w odpoczynku.
Jak dobierać kolor ścian w pokoju wschodnim?
Choć pokoje z oknami od wschodu uważa się często za mniej atrakcyjne niż te z ekspozycją południowo-zachodnią, w rzeczywistości mają sporo zalet. Są dosyć uniwersalne – nie brakuje tu światła (tak jak np. w pokojach północnych), ale nie jest ono tak intensywne, jak w przypadku zachodnich czy południowych orientacji. Poranne promienie słońca poprawiają humor i stymulują pozytywnie do pracy.
Jaki kolor ścian w pokoju wschodnim wybrać? Poniżej kilka dobrych pomysłów, w których na ścianach pojawia się farba MAGNAT Ceramic. To ceramiczna farba do wnętrz, której formuła zapewnia trwały kolor odporny na plamy, zmywanie i szorowanie oraz intensywne użytkowanie.
Inspirację wykonano kolorem MAGNAT Ceramic C1 biały diament
C1 biały diament
C45 biały
Biel i jej odcienie, czyli kolory off white
Uniwersalnym pomysłem, który sprawdzi się szczególnie w nieco ciemniejszych pomieszczeniach jest biel i jej odcienie, czyli kolory off white. Dlaczego biel dobrze wygląda w pokoju wschodnim? Bo sprawia, że każda powierzchnia prezentuje się jasno i powiększa ją optycznie. Jeśli pokój jest niewielki, a dodatkowo ustawiony na wschód, biel i jej złamane odcienie to właściwie jedyna i najlepsza opcja.
W aranżacji salonu na zdjęciu zdecydowanie postawiono na biel i jej odcienie. Dzięki temu nawet ekspozycja na wschód nie sprawia, że pomieszczenie wydaje się ciemne. Wręcz przeciwnie – staranny dobór kolorystyki ścian, podłóg, mebli i dodatków rozjaśnia je i powiększa wizualnie.
Inspirację wykonano kolorem MAGNAT Ceramic C45 biały
Dodatki aranżacyjne w pokoju od wschodu
We wschodnich pomieszczeniach naturalne światło jest obecne do południa. Popołudniową porą i wieczorem panuje tu więc cień. Co to oznacza? Że zimne kolory wydają się jeszcze zimniejsze, a w nadmiarze mogą wyglądać nieprzyjaźnie i mało przytulnie. Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na ciepłe kremowe odcienie i biel? Niekoniecznie! Warto tylko przełamać chłodny kolor ciepłymi, np. żółtymi czy brązowymi dodatkami.
W aranżacji sypialni na zdjęciu ściany pomalowano jasnym, ale chłodnym odcieniem farby. To kolor C29 szary piryt MAGNAT Ceramic. Aby wnętrze nie wydawało się tak zimne, zadbano tu o ocieplające całość dodatki. Narzuta w kolorze musztardowym, poduszki dekoracyjne, żywa zieleń roślin doniczkowych i plecione dekoracje w stylu boho to strzał w dziesiątkę!
Na zdjęciu sypialnia w chłodnych kolorach. Ściany pomalowane farbą MAGNAT Ceramic C29 szary piryt
C29 szary piryt
C38 szmaragdowa toń
Pastelowe odcienie na ścianach
Dobrym pomysłem na wschodnie okna są jasne, pastelowe odcienie na ścianach. Sprawią one, że wnętrze stanie się cieplejsze, a jednocześnie nie zmniejszą go optycznie. To też bardzo modny wybór, który idealnie współgrać będzie z trendami jak boho czy vintage.
W salonie na zdjęciu nieco brudne, pudrowe róże zasłon czy dywanu zestawiono z ciepłymi, kremowymi odcieniami mebli i dodatków.
Na ścianach znalazła się farba MAGNAT Ceramic w kolorze C38 szmaragdowa toń
Kolory, które nadają wnętrzom charakteru
W aranżacji pokoju dziennego na zdjęciu obok dobrze widać, jak pozytywną moc mają pastele. W niewielkim i niezbyt dobrze doświetlonym salonie rozjaśniają wnętrze, dodają mu weselszego charakteru, a dodatkowo przykuwają wzrok. Na ścianach zastosowano farbę MAGNAT Ceramic w kolorze C71 liliowy aragonit.
Jeśli masz pokój od wschodu, kolor ścian wybrać musisz bardzo uważnie. Postaw na jasne, raczej ciepłe odcienie, a jeśli wolisz te chłodniejsze – zadbaj, by dodać ocieplające całość dodatki. Mamy nadzieję, że nasze porady i szeroka paleta farb MAGNAT Ceramic pomogą Ci stworzyć Twój wymarzony salon czy sypialnię!
Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów
-
Inspiracja
Salon z kominkiem i telewizorem ̶ jak dobrać kolory ścian?
Jesteś u progu spełnienia marzeń i planujesz urządzić salon z kominkiem? Wspaniale! Myślisz jednak o tym, by w pokoju dziennym zamontować również telewizor, i nie wiesz, jak pogodzić ze sobą te dwa elementy, które skupiają na sobie uwagę? Odkryj nasze inspirujące pomysły na aranżacje salonu z kominkiem i telewizorem.
-
Inspiracja
Ciemne kolory ścian - jak efektywnie wykorzystać je we wnętrzach?
Może się wydawać, że przez ciemne kolory ścian wnętrza stają się ponure i przygnębiające, małe i klaustrofobiczne. Nic bardziej mylnego! Dobrze dobrane ciemne farby mają pozytywny wpływ na pomieszczenie. Dzięki nim pokoje są bardziej przytulne i wyrafinowane. Zobacz, jak dekorować przestrzeń ciemnymi kolorami.